خانه / روانپزشکی / بیش فعالی و کمبود توجه / فعالیت های پرخطر و البته مناسب برای کودکان بیش فعال/کم توجه !

فعالیت های پرخطر و البته مناسب برای کودکان بیش فعال/کم توجه !

ورزش مناسب بیش فعالی

بسیاری از کودکان مبتلا به بیش فعالی/کم توجهی تمایل بیش از حد برای فعالیت های خطرناک و مهار نشده دارند. والدین این بچه ها اغلب گزارش می کنند که فرزندشان خیلی حرف می زند و یا اینکه اگر در یک فروشگاه می روند به همه چیز دست می زند. رفتار تکانشی آن ها نیز در بالا رفتن از همه چیز و یا دوستی با بچه های دیگری که اصلا نمی شناسنشان دیده می شود. فعالیت های خطرناک برای بچه های بیش فعال/کم توجه ممکن است منجر به خطرات جدی برای آنها شود.

اما این موضوع را هم باید در نظر داشت که با توجه به توانایی و انرژی که این کودکان دارند بعید نیست که کودک بیش فعال 3 ساله ای را ببینیم که به خوبی در استخر شنا می کند و یا کودک 7 ساله ای که در فوتبال بسیار خوب است و کودکان بزرگ تر از خودش را در تیم هدایت می کند. کودکان بیش فعال در انتخاب فیلم و موسیقی نیز با بقیه متفاوت اند، آن ها به بازی های کامپیوتری خیلی علاقه دارند، فیلم های ترسناک را ترجیح می دهند و یا رقص های خاصی را می پسندند. هیچ یک از این فعالیت ها ذاتا خطرناک نیستند اما پدر و مادرها ترجیح می دهند که این فعالیت های دیگری را جایگزین این رفتارهای فرزندشان کنند زیرا از خطرات ناشی از تکانشگری فرزندشان در این فعالیت ها می ترسند.

در اینجا چند فعالیت پرخطر که پدر و مادرها می توانند آنها را برای کودکانشان تبدیل به یک فعالیت مفید کنند را با هم مرور می کنیم:

ورزش شدید

کودکان را تشویق به دو میدانی، اسنوبورد، ژیمناستیک و یا موج سواری کنید. این فعالیت ها چون همراه با سرعت هستند برای آنها خیلی جذاب خواهد بود. ژیمناستیک می تواند برای دختران بیش فعال یک فرصت عالی باشد تا هم انرژی شان را تخلیه کنند و هم اینکه چون در این ورزش نیاز به تمرکز است کمی به تمرکزشان کمک شود. یافته های جدید نشان می دهند که ورزش هایی مثل کاراته و ژیمناستیک که حرکات پیچیده بدن دارند، در درازمدت منجر به بهبود تمرکز می گردد.

اجازه دهید که او سریع رشد کند!

کودکان بیش فعال تمایل به متفاوت بودن با همسالانشان دارند. مثلا دختران بیش فعال ممکن است که تمایل داشته باشند که بسیار زودتر از همسالانشان کفش های پاشنه دار بپوشند، آرایش کنند و دستبند و جواهرات متفاوت استفاده کنند. این کار مسلما با مخالفت پدر و مادرها همراه است! خونسردی تان را حفظ کنید و به آن ها اجازه دهید که لباس های خلاقانه تر بپوشند. شما می توانید به آنها این ایده را بدهید که در انتخاب لباس هایشان به آنها اجازه بیشتری می دهید اما نه طوری که با همسالانشان خیلی زیاد متفاوت بشوند.

کاوش متفاوت در طبیعت:

کودک بیش فعال را فقط برای یک پیاده روی بیرون نبرید! گاهی لازم است که به درخواست های او توجه کنید و با رعایت ایمنی او را به صخره نوردی ببرید. اگر به این کار خیلی علاقه نشان می دهد او را به یک سالن ورزشی سنگ نوردی ببرید و بگذارید که در کلاسهایشان شرکت کند. اگر با او به جنگل می روید به در خواست هایش توجه کنید و بگذارید سوار اسب شود. توجه کنید که او هر لحظه ممکن است یک رفتار تکانشی نشان دهد! پس همیشه رعایت نکات ایمنی را بکنید اما در عین حال اجازه دهید او در کنار شما از تفریحاتی که دوست دارد لذت ببرد.

غواصی:

یکی از ورزش های مورد علاقه کودکان بیش فعال غواصی است، پس اگر او غواصی دوست دارد چرا از همان ابتدا که کلاس های شنایش تمام شد او را راهنمایی نمی کنید که در تیم غواصی ثبت نام کند و آموزش ببیند؟

فاطمه امیری فاطمه امیری – روانشناس بالینی و نوروتراپیست

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●

2 نظر

  1. سلام ممنون از مطالب مفيدتون به عنوان بك معلم وورش در دبستان با توجه به زمان،فضل،و امكانات محدود جه حركات وورش برأي كودكان بيش فعال و اوتيسم بيشنهاد ميكنيد سباس

    • مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

      سلام
      سوال شما به صورت کلی بیان شده و بسته به هر فرد و نیازمندی هایش ورزش های متفاوتی وجود دارد که مستلزم جلسات مشاوره ای حضوری می باشد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه