خانه / اختلالات خواب / آپنه خواب / لزوم انجام تست خواب برای همه افرادی که سکته مغزی کرده اند

لزوم انجام تست خواب برای همه افرادی که سکته مغزی کرده اند

لزوم انجام تست خواب برای همه افرادی که سکته مغزی کرده اندReviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Nov 20Rating:

سکته مغزی

در جدیدترین ویرایش راهنمای درمانی سکته مغزی که در سال 2015 توسط انجمن مغزواعصاب آمریکا منتشر شده است برای کلیه افرادی که دچار سکته مغزی شده اند توصیه شده است که انجام تست خواب جزو بررسی های معمول باشد.

طبق مطالعات انجام شده حدود 80 درصد افرادی که دچار سکته مغزی شده اند دچار اختلالات تنفسی حین خواب می باشند و شناسایی و درمان زودهنگام این اختلالات علاوه بر کاهش عوارض ناشی از سکته باعث بهبود عملکرد بدنی افراد دچار سکته مغزی و بهبود بازتوانی فیزیکی و همچنین کاهش احتمال سکته مغزی مجدد می شود.

متخصصین مغز و اعصاب نیاز به شناخت، تشخیص و درمان آپنه انسدادی خواب (OSA) در بیماران مبتلا به سکته مغزی یا حمله ایسکمی گذرا (TIA) دارند.

شواهد پزشکی نشان می دهد که OSA (آپنه خواب) یک عامل خطر مستقل برای سکته مغزی و انسداد موقتی رگ های مغزی است.

پلی سومنوگرافی0

پلی سومنوگرافی (تست خواب) چیست؟

پلی سومنوگرافی رایج ترین نوع بررسی خواب می باشد و در واقع آزمایشی است که برای مشخص کردن الگوهای خواب در افرادی که دچار اختلالات خواب هستند به کار می رود. این کار به وسیله ی ثبت امواج مغز، سطح اکسیژن خون، میزان طپش قلب و چگونگی تنفس در طول خواب، ثبت می شود. این تست معمولا در یک بیمارستان یا مرکز بررسی خواب انجام می شود، محلی که متخصصان می توانند بیماران را برای تشخیص نوع بیماری در طول شب کنترل کنند.

چه زمانی بررسی پلی سومنوگرافی انجام می شود؟

مدتی که شما خواب هستید، اتفاقات زیادی ممکن است بیفتند، بنابراین پلی سومنوگرافی به متخصص اجازه خواهد داد تا چگونگی حرکات و نفس کشیدن و صدای تولید شده را کنترل کند. وقتی که یک یا دو تا از علائم زیر را مشاهده کردید، پلی سومنوگرافی تجویز خواهد شد:

 • اگر علائم آپنه ی خواب یا دیگر مشکلات تنفسی مربوط به خواب را مشاهده کردید. آپنه ی خواب شرایطی است که در آن فرد طی خواب دچار توقف تنفسی می شود.
 • به طور غیرارادی در طول خواب پاهای خود را می کشید.
 • در طول روز احساس خواب آلودگی و یا حملات غیرارادی خواب می کنید. حمله ی خواب اختلالی است که با عنوان نارکولپسی مطرح می شود.
 • دچار اختلال در دوره ی REM خواب می شوید.
 • در خواب راه می روید یا خیلی حرکت می کنید.
 • دچار بی خوابی می شوید، یا به سختی می توانید بخوابید و یا خواب شما تداوم ندارد.

پلی سومنوگرافی کدام مراحل خواب را کنترل می کند؟

پلی سومنوگرافی2

فرایند خواب دارای مراحل مختلفی است. اولین مرحله NREM یا مرحله عدم جنبش سریع چشم نامیده می شود. در مرحله ی NREM مغز شما دارای امواجی است و حرکت چشم ها نیز آهسته است.

مرحله ی بعدی یک یا دو ساعت طول می کشد. در این مرحله فعالیت مغز شما افزایش یافته و حرکت چشمان شما نیز سریعتر می شود. این مرحله REM نامیده می شود. اختلالات خواب باعث بر هم خوردن خواب در این مرحله می شود. کنترل های پلی سومنوگرافی در تمام مراحل انجام می شود تا مشخص شود که خواب شما در کدام مرحله دچار اختلال می شود.

چه میزان آمادگی برای بررسی خواب لازم است؟

آمادگی برای پولی سومنوگرافی زیاد دشوار نیست. از بعد از ظهر قبل از شروع تست از نوشیدن الکل و یا خوردن هر چیز کافئین دار خودداری کنید، زیرا الکل و کافئین روی خواب طبیعی شما تاثیر می گذارند. همین مورد کافیست. لازم است مطمئن شوید که هیچ مانعی برای خوابیدن شما در کلینیک وجود ندارد.

بررسی پلی سومنوگرافی چگونه است؟

بررسی خواب به روش پلی سومنوگرافی به هیچ .جه تهاجمی نبوده و انجام آن آسان می باشد. فقط کافیست با یک مرکز بررسی خواب تماس گرفته و به آنجا مراجعه کنید. در زیر یک نمونه پلی سومنوگرافی را مشاهده می کنید:

تست خواب

از شما خواسته می شود عصر روز قبل از انجام تست در مکان انجام تست – که یک مرکز بررسی خواب یا یک بیمارستان می باشد – حاضر باشید و شب را در آنجا بگذرانید. همچنین از شما خواسته می شود که وسایل مورد نیاز خود همراه داشته باشید. وقتی به مرکز برسید با چند همراه وارد اتاقی خواهید شد که کنترل خواب شما در آن اتفاق می افتد. علاوه بر این سیستم صوتی دو طرفه در این اتاق وجود دارد که هم از بیرون اتاق صدای شما شنیده خواهد شد و هم شما در داخل اتاق می توانید با بیرون صحبت کنید. پس از اینکه برای خوابیدن آماده شدید، سنسورهایی به سر و شقیقه ها، پاها و قفسه ی سینه ی شما متصل خواهد شد. این سنسورها به وسیله ی یک سیم به کامپیوتر متصل می شوند.

پلی سومنوگرافی1

در آخر نیز یک گیره ی کوچک به انگشت یا گوش شما متصل می شود تا سطح اکسیژن خون شما را کنترل کند. زمانی که تمام موارد آماده باشند، شما می توانید بخوابید و در طول شب تمام تجهیزات خواب شما را کنترل کرده و آن را ثبت می کنند. به هرحال در محل انجام تست ممکن است کمی بیشتر طول بکشد تا بخوابید، اما این مسئله بر روی نتایج بررسی تاثیری نخواهد گذاشت، چرا که یک خواب کامل برای نتایج صحیح ضروری نیست.

پس از اتمام بررسی خواب چه اتفاقی می افتد؟

صبح پس از بیدار شدن شما، تمام سنسورها از بدن شما جدا می شوند و تست شما کامل شده و اکنون می توانید به خانه برگردید و روز عادی خود را آغاز کنید. تقریبا برای دو هفته بعد به شما نوبت ملاقات مجدد داده خواهد شد، در این مدت پزشک آزمایش شما را بررسی خواهد کرد و نکات لازم را به شما خواهد گفت.

آیا پلی سومنوگرافی خطری دارد؟

پلی سومنوگرافی یک تست غیرتهاجمی و بدون درد است. تنها اینکه برخی بیماران نسبت به چسباندن سنسورها به پوستشان حساسیت نشان داده اند.

مرکز تحقیقات فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

♦  دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

♦  فلوشیپ اختلالات خواب از اسپانیا

  مدیر تیم خواب مجموعه تخصصی آلومینا

انجام و تفسیر تست خواب (پلیسومنوگرافی)

توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب انجام می شود.

برای تماس و تعیین نوبت تست خواب اینجا کلیک کنید:  تماس با ما

 

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - لزوم انجام تست خواب برای همه افرادی که سکته مغزی کرده اند

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

3 نظر

 1. خوابم خیلی زیاده طوری شده که با علم به اینکه میدونم کارکنانم از مغازم پول برداشت میکنن و اطلاع نمیدن اما نمیتونم به کارم برسم و جلوی این کارو بگیرم …شب خواب ندارم ساعت سه یا چهار خوابم میبره روز بعد تا ساعت چهار و پنج خوابم هر چقدر هم که بیدارم میکنن از خواب بیدار نمیشم به حالت اغما میرم چون هیچ چیزی متوجه نمیشم …نمیدونم چیکار کنم چند تا دکتر رفتم یکی گفت چربی خون داری یکی گفت غلظت خونت بالاست …واقعا دیگه از زندگی سیر شدم اگه واقعا راهی داره کمکم کنید به زندگی برگردم

  • مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

   سلام
   بهتراست در ابتدا جهت تشخیص تست خواب انجام دهید بعد از تشخیص دقیق روند درمان برای شما توضیح داده خواهد شد . دراین خصوص با شعبع شریعتی واحد مغزو اعصاب جهت کسب نوبت تست خواب تماس حاصل فرمائید.

  • فاطمه حسنی دپارتمان بررسی و ارجاع تخصصی

   برای بر طرف کردن اختلالات خواب از دکتر مصطفی امیری وقت بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه