مدیریت خشم

مدیریت خشمReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Aug 23Rating:

راه های کنترل خشم

 

خشم یک احساس قدرتمند است و محدوده آن در چندثانیه می تواند بسیار تغییر کند. اين احساس مي تواند از يك احساس خفيف ناخوشايند تا يك احساس شديد عصبانيت را دربرگیرد.

خشم در بسیاری از مواقع ممکن است یک واکنش طبیعی به یک بی عدالتی و یا حتی یک واکنش دفاعی باشد. پرخاشگري مي تواند به شكل سوء استفاده كلامي، تهديد كردن يا اعمال آسيب زننده باشد. ولي خشم يك احساس است كه الزاما منجر به پرخاشگري نمي شود. بنابراين يك فرد ممكن است خشمگين شود، بدون اينكه الزاما رفتار پرخاشگرانه داشته باشد.

آیا شما میدانید که شیوه ابراز خشمتان چیست؟ اگر نمیدانید، ممکن است دلیل مشکلاتی که در خانه، محل کار یا زندگی اجتماعی دارید، همین باشد.

 

مدیریت خشم:

 

فهرستی از موضوعاتی که باعث خشمگین شدنتان می شوند را تهیه نمایید.

تاجاییکه می توانید از عوامل محرکی که باعث خشمگین شدنتان می شوند اجتناب کنید.

احساسات خشم تان را حتی اگر جزیی هستند شناسایی کنید.

علامت های فیزیولوژیکی که در هنگام خشمگین شدنتان بروز می کند را شناسایی کنید ( به عنوان مثال، افزایش ضربان قلب، گشاد شدن رگ های خونی، اتساع مردمک ها، گشاد شدن سوراخ های بینی و …)

زمانی را برای خارج شدن از وضعیت نگه دارید ( حداقل 20 دقیقه). با خودتان شرط بگذارید که هروقت در موقعیت استرس آمیزی بودید تا 20 دقیقه حق هیچ گونه واکنشی را ندارید.

در طول آن 20 دقیقه ورزشی سبک را انجام دهید.

هنگام عصبانیت بنویسید. لازم نیست دست نوشته هایتان را جایی نگه دارید می توانید آن ها را پاره کنید.

قبل از نشان دادن هرگونه واكنش، از فرد مقابل توضيح بخواهيد.

 

و در انتها

 

می توانید از یک مشاوره تلفنی کمک بگیرید و یا عضو یک گروه درمانی شوید تا با کمک افراد دیگر و در قالب گروه بتوانید راه هایی برای کنترل خشم بیاموزید.

 

 

 

فاطمه امیری فاطمه امیری – روانشناس بالینی و متخصص نوروتراپی

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - مدیریت خشم

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه