خانه / دانستنی ها / مزیت ها و خطرات قرص های ضدبارداری

مزیت ها و خطرات قرص های ضدبارداری

مزیت ها و خطرات قرص های ضدبارداریReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Sep 21Rating:
های ضد بارداری - مزیت ها و خطرات قرص های ضدبارداری

قرص های ضدبارداری

قرص های ضدبارداری یک روش ساده و بی خطر برای بارداری هستند. استفاده از این قرص ها دارای مزیت های دیگری نیز است، از جمله کاهش جوش های پوستی، منظم کردن قاعدگی و کم کردن گرفتگی های قاعدگی.

اگر دستورالعمل های استفاده از قرص را دنبال کنید و به روش درستی مورد استفاده قرار دهید، روش مطمئنی برای جلوگیری از بارداری محسوب می شوند. قرص های ضدبارداری را باید هر روز مصرف کنید و بسته جدید را سر وقت شروع کنید.

در این مقاله به مزیت ها و عوارض این قرص ها می پردازیم. عوارض جانبی قرص های ضدبارداری معمولا خیلی بد نیستند. این قرص ها دو نوع هستند: قرص های ترکیبی و قرص هایی که فقط حاوی پروژستین هستند. هر دو نوع قرص می توانند گرفتگی های قاعدگی را بهبود بخشند، پریودی را سبک کنند و خطر حاملگی خارج از رحم را نیز کاهش دهند.

قرص های ترکیبی می توانند از موارد زیر نیز پیشگیری کنند:

  • جوش های پوستی
  • پوکی استخوان
  • کیست های پستان و تخمدان
  • سرطان آندومتر و تخمدان
  • عفونت های جدی در تخمدان ها، لوله های فالوپ و رحم
  • کمبود آهن
  • PMS (سندروم پیش از قاعدگی)

بسیاری از خانم ها از قرص های ضدبارداری استفاده می کنند، چرا که این قرص ها قاعدگی را منظم و قابل پیش بینی می کند. به علاوه با استفاده از این قرص ها می توانید قاعدگی را متوقف کنید. زمانی که قرص را متوقف می کنید، ممکن است بلافاصله باردار شوید. بنابراین اگر تصمیم گرفتید قرص ضدبارداری مصرف نکنید و قصد بچه دار شدن هم ندارید، لازم است از روش پیشگیری دیگری استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید قرص های ضدبارداری از انتقال بیماری های جنسی پیشگیری نمی کنند.

رایج ترین عوارض قرص های ضدبارداری عبارتند از:

لکه بینی بین قاعدگی

های ضدبارداری - مزیت ها و خطرات قرص های ضدبارداری

حدود 50 درصد خانم هایی که از قرص های ضدباردی مصرف می کنند، بین قاعدگی ها دچار لکه بینی می شوند که به ویژه در سه ماهه اول شروع مصرف این قرص ها اتفاق می افتد. این مشکل در بیشتر از 90 درصد موارد به مرور زمان برطرف می شود.

در زمان لکه بینی، اگر قرص را مرتب استفاده کنید، همچنان اثربخشی خود را دارد. خانم هایی که بیش از 5 روز دچار خونریزی می شوند و یا بیش از 3 روز خونریزی شدید دارند، لازم است به پزشک مراجعه کنند.

تهوع

برخی خانم ها در ابتدا که مصرف قرص های ضدبارداری را شروع می کنند، دچار تهوع می شوند که این حالت پس از مدتی به خودی خود برطرف می شود. مصرف قرص همراه با غذا و قبل از خواب احتمال بروز تهوع را کاهش می دهد. اگر در زمان مصرف این قرص ها دچار تهوع شدید و مداوم شده اید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

حساسیت پستان ها به لمس

مصرف قرص های ضدبارداری ممکن است منجر به بزرگی و حساسیت به لمس در پستان ها شود. این عارضه معمولا چند هفته پس از شروع مصرف دارو برطرف می شود. اما اگر در این دوره برآمدگی در سینه خود مشاهده کردید ی دچار درد پستان شدید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

کاهش مصرف کافئین و نمک حساسیت به لمس را در این بخش کم می کند.

سردرد

هورمون های جنسی بر روی بروز سردرد و میگرن تاثیر چشمگیری دارند. قرص های ضدبارداری با انواع و میزان مختلف هورمون ها ممکن است منجر به بروز سردرد شوند. بررسی ها نشان داده اند قرص هایی که حاوی سطوح کمتری هورمون هستند، باعث بروز سردرد کمتری می شوند.

سردردهای ناشی از مصرف قرص های ضدبارداری نیز به مرور زمان بهبود پیدا می کنند. اگر در زمان مصرف این قرص ها شکل جدیدی از سردرد را تجربه کردید حتما به پزشک مراجعه کنید.

افزایش وزن

بررسی های انجام شده ارتباطی بین افزایش وزن و مصرف قرص های ضدبارداری نشان نداده اند، با این وجود بسیاری از خانم هایی که از این قرص ها مصرف می کنند، تجمع مایعات را در بخش هایی از بدن خود به ویژه در قسمت سینه ها و ران ها گزارش داده اند. سلول های چربی نیز تحت تاثیر استروژن موجود در قرص های ضدبارداری هستند.

تغییرات خلقی

توصیه می شود خانم هایی که سابقه ابتلا به افسردگی دارند، قبل از شروع مصرف قرص های ضدبارداری حتما با پزشک مشورت کنند. این قرص ها در برخی افراد منجر به تغییرات خلقی می شود.

بررسی هایی که در این زمینه انجام شد نشان داده اند که مصرف این قرص ها در برخی خانم ها باعث کاهش ضخامت در قشر اوربیتوفرنتال جانبی و قشر خلفی سیگنولت می شود. این دو بخش از مغز با پاسخ پاداش و ارزیابی محرک های دریافتی در ارتباط هستند.

نامنظم شدن پریودها

های ضدبارداری0 - مزیت ها و خطرات قرص های ضدبارداری

گاهی علیرغم مصرف درست و به موقع قرص، ممکن است نظم پریود بهم بریزد و پریود نشوید. عوامل زیادی باعث بروز این مورد می شوند، از جمله استرس، بیماری، سفر، اختلالات هورمونی و اختلال در غده تیروئید.

اگر در زمان مصرف این قرص ها پریود نشدید و یا خونریزی خیلی سبکی دارید، حتما قبل از شروع بسته جدید آزمایش بارداری بدهید.

کاهش میل جنسی

هورمون های موجود قرص های ضدبارداری در برخی افراد بر روی میل جنسی تاثیر می گذارند. با این حال عوامل زیاد دیگری بر روی میل جنسی تاثیر می گذارند. اگر کاهش میل جنسی ادامه پیدا کرده و آزار دهنده شود، حتما به پزشک مراجعه کنید. در برخی موارد مصرف قرص های ضدبارداری باعث افزایش میل جنسی می شود.

ترشحات واژینال

برخی افراد در هنگام مصرف داروهای ضدبارداری تغییراتی را در ترشحات واژینال خود مشاهده می کنند. این تغییر ممکن است به شکل افزایش یا کاهش ترشحات و تغییر در شکل ترشحات باشد که تمام این تغییرات بر روی رابطه جنسی تاثیر می گذارند. تغییر در ترشحات واژن خطرناک نیست، اما اگر نگران کننده شد بهتر است با پزشک مشورت کنید.

تغییرات بینایی با لنزها

تغییرات هورمونی ناشی از مصف قرص های ضدبارداری منجر به تجمع مایعات می شود که به نوبه خود منجر به التهاب یا تغییر شکل قرنیه می شود. زمانی که این التهاب اتفاق بیفتد، نمی توان به راحتی از لنزهای چشمی استفاده کرد. خانم هایی که از این قرص ها استفاده می کنند و هر گونه تغییر در بینایی خود تجربه کردند، حتما با پزشک مشورت کنند.

منبع شماره 1   منبع شماره 2

نگارنده: سمیه محمدی

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - مزیت ها و خطرات قرص های ضدبارداری

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

قرص های ضدبارداری یک روش ساده و بی خطر برای بارداری هستند. استفاده از این قرص ها دارای مزیت های دیگری نیز است، از جمله کاهش جوش های پوستی، منظم کردن قاعدگی و کم کردن گرفتگی های قاعدگی. اگر دستورالعمل های استفاده از قرص را دنبال کنید و به روش درستی مورد استفاده قرار دهید، روش مطمئنی برای جلوگیری از بارداری محسوب می شوند. قرص های ضدبارداری را باید هر روز مصرف کنید و بسته جدید را سر وقت شروع کنید. در این مقاله به مزیت ها و عوارض این قرص ها می…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان آمده 5 ستاره بدهید.

User Rating: 4.9 ( 1 votes)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه