خانه / تربیت فرزندان / لیستی از اقداماتی که می توانم با کودکی که رفتار پرخاشگرانه دارد انجام دهم

لیستی از اقداماتی که می توانم با کودکی که رفتار پرخاشگرانه دارد انجام دهم

مقابله با رفتار پرخاشگرانه
والد شدن و پدر و مادری کردن کار سختی است و کودکانی که رفتار آنها توأم با پرخاشگری است کار را سخت تر می کند. کودک پرخاشگر باید یاد بگیرد که سرخوردگی های خود ، کج خلقی و خشم را کنترل کند. بیشتر کودکان وقتی به سن مدرسه می رسند قادر می شوند که این رفتار خود را کنترل کنند، اما برخی از آنها به کمک بیشتری نیاز دارند، اگر می خواهید رفتار آرام ومؤدبانه ومهربانی را در کودک خود پرورش دهید باید دستورالعمل هایی را دنبال کنید که به شما برای این امر کمک کند:

_ توجه
کودکان ممکن است اغلب وقتی تغییراتی در خانه اتفاق می افتد بیشتر نا امید و عصبانی شوند، به عنوان مثال: کودک باید در خانه بماند و والدین سر کار بروند،یا وقتی عضو جدیدی به خانواده اضافه می شود، یا شما خانه را عوض می کنید، این دلایل سبب می شود کودک در زندگی خود آشفتگی احساس کند.
وقت بیشتری را برای کودک خود صرف کنید، به او کمک کنید و علاقه و توجه بیشتری به او نشان دهید، اینها کمترین راه ممکن برای آرام ساختن او می باشد.

_ مهربانی را آموزش دهید
کمک کنید تا کودکتان بفهمد او نباید سر دیگران داد بکشد،لگد بزند یا گاز بگیرد.اگر شما بدون درگیری و تناقض در زمان بازی سعی کنید رفتار بد کودک را حذف کنید یا نظم و دیسیپلین های خاصی برای او وضع کنید کودک به شکل مفید تری رفتار خود را اصلاح خواهد کرد. کودکان وقتی عصبانی و نا امید می شوند که یک چیز خاصی را می خواهد و اتفاق دیگری می افتد.

_  از تنبیه بدنی اجتناب کنید
کودکان از تجربیات خود یاد می گیرند، اگر شما برای کودک خود از مجازات های فیزیکی استفاده کنید، او تصور خواهد کرد که برخورد فیزیکی یک راه مناسب برای بیان عصبانیت خودش است. سعی کنید آرام باشید و مدتی را از محیط دور شوید اگر می خواهید که نظم و قوانین خاصی را به کودک خود آموزش دهید. بهترین کار این است که در هر گروه سنی که باشد یک دقیقه به خودتان فرصت بدهید تا آرام شود. وقتی یک دقیقه تمام شد و کودک شما آرام شد، به او توضیح دهید که چرا یک دقیقه از محیط دور شدید و به او بگویید که او نیز باید موقع عصبانیت همین کار را انجام دهد.

_  جایزه و پاداش
وقتی کودک شما بازی می کند و اسباب بازیهایش را به اشتراک می گذارد، با کودکان دیگر مهربان است یا واکنش مثبتی در موقعیت های ناراحت کننده نشان می دهد، به او پاداش دهید. او کم کم تشخیص خواهد داد که کدام رفتارهای او پسندیده است.

_  الگو و مثال خوبی باشید
به چشم انداز رفتار و برخوردهای خودتان در شرایط ناراحت کننده و استرس زا فکر کنید، این حرف قدیمی ها که « اگر در خانواده مادر شاد نباشد، هیچ کس شاد نخواهد بود» واقعاً درست است. وقتی کودک کنار شما است، خیلی مهم است که آرام باقی بمانید، اگر شما ا حساسات مثبت و مناسب را در خود پرورش داده و نشان دهید، کودک نیز  رفتار خوبی خواهد داشت. اگر شما آرامش داشته باشید و از کلمات برای صحبت در مورد احساسات استفاده کنید، کودک نیز همین راه را یاد خواهد گرفت.

 

لعیا عباسی

 

لعیا عباسی اصل – کارشناس ارشد علوم تربیتی

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه