خانه / تازه های علم و تکنولوژی / محققان نظریه تفاوت شخصیت افراد در اثر فعال بودن بیشتر نیمکره ی چپ یا راست مغز را رد کردند

محققان نظریه تفاوت شخصیت افراد در اثر فعال بودن بیشتر نیمکره ی چپ یا راست مغز را رد کردند

چپ مغز یا راست مغز

شاید شنیده باشید که به بعضی ها می گویند متفکران راست مغز یا چپ مغز. منطقی، جزئی نگر یا تحلیل گر بودن  به نیمکره چپ مربوط است و نیمکره ی راست درخلاقیت و تفکر فعال است. اما تحقیقات جدید، بعد از 2 سال مطالعه در دانشگاه اوتا ، نظریه تفاوت شخصیت افراد بر اساس چپ مغز یا راست مغز بودن را رد کرد.

دانشمندان علوم اعصاب دانشگاه اوتا از تصویر برداری مغز، برای بررسی این ایده که نیمکره چپ مغز مسئول تفکر تحلیلی و منطقی است و نیمکره ی راست مسئول خلاقیت است، استفاده کردند.

 جف اندرسون و همکارانش با تحلیل داده های متعلق به اسکن 1011 نفر در محدوده ی سنی 7 تا 29 سال، دریافتند که هیچ مدرکی مبنی بر اینکه یک طرف مغز اغلب به تنهایی کار می کند یا اینکه اشخاص،دارای شبکه ی عصبی قوی تری در یک سمت مغز نسبت به طرف دیگر هستند، وجود ندارد.

به گفته ی اندرسون،این کاملاً درست است که برخی از فعالیت ها به نیمکره چپ مربوط باشد مثل زبان، یا برخی به نیمکره راست، مانند توجه، اما مردم یک شبکه قوی تر در نیمکره چپ یا راست مغز ندارند. اگرچه برخی از ارتباطات در مغز قوی تر از دیگران هستند، اما این ارتباطات موضعی هستند تا جانبی، محققان در این مطالعه از اسکن هایی استفاده کردند که بوسیله ی تحلیل ارتباط کاربردی MRI گرفته شده بودند. این نوع تصویر برداری مغزی 3 بعدی است و ظرف 5 تا 10 دقیقه از مغز اشخاص عکس می گیرد. این اسکن ها نه تنها در خصوص کاربرد نواحی مغز بلکه در مورد چگونگی ارتباط آنها با یک دیگر اطلاعات ارائه می دهند.

با مشاهده ی فعالیت مغز، دانشمندان می توانند ارتباط فعالیت یک منطقه از مغز را با قسمت دیگر مقایسه کنند. در این مطالعه محققان مغز را به 7000 منطقه تقسیم کردند و مورد بررسی قرار دادند.

اندرسون مدعی است که برخی از مردم تحلیلی تر  و برخی خلاقترند،اما این بدین معنا نیست که آنها از یک طرف مغز در این فرایند ها استفاده می کنند.

منبع:

http://www.sciencedaily.com

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه