خانه / زندگی سالم / سلامتی و رشد کودکان / مراحل رشد جنین، بخش اول : لقاح

مراحل رشد جنین، بخش اول : لقاح

آغاز چرخه قاعدگی شما از اولین روز آخرین دوره  قاعدگی شما محاسبه می شود. لقاح  حدود دوهفته بعد از این روز رخ می دهد. و این مدت زمانی است که واقعاً می توانید باردار شوید.

در طول چرخه قاعدگی، یکی از تخمدانها یک تخمک از خود آزاد می کند. اگر هر دو تخمدان تخمک آزاد کنند ممکن است صاحب دو قلوهای غیر همسان شوید، شرابه هایی که به شکل انگشت هستند تخمک را به سمت لوله فالوپ هدایت می کنند.

تخمک به وسیله ی موهای کوچک داخل لوله فالوپ به سمت رحم هل داده می شوند و منتظر اسپرم می مانند. حدود 1 قاشق چایخوری از مایع منی  که وارد واژن می شود حاوی  300 میلیون اسپرم می باشد که فقط کمتر 100000 آنها از گردن رحم عبور می کنند.

بیشتر اسپرم ها در مسیر خود می میرند و تنها حدود  200 اسپرم موفق می شوند به تخمک برسند. لقاح زمانی رخ می دهد که یک اسپرم مواد ژنتیکی خود را تخمک ترکیب کند. اسپرم و تخمک هر یک حاوی 23 کروموزوم هستند که اطلاعات ينتیکی را با خود حمل می کنند. ازجمله جنسیت نوزاد، ظاهر فیزیکی و هوش و شخصیت.

اینکه جنین دختر یا پسر است را شما هنوز نمی توانید تشخیص بدهید. در عرض 24 ساعت بعد از لقاح، تخمک که حالا بارور شده است به دو سلول تقسیم می شود.هر 12 ساعت یک بار تعداد سلولهای تخمک دو برابر می شود و تخمک سفر خو را رح را ادامه می دهد، اگر در طول مرحله اول سلولها به جای متصل ماندن به هم  به دو گروه جداگانه تقسیم شوند، شانس دو قلو ی همسان بودن جنین شما مضاعف می شود. در حدود 3 روز بعد از لقاح، تخم تبدیل به یک توپ متشکل از 32 سلول شبیه به تمشک کوچک می شود. چند روز بعد ،وقتی توپ حدود 500 سلول شد محیطی از مایع اطراف آنرا پر می کند.

روز هفتم، تخمک بارور شده در لایه های رحم لانه گزینی می کند. سلولهایی که در نهایت جفت را تشکیل می دهند شروع به تولید هورمون بارداری یا گنادوتروپین جفت انسانی HCG می کند. با تحریک مداوم جسم زرد برای تولید پروژسترون چرخه قاعدگی متوقف می شود و همین امر موجب می شود که ضخامت ایجاد شده باقی بماند. در طول این دوره اگر بارداری اتفاق افتاده باشد تخمک بارور در رحم لانه گزینی می کند و در غیراینصورت ضخامت ایجاد شده رحم شروع به ریزش کرده و سیکل قاعدگی بعدی آغاز شده و خونریزی از کانال واژینال خارج می شود.

بعد از 38 هفته، تخمک بارور شده به  شکل یک نوزاد با بیش از 2 تریلیون سلول رشد کرده است.

 لعیا عباسی اصل- کارشناس ارشد علوم تربیتی

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه