خانه / بیماری های ریه / مشاغل پرخطر برای ریه

مشاغل پرخطر برای ریه

مشاغل پرخطر برای ریهReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Dec 13Rating:
مشاغل پرخطر برای ریه

مشاغل پرخطر برای ریه

ریه شما سخت در حال کار است. برخی بزرگسالان روزانه بیش از 20000 بار نفس می کشند. اما عملکرد ریه شما ممکن است تحت تاثیر شغلتان قرار گیرد.

مواد شیمیایی گرد و غبار، دود تنباکو، خاک و الیاف و حتی چیزهایی که فکر نمی کنید به مسیر هوایی شما آسیب بزنند و ریه تان را تهدید کنند.

پروفسور فیلیپ هابر از دانشگاه آریزونا در این باره می گوید: ریه اندام پیچیده ای است. مشکلات محیطی و شغلی ممکن است منجر به بروز زخم در ریه، فیبروز، آسم، COPD (بیماری انسدادی مزمن ریوی)، عفونت و یا سرطان شود.

خبر خوب اینکه بسیاری از خطرات شغلی قابل پیشگیری هستند.بسته به نوع کاری که انجام می دهید، اعمال برخی تغییرات بسیار موثر خواهد بود: به عنوان مثال تهویه محیط کار را بهبود بخشید، تجهیزات حفاظتی بپوشید، روش انجام کار خود را تغییر دهید و اطلاعات خود را در مورد خطرها بالا ببرید. در ادامه به 10 شغلی اشاره می کنیم که با آسیب های زیادی برای ریه همراه هستند و انجام اقدامات احتیاطی موثر خواهد بود.

  1. گارسن ها و افرادی که در رستوران ها کار می کنند.

دود سیگار برای افراد غیر سیگاری یک خطر برای ریه محسوب می شود. این تهدید در شهرهایی که سیگار کشیدن در اماکن عمومی ممنوع نیست، نوعی تهدید محسوب می شود.

در برخی رستوران ها و کازینوها سیگار کشیدن هیچ ممنوعیتی ندارد و این مسئله برای افرادی که در این محیط ها کار می کنند بسیار خطرناک است.

جدا کردن سیگاری ها از غیر سیگاری ها و تهویه هوا نیز تاثیر چندانی برا بهبود شرایط نمی گذارد. بهترین راه حل ممنوعیت سیگار کشیدن در این اماکن است و یا در غیر اینصورت افرادی که احساس خطر می کنند بهتر است به دنبال شغل دیگری باشند.

  1. خانه داری و تمیز کردن

برخی تمیز کننده ها، حتی آنهایی که به اصطلاح محصولات سبز یا طبیعی نامیده می شوند، دارای مواد شیمیایی هستند که خطر ابتلا به آسم را افزایش می دهند. پاک کننده ها و مواد شیمیایی با جرم و کثیفی و همچنین با بافت ریه واکنش نشان می دهند.

برخی از این محصولات ترکیبات آلی آزاد می کنند که منجر به بروز مشکلات مزمن تنفسی و واکنش های آلرژیک می شود. پیش از استفاده از این پاک کننده حتما برچسب دستورالعمل را مطالعه کنید. می توانید از تمیز کننده های ساده مانند سرکه و آب یا جوش شیرین استفاده کنید.

  1. کارمندان در مراکز بهداشتی و درمانی

پزشکان، پرستاران و سایر افرادی که در بیمارستان ها، مطب پزشکان . یا خانه سالمندان کار می کنند، در معرض خطر بیماری های ریوی مانند سل، آنفلوآنزا و سندروم حاد تنفسی (SARS) هستند. بنابراین کارمندان این مکان ها بهتر است با استفاده از واکسن (از جمله واکسن آنفلوآنزا) ایمن شوند.

به علاوه اگر لاتکس در دستکش ها یا سایر تجهیزات پزشکی مورد استفاده قرار گیرد، این افراد در معرض ابتلا به آسم خواهند بود.

  1. آرایشگران

برخی عوامل در رنگ مو منجر به بروز آسم می شود. برخی صاف کننده ها و حالت دهنده های موها حاوی ماده ای هستند که یک عامل سرطانزا می باشد. این ماده همچنین یک محرک قوی برای چشم، بینی، گلو و ریه محسوب می شود.

تهویه خوب در سالن های آرایشی بسیار مهم است. به علاوه آرایشگران باید محصولات مورد استفاده خود را به خوبی بشناسند.

  1. کارگران کارخانه

برخی کارگران کارخانه ها در معرض ابتلا به آسم هستند یا ممکن است بیماری ریوی آنها تشدید شود. آسم بر اثر کار تشدید نمی شود، بلکه تاثیراتی که محیط کار بر روی ریه دارد می تواند آسم را تشدید کند.

کارگران کارخانه ممکن است در معرض استنشاق فلزات ( در ریخته گری) یا سیلیکا و شن و ماسه ریز باشند. استنشاق این مواد منجر به سیلیکوزیس می شود، این بیماری منجر به زخم شدن ریه شده و خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهد.

برونشیولیت انسدادی نیز در افرادی مشاهده می شود که در کار تهیه ذرت بو داده هستند و از مواد شیمیایی برای طعم دادن به ذرت استفاده می کنند.

  1. کارگران ساختمان

کارگرانی که به بازساری ساختمان های قدیمی یا تخریب برخی ساختمان ها می پردازند، در معرض آزبست قرار می گیرند که برای عایق سازی اطراف لوله ها و کاشی های کف مورد استفاده قرار می گیرد.

قرار گرفتن در معرض الیاف میکروسکوپی این ماده عایق، حتی به میزان خیلی کم منجر به بروز مشکلات متعددی می شود. یکی از آنها سرطان مزوتلیوما می باشد.

به علاوه به نظر می رسد قرار گرفتن در معرض این ماده شیمیایی سلول های کوچک سرطانی را افزایش داده و منجر به آزبستوز یا زخم ریه شود.

  1. کشاورزی

کار با محصولات کشاورزی و حیوانات منجر به بروز اختلالات شدید می شود. افزایش حساسیت پنومونی یک مشکل نادر اما جدی است که بر اثر موجهه مکرر با دانه یا یونجه بروز می کند. در این بیماری کیسه های هوایی ریه ها ملتهب شده و ممکن است باعث بروز بافت زخم شود.

دانه در ظرف فلزی ممکن است کپک بزند. تنفس گرد و غبار این دانه ها منجر به تب و لرز و بروز یک بیماری شبه آنفلوآنزا به نام سندروم سمی گرد و غبار شود. به علاوه کشاورزان بیشتر دچار سرفه و تنگی قفسه سینه می شوند. کارگردانی که در مرغداری کار می کنند نیز گاهی دچار سندرومی شبیه به آسم می شوند.

به نظر می رسد گرد و غبار و آمونیاک عوامل خطر ساز باشند. از مرطوب شدن دانه ها جلوگیری کنید، از وجود تهویه مناسب اطمینان حاصل کنید و از ماسک استفاده کنید.

  1. نقاشی اتومبیل با استفاده از اسپری رنگ

افرادی که در کار نقاشی اتومبیل هستند، اغلب در معرض مواد شمیمیایی به نام ایزوسیانات هستند. این ماده شیمیایی یکی از مهم ترین علل آسم شغلی محسوب می شود. این بیماری اغلب باعث کنار گذاشتن این شغل می شود.

استفاده از ماسک با کیفیت و مناسب برای این شغل خطر ابتلا به این بیماری را کاهش می دهد. به علاوه با استفاده از این ماسک می توان محیط کار را بسته و از یک سیستم تهویه مناسب استفاده کرد. بهتر است مواد شیمیایی بی خطر را جایگزین مواد شیمیایی خطرناک کنید.

  1. آتش نشانی

آتش نشان ها نه تنها در معرض آتش، بلکه در معرض مواد شیمیایی دیگری نیز هستند، از جمله پلاستیک های در حال سوخت و مواد شیمیایی دیگر. آنش نشان ها با استفاده از دستگاه تنفسی SCBA می توانند میزان خطر بیماری های ریوی و دیگر مشکلات را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. این دستگاه ها بهتر است در زمان پاکسازی نیز استفاده شوند.

  1. کار در معادن زغال سنگ

کارگان معادن زیر زمینی در معرض خطر انواع بیماری های ریوی از برونشیت تا پنوموکونیوز و یا ریه سیاه هستند. پنوموکونیوز یک بیماری مزمن ناشی از استنشاق گرد و غبار زغال سنگ است، این گرد و غبار در ریه ها جایگذاری می شوند و باعث سفت شدن آنها می شوند و در نتیجه تنفس را سخت می کنند. این بیماری باعث بروز فیبروز پیشرفته شده و باعث مرگ می شود.

در تمام این مشاغل استفاده از تجهیزات مناسب میزان خطر ابتلا به بیماری ها را کاهش می دهد.

لینک منبع: اینجا کلیک کنید.

نگارنده: سمیه محمدی 

گروه پزشکان جایروس

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه