خانه / روانپزشکی / بیش فعالی و کمبود توجه / فعالیت های پرخطر و البته مناسب برای کودکان بیش فعال/کم توجه !

فعالیت های پرخطر و البته مناسب برای کودکان بیش فعال/کم توجه !

فعالیت های پرخطر و البته مناسب برای کودکان بیش فعال/کم توجه !Reviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Dec 12Rating:

ورزش مناسب بیش فعالی

بسیاری از کودکان مبتلا به بیش فعالی/کم توجهی تمایل بیش از حد برای فعالیت های خطرناک و مهار نشده دارند. والدین این بچه ها اغلب گزارش می کنند که فرزندشان خیلی حرف می زند و یا اینکه اگر در یک فروشگاه می روند به همه چیز دست می زند. رفتار تکانشی آن ها نیز در بالا رفتن از همه چیز و یا دوستی با بچه های دیگری که اصلا نمی شناسنشان دیده می شود. فعالیت های خطرناک برای بچه های بیش فعال/کم توجه ممکن است منجر به خطرات جدی برای آنها شود.

اما این موضوع را هم باید در نظر داشت که با توجه به توانایی و انرژی که این کودکان دارند بعید نیست که کودک بیش فعال 3 ساله ای را ببینیم که به خوبی در استخر شنا می کند و یا کودک 7 ساله ای که در فوتبال بسیار خوب است و کودکان بزرگ تر از خودش را در تیم هدایت می کند. کودکان بیش فعال در انتخاب فیلم و موسیقی نیز با بقیه متفاوت اند، آن ها به بازی های کامپیوتری خیلی علاقه دارند، فیلم های ترسناک را ترجیح می دهند و یا رقص های خاصی را می پسندند. هیچ یک از این فعالیت ها ذاتا خطرناک نیستند اما پدر و مادرها ترجیح می دهند که این فعالیت های دیگری را جایگزین این رفتارهای فرزندشان کنند زیرا از خطرات ناشی از تکانشگری فرزندشان در این فعالیت ها می ترسند.

در اینجا چند فعالیت پرخطر که پدر و مادرها می توانند آنها را برای کودکانشان تبدیل به یک فعالیت مفید کنند را با هم مرور می کنیم:

ورزش شدید

کودکان را تشویق به دو میدانی، اسنوبورد، ژیمناستیک و یا موج سواری کنید. این فعالیت ها چون همراه با سرعت هستند برای آنها خیلی جذاب خواهد بود. ژیمناستیک می تواند برای دختران بیش فعال یک فرصت عالی باشد تا هم انرژی شان را تخلیه کنند و هم اینکه چون در این ورزش نیاز به تمرکز است کمی به تمرکزشان کمک شود. یافته های جدید نشان می دهند که ورزش هایی مثل کاراته و ژیمناستیک که حرکات پیچیده بدن دارند، در درازمدت منجر به بهبود تمرکز می گردد.

اجازه دهید که او سریع رشد کند!

کودکان بیش فعال تمایل به متفاوت بودن با همسالانشان دارند. مثلا دختران بیش فعال ممکن است که تمایل داشته باشند که بسیار زودتر از همسالانشان کفش های پاشنه دار بپوشند، آرایش کنند و دستبند و جواهرات متفاوت استفاده کنند. این کار مسلما با مخالفت پدر و مادرها همراه است! خونسردی تان را حفظ کنید و به آن ها اجازه دهید که لباس های خلاقانه تر بپوشند. شما می توانید به آنها این ایده را بدهید که در انتخاب لباس هایشان به آنها اجازه بیشتری می دهید اما نه طوری که با همسالانشان خیلی زیاد متفاوت بشوند.

کاوش متفاوت در طبیعت:

کودک بیش فعال را فقط برای یک پیاده روی بیرون نبرید! گاهی لازم است که به درخواست های او توجه کنید و با رعایت ایمنی او را به صخره نوردی ببرید. اگر به این کار خیلی علاقه نشان می دهد او را به یک سالن ورزشی سنگ نوردی ببرید و بگذارید که در کلاسهایشان شرکت کند. اگر با او به جنگل می روید به در خواست هایش توجه کنید و بگذارید سوار اسب شود. توجه کنید که او هر لحظه ممکن است یک رفتار تکانشی نشان دهد! پس همیشه رعایت نکات ایمنی را بکنید اما در عین حال اجازه دهید او در کنار شما از تفریحاتی که دوست دارد لذت ببرد.

غواصی:

یکی از ورزش های مورد علاقه کودکان بیش فعال غواصی است، پس اگر او غواصی دوست دارد چرا از همان ابتدا که کلاس های شنایش تمام شد او را راهنمایی نمی کنید که در تیم غواصی ثبت نام کند و آموزش ببیند؟

فاطمه امیری فاطمه امیری – روانشناس بالینی و نوروتراپیست

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر شما نیز روانشناس یا متخصص حیطه مغز و اعصاب و روان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید ،برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

2 نظر

  1. سلام ممنون از مطالب مفيدتون به عنوان بك معلم وورش در دبستان با توجه به زمان،فضل،و امكانات محدود جه حركات وورش برأي كودكان بيش فعال و اوتيسم بيشنهاد ميكنيد سباس

    • مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

      سلام
      سوال شما به صورت کلی بیان شده و بسته به هر فرد و نیازمندی هایش ورزش های متفاوتی وجود دارد که مستلزم جلسات مشاوره ای حضوری می باشد.

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه