خانه / زندگی سالم / سلامتی و رشد کودکان / لکنت زبان چگونه آغاز می شود؟

لکنت زبان چگونه آغاز می شود؟

لکنت زبان چگونه آغاز می شود؟Reviewed by مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی on Dec 10Rating:

لکنت

لکنت زبان از دو تا شش سالگی آغاز می شود. در هفتاد درصد موارد، لکنت زبان بعد از یک فشار زبانی آغاز می شود. در بیست و چهاردرصد موارد لکنت زبان بعد از تماس با فردی لکنت دار تقلید و آغاز می شود. شش درصد والدین نیز علتی برای لکنت زبان فرزند خویش نمی شناسند. تعداد کمی از کودکان قبل از دو سالگی مبتلا می شوند. پراکندگی سن آغاز لکنت زبان از دو تا سه سالگی افزایش می یابد و در چهارسالگی به اوج خود می رسد. از چهارسالگی به بعد رفته رفته کاهش می یابد و تا قبل از شش سالگی متوقف می شود. تعداد کمی نیز پس از ده سالگی شروع به لکنت می نمایند.

لکنت زبان چگونه آغاز می شود؟

لکنت زبان در اثر فشار روانی( ترس، حسادت، احساس ناامنی)

یکی از واکنش های فیزیولوژیکی انسان به فشار روانی، افزایش تنش عضلانی(گرفتگی ماهیچه ای یا اسپاسم) است که این اسپاسم در ناحیه تارهای صوتی نمود بیشتری می یابد.

تارهای صوتی:

هنگامی که انسان در معرض اینگونه فشارهای روانی قرار می گیرد، تارهای صوتی او می تواند در چهار حالت از خود واکنش اسپاسم نشان دهد:

1. حالت بسته:

در این حالت تارهای صوتی با اتصال به هم، دچار اسپاسم می شوند و اجازه نمی دهند هوایی از بین آنها خارج شود. اغلب به این حالت قفل می گویند.

2. حالت تولید صوت:

در این حالت تارهای صوتی برای تولید صوت به هم نزدیک می شوند و در همان حالت دچار اسپاسم می گردند. بنابراین شخص دچار کشیده گویی می شود (مثل آ…….فتاب).

3. حالت باز(تولید صوت) و بسته شدن متناوب:

در این حالت شخص دچار تکرار می شود (آ،آ،آ،آفتاب)

4. حالت کاملا باز یا حالت استراحت:

تارهای صوتی در حالی که از هم باز هستند، دچار اسپاسم می شوند و در نتیجه شخص می تواند بدون تولید صوت، هوی درون ریه ها را با فشاربه بیرون هدایت کند.

لکنت زبان در اثر تقلید:

کودک در مرحله تکامل گفتاری که باید آن را مرحله تقلید نامید، مانند دستگاه ضبط وپخش صوت، گفتاری را که از قبل در مراکز اصلی شنوایی و ورنیکه خود ضبط کرده است، تقلید می کند بنابراین اگر کودک در این مرحله با شخص لکنت داری در تماس باشد و شیوه گفتاری او را مورد تقلید قرار دهد، خود نیز گفتاری مانند او خواهد داشت که این تقلید بعد از مدتی کوتاه به الگویی موقتی برای کودک تبدیل می شود (موقتی به این دلیل که هنوز در او تثبیت نشده است و احتمال تغییر در آن وجود دارد)، چناچه کودک با این شیوه گفتار از مرحله تکامل گفتاری عبور کند، لکنت زبان در او تثبیت و به الگویی همیشگی تبدیل می شود. اینکه لکنت زبان در اثر تقلید نیز به وجود می آید، موضوعی انکارناپذیر است، چرا که نوع و حالت لکنت کردن کودکی که تازه از این طریق مبتلا شده، بسیار شبیه گفتار شخصی است که کودک از او الگو گرفته است. این تشابه هیچ توجیه دیگری غیر از تقلید نخواهد داشت.

منبع:

The nature of stuttering

123

طیبه گیلانی

کارشناس ارشد روانشناسی (مدیرارشد دپارتمان تحقیقات روان درمانی)

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - لکنت زبان چگونه آغاز می شود؟

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه