خانه / اختلالات خواب / چرا مدام احساس خستگی و خواب آلودگی می کنم؟

چرا مدام احساس خستگی و خواب آلودگی می کنم؟

چرا مدام احساس خستگی و خواب آلودگی می کنم؟Reviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Jul 17Rating:

نارکولپسی(حمله ی خواب)

فایل صوتی این مقاله به همراه توضیحات تکمیلی:

نارکولپسی یک اختلال خواب مزمن است که به وسیله ی خواب آلودگی یا حمله های ناگهانی خواب در طول روز شناخته می شود. برای افراد مبتلا به نارکولپسی اغلب، صرف نظر از شرایط، بیدار ماندن به مدت طولانی دشوار است. نارکولپسی می تواند باعث اختلال جدی در زندگی روزمره ی شما شود.

نارکولپسی می تواند گاهی اوقات با از دست دادن توان عضلانی(کاتاپلکسی) که منجر به ضعف و از دست دادن کنترل عضلات می شود، همراه شود.

نارکولپسی یک شرایط مزمن است که هیچ درمانی برای آن وجود ندارد. اگرچه، دارو درمانی و تغییرات سبک زندگی می تواند در مدیریت علائم به شما کمک کند. حمایت دیگران، از جمله خانواده، دوستان، کارفرما، و معلمان، نیز می تواند در کنار آمدن با نارکولپسی به شما کمک کند.

علائم

علائم نارکولپسی اغلب بین سنین 10 تا 25 سالگی آغاز می شوند. علائم ممکن است چند سال اول بدتر شود، و سپس در طول زندگی ادامه یابند. این علائم شامل موارد زیر هستند:

  • خواب آلودگی بیش از حد در طول روز. افراد مبتلا به نارکولپسی در هر جایی و هر زمانی، بدون در نظر گرفتن شرایط، ناگهان به خواب می روند. برای مثال، ممکن است شما هنگامی که در حال کار کردن یا صحبت با دوستان خود هستید ناگهان به خواب بروید. ممکن است برای چند دقیقه و یا تا نیم ساعت بخوابید و بعد از بیدار شدن احساس سرحالی داشته باشید، اما در نهایت مجدد این اتفاق تکرار می شود ودوباره به همین صورت به خواب می روید. همچنین ممکن است کاهش هوشیاری را در طول روز تجربه کنید.

خواب آلودگی بیش از حد در طول روز معمولا اولین علامتی است که ظاهر می شود و اغلب سخت ترین علامت است، که تمرکز و عملکرد کامل را برای شما مشکل می سازد.

  • از دست دادن ناگهانی توان عضلانی. این شرایط، کاتاپلکسی نامیده می شود، که می تواند باعث تعدادی تغییرات فیزیکی، از لکنت زبان تا ضعف کامل اکثر عضلات می شود، و ممکن است چند ثانیه تا چند دقیقه ادامه یابد.

کاتاپلکسی غیر قابل کنترل است و توسط هیجانات شدید، که معمولا مثبت هستند مثل خنده یا برانگیختگی مشخص می شود، اما گاهی اوقات نیز با ترس، تعجب یا خشم همراه است. برای مثال، ممکن است وقتی در حال خنده هستید سر شما بی اختیار بیافتد یا زانوهایتان خم شود.

بعضی افراد مبتلا به نارکولپسی فقط یک یا دو بار در سال کاتاپلکسی را تجربه می کنند، در حالی که بعضی دیگر این تجربه را روزانه به طور متعدد دارند. هرکسی که مبتلا به نارکولپسی است، کاتاپلکسی را تجربه می کند.

  • فلج خواب. افراد مبتلا به نارکولپسی اغلب زمانی که در رختخواب هستند و قبل از اینکه به خواب روند یا بعد از اینکه از خواب بیدار شدند، یک ناتوانی موقت برای حرکت یا صحبت کردن را تجربه می کنند. این حالت معمولا کوتاه است، و چند ثانیه یا چند دقیقه طول می کشد. اما می تواند ترسناک باشد. حتی با وجود اینکه در طول وقوع این شرایط شما هیچ کنترلی بر اتفاقی که در حال رخ دادن است ندارید، ممکن است از شرایط آگاه و در به یادآوردن آن مشکلی نداشته باشید.

این فلج خواب یک فلج موقت است که در حالت طبیعی در طول خواب با حرکات سریع چشم (REM)، اتفاق می افتد. این عدم تحرک موقت در طول خواب REM می تواند از فعالیت های شما در هنگام رویا دیدن جلوگیری کند.

اگرچه هر کسی با فلج خواب نارکولپسی دارد، اما برخی افراد بدون داشتن نارکولپسی نیز فلج خواب را تجربه می کنند، و اغلب در جوانان این اتفاق می افتد.

  • توهمات. اگر این توهمات در هنگام به خواب رفتن اتفاق بیافتند، توهمات خواب آور، و اگر پس از بیدار شدن اتفاق بیافتند، توهمات خواب زدا نامیده می شوند. این تجربه می تواند بسیار ترسناک باشد، چرا که شما در حالت نیمه بیدار هستید و رویاهای خود را به صورت واقعی تجربه می کنید. که این رویا ها اغلب ترسناک هستند.

ویژگی های دیگر

افراد مبتلا به نارکولپسی ممکن است اختلالات دیگر خواب، از قبیل آپنه ی انسدادی خواب_ شرایطی که در آن تنفس فرد در طول شب متوقف می شود_ سندروم پاهای بی قرار و حتی بی خوابی را نیز داشته باشند. افراد مبتلا به بی خوابی همچنین ممکن است در طول شب بر اساس رویاهای خود عمل کنند، مثلا لگد یا فریاد بزنند.

بعضی حالت های حمله های خواب کوتاه هستند، و فقط چند ثانیه طول می کشند. بعضی افراد مبتلا به نارکولپسی در طول این حالت های کوتاه رفتار خودکار را تجربه می کنند. برای مثال، ممکن است هنگامی که در حال انجام کاری که همیشه انجام می دهید، مثل نوشتن، تایپ کردن یا رانندگی هستید، ناگهان به خواب بروید، و در زمان خواب همچنان به فعالیتی که در حال انجام آن بودید ادامه دهید. و وقتی بیدار شدید، نمی توانید به خاطر بیاورید که چه کار می کردید.

چه زمانی برای مراجعه به پزشک مناسب است؟

اگر در طول روز خواب آلودگی بیش از حد را تجربه می کنید که در زندگی شخصی یا حرفه ای شما اختلال ایجاد می کند به پزشک مراجعه کنید.

سبب شناسی

علت دقیق نارکولپسی ناشناخته است. ممکن است دلایل بسیاری وجود داشته باشد. اکثر افراد مبتلا به نارکولپسی سطوح کمی از هایپوکریتین شیمیایی را دارند. هایپوکریتین یک ماده ی شیمیایی مهم در مغز شما است که به تنظیم بیداری و خواب REM کمک می کند.

سطوح هایپوکریتین در افرادی که کاتاپلکسی را تجربه می کنند پایین است. علت دقیق کاهش و از دست دادن سلول های سازنده ی هایپوکریتین در مغز مشخص نیست، اما متخصصین تصور می کنند که این اتفاق ناشی از یک واکنش خود ایمنی است.

در بعضی موارد، ژنتیک هم می تواند در این اختلال نقش داشته باشد.

الگوی خواب طبیعی در مقابل نارکولپسی

فرآیند طبیعی به خواب رفتن با مرحله ای به نام خواب بدون حرکات سریع چشم (NREM) شروع می شود. در طول این مرحله، امواج مغزی شما به طور قابل توجهی کند می شوند. بعد از یک ساعت یا پس از خواب NREM، فعالیت مغزتان تغییر می کند، و خواب REM شروع می شود. اکثر رویا ها در خواب REM اتفاق می افتند.

در نارکولپسی، شما ممکن است چه در شب و چه در روز، بدون تجربه ی خواب NREM ناگهان وارد خواب REM شوید. بعضی از ویژگی های خواب REM، از قبیل کاتاپلکسی، فلج خواب و توهمات، در افراد مبتلا به نارکولپسی در طول بیداری یا خواب آلودگی اتفاق می افتد.

پی نوشت مترجم: دو علامت آخر نارکولپسی، یعنی فلج خواب و توهم، زمانی که باهم اتفاق می افتند لحظات سخت و وحشتناکی را برای فرد به وجود می آورند و این اتفاق همان چیزی است که به صورت عامیانه “بختک” نام گرفته است.

محقق و مترجم: فاطمه(ندا) مهفر_ کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

لینک منبع 1 لینک منبع 2 لینک منبع 3

گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!

گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!

ما بهترین ها را در ایران به شما معرفی می کنیم. سایت جایروس اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی مغز و اعصاب و روان در کشور فعالیت علمی و تحقیقاتی می کند. گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی به شما کمک می کنند. همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما  از متخصص مورد نظر خود نوبت بگیرید. اما چرا برای درمان گروه پزشکان جایروس را انتخاب می کنید؟ زیرا:

  • پزشکان ما با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که اقدامات اضافی تشخیصی و درمانی انجام نمی شوند و در نتیجه هزینه های دریافتی در این مرکز از مراکز مشابه بسیار ارزان تر است.
  • متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر طبابت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی هستند. اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند.
  • خدماتی که توسط گروه پزشکان جایروس به شما ارائه می شود جامع و کامل است و معمولا شمارا از نیاز به مراجعه به مراکز متعدد و متفرقه بی نیاز می کند.
  • آخرین مرکزی که برای به دست آوردن سلامت مراجعه خواهید کرد، دپارتمان های گروه پزشکان جایروس خواهد بود؛ مطمئن باشید سلامت خود را به دست خواهید آورد.
  • در امر اطلاع رسانی تمام تلاش خود را می کنیم تا اطلاعاتی کامل و دقیق به شما ارائه دهیم.

در ادامه بهتر است بدانید گروه پزشکان جایروس برای اطلاع رسانی تنها به این سایت بسنده نکرده است. مجموعه سایت های ما در تمام زمینه ها فعال هستند و به سوالات پزشکی شما پاسخ می دهند.

مجموعه سایت های ما (علاوه بر سایت جایروس) عبارتند از:

www.sabzosalem.com (مرجع بزرگ و رایگان اطلاعات پزشکی کشور مجهز به سیستم های ویزیت مجازی، تست های سلامت، داروشناسی، دانشنامه بیماری ها و هزاران صفحه اطلاعات پزشکی رایگان)

www.zibaan.ir (مرجع اطلاعات زیبایی و پوست کشور با معرفی برترین مراکز پوست و لیزر در کشور)

اجازه بدهید بهترین ها برایتان اتفاق بیفتد. تصمیم با خود شماست.

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، 

تهران -جناح ،نرسیده به فلکه دوم صادقیه ،کوچه پرویز (بین مرکز خرید گلدیس و تهرانی )پلاک 19 ساختمان سهیل (رو به روی پارکینگ طبقاتی صادقیه )واحد 12

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

شماره های تماس

02144259157 

02144287537

02144259407

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

نارکولپسی(حمله ی خواب) فایل صوتی این مقاله به همراه توضیحات تکمیلی: نارکولپسی یک اختلال خواب مزمن است که به وسیله ی خواب آلودگی یا حمله های ناگهانی خواب در طول روز شناخته می شود. برای افراد مبتلا به نارکولپسی اغلب، صرف نظر از شرایط، بیدار ماندن به مدت طولانی دشوار است. نارکولپسی می تواند باعث اختلال جدی در زندگی روزمره ی شما شود. نارکولپسی می تواند گاهی اوقات با از دست دادن توان عضلانی(کاتاپلکسی) که منجر به ضعف و از دست دادن کنترل عضلات می شود، همراه شود. نارکولپسی یک شرایط مزمن است که هیچ درمانی برای آن وجود ندارد.…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان آمده پنج ستاره بدهید.

User Rating: 4.65 ( 1 votes)

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه