خانه / زندگی سالم / آموزش ریلکسیشن / مامان هایی که استرس دارید! ممکنه این الگوها به دیگران انتقال پیدا کند!

مامان هایی که استرس دارید! ممکنه این الگوها به دیگران انتقال پیدا کند!

انتقال الگوهای استرس

تحقیقات جدید نشان می دهد که نوزادان متولد شده از مادرانی که در وقایع استرس زای زندگی بوده ند ممکن است تغییراتی را در بدو تولد خود در الگوهای رفتار های عاطفی  داشته باشند.

محققان در دانشگاه حیفا در اسرائیل می گویند که تحقیقات قبلی در هر دوگروه انسان و حیوان نشان داده است که خانم هایی که در معرض استرس قرار داشته اند تصور میرود که بر فرزندشان نیز تاثیر گذار است.

مطالعات فعلی نیز نشان داده است که می تواند استرس و اضطراب مادران بر نسل های بعدی آنها تاثیر گذار باشد واین تاثیر از طریق انتقال ژنی است که در پاسخ به استرس تاثیر گذار است.

محققان بر روی گروهی از موش های ماده قبل از جفت گیری ، تحت استرس مزمن قرار گرفتند و محققان دریافتند که موشهایی که تحت تنش قرار گرفته بودند هورمونی در قشر پیشانی مغز آنها افزایش یافته بود.

این پژوهشگران دریافتند که تفاوت های رفتاری بین فرزندان موش های ماده ای که تحت تنش قرار داشته اند و فرزندانی که تحت تحت تنش نبوده اند وجود دارد.

به طور سنتی اعتقاد بر این بود که تنها اطلاعات ژنتیکی از نسلی به نسل دیگر انتقال پیدا می کند اما این مطالعه نشان داد که بسیاری از بیماریهای روانی مانند استرس ،استرس پس از سانحه،اسکیزوفرنی نیز می تواند به نسل های بعدی انتقال پیدا کند.

به طور سنتی، اعتقاد بر این بود که تنها اطلاعات ژنتیکی از نسلی به نسل دیگر از طریق تخم مرغ و سلول های اسپرم منتقل شده است.

منبع:

http://www.medicalnewstoday.com/articles/268415.php

مریم عبداللهی

مریم عبداللهی ( روانشناس،نوروتراپیست و درمانگر در زمینه اضطراب)

برای  تعیین نوبت ویزیت با متخصصین مرکز آلومینا  جهت  درمان استرس و اضطراب خود با روش های درمانی دارویی و غیر دارویی می توانید به قسمت تماس با ما مراجعه فرمایید.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه