خانه / اختلالات روانپزشکی / قمار بازی نوعی بی بندوباری است یا اختلال ؟

قمار بازی نوعی بی بندوباری است یا اختلال ؟

قمار بازی

در بحث های روانشناسی و روانپزشکی اختلالی به نام کنترل تکانه وجود دارد که فرد در مقابل یک تکانه یا انگیزه که برای دیگران یا خود خطرناک بوده و با احساس لذت پس از تحقق آن همراه است .

 

انواع اختلال کنترل تکانه عبارتند از :

اختلال انفجاری متناوب

جنون دزدی

جنون آتش افروزی

قمار بازی بیمار گونه

وسواس کندن مو

ویژه گی اساسی قمار بازی بیمار گونه رفتار قمار غیر انطباقی عود کننده است  و ویژه گی های آن مشتمل بر اشتغال ذهنی با قمار کردن،احساس نیاز برای قمار بازی به قصد فراز مسایل با قمار بازی برای بازگرداندن باخته ها ، دروغگویی به قصد پنهان کردن وسعت درگیری با قمار، ارتکاب اعمال غیر قانونی برای بدست آوردن پول قمار ، به خطر انداختن یا از دست  دادن روابط شخصی و حرفه ای به دلیل قمار بازی و تکیه بر دیگران برای باز پرداخت بدهی ها.

قمار

این قماری بازی بیمار گونه:

در مردان شایع تر است.

وابستگی به الکل در والدین قمار بازان بیش تر از جمعیت کلی است.

رابطه ی بین قمار بازی بیمار گونه و اختلالات خلقی اساسی ،به خصوص افسردگی وجود دارد.

اختلال کمبود توجه / بیش فعالی کودکی ممکن است عامل زمینه ساز قمار بازی بیمار گونه باشد.

اختلال متابولیسم نوراپی نفرین مطرح شده و اینکه قماربازان با نقش وابسته به قمار در پی بالابردن سطح فعالیت نوراپی نفرین هستند.

بین افراد غالبا مغرور ، گستاخ،پر انرژی بوده و ولخرج هستند و هیچ وقت اقدام جدی برای صرفه جویی نمی کنند.

قمار بازی بیمار گونه در مردان در سنین جوانی و در زن ها در سنین پیری ظاهر میشود و سیر آن نوسانی است و میل به مزمن شدن دارد.

درمان :

بهترین درمانی که برای این افراد می توان به کار برد روان درمانی بینش گرا توام با حمایت گروهی است و درمان توام افسردگی ،مانیا،سوء مصرف مواد و اختلال کنشی جنسی نیز صورت می گیرد.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه