خانه / روانپزشکی / بیش فعالی و کمبود توجه / مدیریت رفتارهای شیطنت آمیز کودکان( ADHD) بیش فعال

مدیریت رفتارهای شیطنت آمیز کودکان( ADHD) بیش فعال

در بیشتر مواقع ما درمانگرها در مورد افزایش توجه وتمرکز کودکان صحبت می کنیم اما کمتر در مورد رفتارهای پرخطر کودکان صحبتی می کنیم اینجا به شما راهنمایی هایی را در جهت کنترل رفتارهای شیطنت آمیز کودکتان رائه خواهیم داد.

بازی کودکان

قابل درک است که زمانی یک کودک خواسته ای دارد و ما نخواهیم آن را انجام دهیم و او مدام حرف خود را تکرار می کند.

اکثر کودکان به سرت با افزایش سن و رشد می توانند یاد بگیرند که چطور رفتار خود را کنترل کنند اما در کودکان با اختلال بیش فعالی مخصوصا از نوع تکانشگری این اتفاق درتر اتفاق می افتد .

این رفتارهای غیر قابل کنترل در کودکی به صورت عدم به موقع صحبت وبدون بالابردن دست در کلاس درس،عدم انتظار در صف … می تواند خود را نشان دهد .

علائم تکانشگری در نوجوانی نیز به صورت : رانندگی های خطرناک،استفاده از مشروبات الکلی،داشتن روابط جنسی خارج از اندازه،دعوا کردن و … می باشد.

این کودکان ظاهرا خارج از کنترل به نظر می رسند در این خصوص درمان هایی که می تواند به شما کمک کند تا این رفتار ها را در کنترل بیشتری در آورید عبارتند از :

درمان شناختی – رفتاری ( این روش شکلی از آموزش مهارتهای اجتماعی نیز نامیده میشود ،کودکان یاد میگیرند که نگاه های اتهام آمیز را به خود در یابند،با دیگران به شکلی درست ارتباط برقرار کنند و عواقب ناشی از رفتارهای خود را درک کنند.

 در این روش کودکان یاد می گیرند که برای کاری صبر کنند و نوبت را رعایت کنند، قوانین را رعایت کنند، نتایج اعمال خود را درک کنند).

روش های دارویی و پزشکی

آموزش مهارت های رفتاری جدید

به دست آوردن کنترل بر انگیزه های خود را با روش مهارت های رفتاری .

ورزش و تخلیه انرژی ( مطالعات نشان داده ورزش مخصوصا ورزش های گروهی می تواند درکاهش رفتار های تکانشی کودکان بیش فعال کمک کند).

شما همچنین می توانید تکانشگری فرزند خود را در خانه با استفاده از ابزارهای در دسترس کنترل کنید مانند :

حواس او را پرت کنید.

عواقب کار را به او گوشزد کنید.

پاداش ها وتنبیه هایی را برای او در نظر بگیرید.

معلمان محترم نیز می توانند با نزدیک شدن به دانش اموزان بیش فعال و داشتن روابط خوب با آنها ، دادن مسئولیت به آنها می توانند به تکانشگری این دانش اموزان کمک کنند .

منبع:

webmd

انجام کلیه روش های روانشناختی در مرکز تخصصی مغزو اعصاب وروان آلومینا انجام می گردد

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه