خانه / تازه های علم و تکنولوژی / محققان نظریه تفاوت شخصیت افراد در اثر فعال بودن بیشتر نیمکره ی چپ یا راست مغز را رد کردند

محققان نظریه تفاوت شخصیت افراد در اثر فعال بودن بیشتر نیمکره ی چپ یا راست مغز را رد کردند

محققان نظریه تفاوت شخصیت افراد در اثر فعال بودن بیشتر نیمکره ی چپ یا راست مغز را رد کردندReviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Sep 22Rating:

چپ مغز یا راست مغز

شاید شنیده باشید که به بعضی ها می گویند متفکران راست مغز یا چپ مغز. منطقی، جزئی نگر یا تحلیل گر بودن  به نیمکره چپ مربوط است و نیمکره ی راست درخلاقیت و تفکر فعال است. اما تحقیقات جدید، بعد از 2 سال مطالعه در دانشگاه اوتا ، نظریه تفاوت شخصیت افراد بر اساس چپ مغز یا راست مغز بودن را رد کرد.

دانشمندان علوم اعصاب دانشگاه اوتا از تصویر برداری مغز، برای بررسی این ایده که نیمکره چپ مغز مسئول تفکر تحلیلی و منطقی است و نیمکره ی راست مسئول خلاقیت است، استفاده کردند.

 جف اندرسون و همکارانش با تحلیل داده های متعلق به اسکن 1011 نفر در محدوده ی سنی 7 تا 29 سال، دریافتند که هیچ مدرکی مبنی بر اینکه یک طرف مغز اغلب به تنهایی کار می کند یا اینکه اشخاص،دارای شبکه ی عصبی قوی تری در یک سمت مغز نسبت به طرف دیگر هستند، وجود ندارد.

به گفته ی اندرسون،این کاملاً درست است که برخی از فعالیت ها به نیمکره چپ مربوط باشد مثل زبان، یا برخی به نیمکره راست، مانند توجه، اما مردم یک شبکه قوی تر در نیمکره چپ یا راست مغز ندارند. اگرچه برخی از ارتباطات در مغز قوی تر از دیگران هستند، اما این ارتباطات موضعی هستند تا جانبی، محققان در این مطالعه از اسکن هایی استفاده کردند که بوسیله ی تحلیل ارتباط کاربردی MRI گرفته شده بودند. این نوع تصویر برداری مغزی 3 بعدی است و ظرف 5 تا 10 دقیقه از مغز اشخاص عکس می گیرد. این اسکن ها نه تنها در خصوص کاربرد نواحی مغز بلکه در مورد چگونگی ارتباط آنها با یک دیگر اطلاعات ارائه می دهند.

با مشاهده ی فعالیت مغز، دانشمندان می توانند ارتباط فعالیت یک منطقه از مغز را با قسمت دیگر مقایسه کنند. در این مطالعه محققان مغز را به 7000 منطقه تقسیم کردند و مورد بررسی قرار دادند.

اندرسون مدعی است که برخی از مردم تحلیلی تر  و برخی خلاقترند،اما این بدین معنا نیست که آنها از یک طرف مغز در این فرایند ها استفاده می کنند.

منبع:

http://www.sciencedaily.com

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - محققان نظریه تفاوت شخصیت افراد در اثر فعال بودن بیشتر نیمکره ی چپ یا راست مغز  را رد کردند

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه