خانه / تربیت فرزندان / آموزش کودکان / فعالیت هایی برای رشد مهارت های حرکتی دلبندان شما

فعالیت هایی برای رشد مهارت های حرکتی دلبندان شما

فعالیت هایی برای رشد مهارت های حرکتی

کودکان در سنین پیش دبستانی انرژی فراوانی دارند، که این مورد برای رشد جسمانی آنها  بسیار خوب می باشد. زیرا او این انرژی را در انجام حرکاتی به کار می‌گیرد که هم ماهیچه های بزرگ و هم ماهیچه های کوچک او را به فعالیت در می آورد و موجبات رشد مناسب آنها را فراهم می کند.

مهارت های حرکتی بزرگ ( و یا مهارت های حرکتی درشت) زودتر رشد می کنند، به همین دلیل است که کودکان در سنین 2 تا 4 سالگی بیشتر دوست دارند بپرند، بدوند و … در حالی که برای برخی از کارها مثل نقاشی کردن نیاز به رشد مهارت های ریز خواهند داشت، بهتر است برای رشد هر یک از این مهارت های به طور جدا زمان صرف کنید و فعالیت های برای تقویت آنها انجام دهید:

در اینجا به راهکار‌هایی که می‌توانند به رشد جسمانی خردسالان کمک کنند اشاره می‌کنیم:

پیاده‌روی خانوادگی: پیاده‌روی، دویدن متناوب، نرمش و قدم زدن به رشد کودک‌تان کمک می‌کنند. در حین این کار‌ها می‌توانید بازی با کلمات را انجام دهید و یا از برگ‌ها و پر پرندگان سرراه‌تان مجموعه‌ای جمع آوری نمایید. یا چطور است در داخل خانه یک رژه نظامی با وسایل موسیقی و پرچم هایی که خودتان درست می کنید راه بیاندازید.

شن بازی : اسباب بازیهای مخصوص شن بازی را در اختیار کودک قرار دهید و از او بخواهید آنها را پر و خالی کند و یا چیزهایی با شن بسازد.

آب بازی: یک استخر پلاستیکی، آبپاش، یا شلنگ آب می‌تواند شوق آب بازی و دنبال بازی را در کودکان به راه بیاندازد. نظارت بر بازی کودک را فراموش کنید.

درست کردن موانع در بخش هایی از خانه. با کوسن‌ها، کارتن‌های مقوایی، اسباب بازی‌ها و دیگر وسایلی که کودکانتان بتوانند اطراف آن‌ها دویده و از روی‌شان بپرند درست کنید.

 

وانمود بازی را امتحان کنید. بچه‌ها علاقه زیادی به حیوانات دارند: «می‌تونی مثل مرغ راه بری؟ مثل اسب بدوی؟ سگ چه کار می‌کنه؟». کودک خود را تشویق کنید که مثل هواپیما دور حیاط پرواز کند یا تصور کند قایقی دارد و باید به سمت جنگل پارو بزند.

به  بازیهای او تنوع بدهید. در روزهای مقرر برای بازی، هر بار، بازی جدیدی را معرفی کنید؛ مثلا: توپ بازی، پرتاب توپ، شوت کردن توپ و … برای رشد مهارت های حرکتی درشت کودک بسیار مناسب می باشد.فعالیتهایی برای رشد مهارتهای حرکتی کودک

با موسیقی برقصید. برای کودکتان موسیقی‌های مختلف بگذارید. نواختن آلات موسیقی روند رشد جسمانی را نیز تسهیل می‌کند. یا ترانه های آشنا را با حرکات جسمی همراه کنید؛ مثل دویدن و خواندن ترانه ی آشنای « دویدمو دویدم به پای کوهی رسیدم …».

طنابی روی زمین قرار دهید و وانمود کنید که طناب بندبازی یا تکه پارهایی از یک کشتی غرق شده دزدان دریایی است و کودکان باید سعی کنند تعادل خود را روی آن حفظ کنند.

شستشوی اتومبیل، موتور، یا سگ را به کودک بسپارید. هرکاری که با آب و کف سرو کار داشته باشد، پرانرژی و سرگرم کننده  است. حباب درست کنید و به کودک خود بگویید آن‌ها را بگیرد.

بازی‌های دوران کودکی خود(عمو زنجیر باف، گرگم و گله می برم و… )را به کودکتان یاد بدهید. همه آن‌ها برای بچه‌ها تازگی دارد.

یک نمایش عروسکی راه بیاندازید. عروسک‌های انگشتی یا جورابی درست کنید، یا به کمک عروسک‌های اسباب بازی، پشت یک مبل، نمایشی ترتیب دهید.

رشد مهارتهای حرکتی را به میز کار و درس اختصاص ندهید، گچی دست کودک بدهید تا روی دیوار نقاشی بکشد یا آرد را روی میزی بریزید و اجازه دهید با دست تصویری خلق کند. چوبی دست کودک برهید تا نوشته ها و خطوط موجود بر روی دیوارها را با آن دنبال کند.

 لعیا عباسی اصل- کارشناس ارشد علوم تربیتی

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه