خانه / افسردگی / فوایدتحریک الکتریکی مغز TDCS در افسردگی

فوایدتحریک الکتریکی مغز TDCS در افسردگی

فواید تحریک الکتریکی مغز TDCS در افسردگی

 

استفاده از تکنیک های جدید تحریک الکتریکی مغز برای درمان افسردگی و احتمالا سایر اختلالات روانپزشکی یک زمینه جدید و به سرعت در حال رشد است. در میان این تکنیک ها تحریک مستقیم و متناوب مغز ( TDSC ) به علت سهولت استفاده، ایمنی و اثرات نوروبیولوژیکی آن  به عنوان یکی از رویکردهای امیدوار کننده درمان افسردگی ظهور پیدا کرده است.

TDCS شامل استفاده از جریان الکتریکی ضعیفی به میزان 1 الی 2  میلی آمپر است که از طریق الکترود هایی که بر روی سر قرار داده میشوند به مغز میرسد. میزان این تحریک بسیار ضعیف است اما سبب اصلاح قدرت سیناپسی در نورون ها می شود. وقتی تحریک برای چند دقیقه انجام می شود همان طور که در مطالعات فیزیولوژیکی نشان داده شده است تغییرات پایداری در تحریک پذیری  عصبی ایجاد می شود. همان طور که در آزمایشات بالینی دیده می شود، با تکرار جلسات تحریک می توان به اثرات درمانی قابل توجهی دست پیدا کرد.

TDCS در افسردگی

یکی از پرطرفدارترین برنامه های درمانی TDCS در درمان افسردگی می باشد. مطالعه ای اخیرا نشان داد که TDCS اثرات درمانی قابل توجهی در درمان افسردگی دارد. همچنین در جریان این مطالعات مشاهده شد که TDCS ممکن است علاوه بر بهبود خلق فواید درمانی بیشتری نیز داشته باشد. چندین نفر از افرادی که تحت درمان با TDCS قرار گرفتند گزارش کردند که در توجه و تمرکز آنها در طی هفته هایی که تحریک را دریافت می کردند بهبود حاصل شده است. همچنین یکی از افراد تحت درمان که از درد عصبی رنج می برد اعلام کرد که TDCS به اندازه بی حسی نخاعی، درد عصبی او را تسکین می دهد. مراجع کننده دیگری بهبود در مشکلی مزمن در خوانایی را بیان کرد. همچنین بهبود در لکنت با شروع جلسات TDCS در یکی از افراد تحت درمان مشاهده شد. علاوه بر این، تست هایی که بلافاصله قبل و بعد از جلسه TDCS برای ارزیابی ایمنی آن انجام شد نشان داد که TDCS به طور قابل توجهی سرعت عملکرد روانی حرکتی را افزایش می دهد.

این مشاهدات با نتایج تحقیقاتی که بهبود عملکرد شناختی و تسکین درد با TDCS  را نشان داده اند سازگار و همسو است. تحریک قشر پیشانی چپ برای درمان افسردگی با افزایش توانایی های شناختی مانند حافظه کاری، روانی کلامی و برنامه ریزی همراه است. مطالعات دیگر بهبود موثری در زبان و خواندن پس از درمان با TDCS را نشان داده اند. به غیر از این مطالعات که در یک جلسه TDCS انجام می شود، چندین مطالعه دیگر نشان داده است که تکرار جلسات تحریک ممکن است یادگیری حرکتی و عملکرد شناختی را افزایش دهد. استفاده از TDCS برای درمان سندرم درد یکی دیگر از حوزه های تحقیقاتی است که توجه ها را به خود جلب کرده و با توجه به تحقیقات سیستماتیک اخیر پایگاه اطلاعاتی اندکی را در دسترس قرار داده است. اثرات درمانی TDCS در سندرم درد با تحریک مناطق حرکتی و پیشانی نشان داده شده است.

تحریک الکتریکی مغز میتواند عملکرد ورزشکاران را بهبود بخشد

محققان اروپایی به این نتیجه رسیده اند که تحریک الکتریکی مغز می تواند استقامت و عملکرد ورزشکاران را بهبود بخشد.

محققان دانشگاه کنت بر این عقیده اند که نتایج یافته های آنها در مورد اینکه تحریک الکتریکی مغز می تواند محدودیت های فیزیکی عملکرد ورزشکاران را تغییر دهد می تواند به فهم بیشتر نقش مغز در ورزش های استقامتی کمک کند.

به دنبال این هدف در مطالعه ای نشان داده شد که تحریک الکتریکی مغز با استفاده از فرستادن یک جریان متناوب و ضعیف از طریق جمجمه فعالیت مناطقی که در ارتباط با انقباض ماهیچه ها هستند را افزایش می هد و به دنبال آن سختی تمرینات استقامتی کمتر احساس میشود. به همین منظور میتوان از TDCS برای افزایش عمکرد استقامتی ورزشکاران استفاده نمود. البته برای تایید این یافته ها به تحقیقات بیشتر و گسترده تری لازم است.

TDCS کشفی مجدد از یک تکنولوژی قدیمی است و هم اکنون بسیاری از مطالعات در حال بررسی پتانسیل های درمانی این روش در اختلالات گوناگون هستند. معمولا اثرات درمانی یک روش درمانی با عوارض جانبی آن درمان مقایسه و بررسی می شود. درمانی که اثرات مفید بیشتری دارد مورد قبول و پذیرش می باشد. ممکن است در آینده الگو های تحریک به گونه ای طراحی شوند که بیشتر از یک گروه از علایم را در یک زمان درمان کنند. برای مثال بهبود شناخت در کنار بهبود خلق در افسردگی.

 

منبع

https://www.medscape.com/viewarticle/769494

https://psychcentral.com/news/2017/10/13/brain-stimulation-may-improve-athletic-performance/127339.html

 

فریبا زمانی

کارشناس ارشد روانشناسی

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر شما نیز روانشناس یا متخصص حیطه مغز و اعصاب و روان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید ،برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه