خانه / اعتیاد / غلبه بر اعتیاد به مواد( بخش سوم)

غلبه بر اعتیاد به مواد( بخش سوم)

غلبه بر اعتیاد به مواد

غلبه بر مصرف مواد

درحالی که هوشیار شدن در مورد وابستگی به مواد، نخستین گام مهم است اما تنها آغاز فرایند بازیابی است. در طول دوره ی بازیابی و ترک مواد، مغز نیاز به ترمیم و بازسازی ارتباطاتی دارد که در طول مصرف مواد تغییر کرده است. در طول این زمان ، گرایش به مصرف مواد تشدید خواهد شد، برای ادامه موفق روند بازیابی و درمان می توانید با یک تصمیم آگاهانه  از افراد ، مکان ها و موقعیت هایی که در شما گرایش به مواد را ایجاد می کند اجتناب کنید.

_ از دوستان قدیمی معتاد خود جدا شوید: این اشتباه را نکنید که با دوستان قدیمی خود که هنوز مواد مصرف می کنند، ارتباط داشته باشید. اجازه بدهید اطرافتان را کسانی پر کنید که از ترک اعتیاد شما حمایت می کنند ، نه کسانی که شما را برای گرایش به عادت های قدیمی  مخرب وسوسه می کنند.

_ از رفتن به کلوبها و کافه ها که می دانید در این مکانها افراد به مصرف مواد و الکل می پردازند اجتناب کنید. وقتی ای مواد به راحتی در دسترس باشند غلبه بر گرایش به آنها در دوره ی ترک سخت خواهد بود.

_ اگر به درمان های دارویی و دندان پزشکی نیاز دارید، گذشته ی خود را به او بگویید و درمانگری را پیدا کنید که  با روش های جایگزین دارو یا به حداقل رساندن دارو به درمان شما بپردازد. شما هرگز نباید برای اینکه در گذشته مواد مصرف می کرده اید احساس شرم و تحقیر کنید، یا مصرف مواد و دارو را تکذیب کنید.

_ از داروهای تجویزی با احتیاط استفاده کنید، دور ماندن از داروهایی که پتانسیل برگشت به سمت مواد را دارند بسیار مهم است و شما باید شدیداً احتیاط کنید، داروهایی که پتانسیل گرایش به مواد را دارند عبارتند از: مسکن ها، قرص های خواب آور و داروهای ضد اضطراب.

غلبه بر مصرف مواد

 

گاهی اوقات نمی توان از ولع مصرف دارو اجتناب کرد، و لازم است راهی برای مقابله یا این گرایش پیدا کرد:

_ در فعالیت های که ذهن شما را از این موضوع دور می کند شرکت کنید: مطالعه ، سرگرمی، رفتن به سینما و ورزش ( آهسته دویدن،دوچرخه سواری) نمونه های خوبی از این فعالیها می باشند . یکی دیگر از این فعالیتهای مؤثر خوردن می باشد( اما باید مراقب باشید که چه چیزی می خورید، خوردن مواد غذایی بی ارزش تنها استرس شما را بیشتر می کند و اضافه وزن را به همراه خواهد داشت).

_ با دوستان و خانواده خود در مورد اینکه چه موقع در شما ولع مصرف دارو بیشتر می شود حرف بزنید.  این امر به تعیین منبع ولع بسیار کمک خواهد کرد.

_ افکار خود را به چالش بکشید. بسیاری از افراد که ولع مصرف دارو را تجربه کرده اند ، تمایل دارند اثرات مثبت مواد را به یاد بیاورند و پیامدهای منفی آن را فراموش کنند. بنابراین به خودتان یاد آوری کنید که در واقع با مصرف آن ماده ، احساس بهتری ندارید و خیلی چیزها را از دست می دهید. گاهی اوقات نوشتن معایب و پیامدهای منفی مواد روی کارت های کوچک و همراه داشتن آنها می تواند مفید باشد.

غلبه بر اعتیاد به مواد

 

شما می توانید به روند عادی زندگی قبل از مصرف مواد بازگردید و فعالیتها و کارهایتان را دوباره از سر بگیرید، حالا باید به زندگی خود معنا بدهید برای خود هدف تعیین کنید و برای رسیدن به آن تلاش کنید، هنگامی که زندگی را برای خودتان معنی دار و هدف دار کردید، گرایش به اعتیاد قطعاً در زندگی شما کم خواهد شد :

_ سرگرمی های جدید پیدا کنید. کارهایی انجام دهید که خلاقیت شما را به چالش بکشد و کارهای که همیشه دوست داشتید امتحان کنید.

_ برای خود  اهدف  معنی دار تعیین کنید. داشتن هدفی که برای آن تلاش کنید ، پادزهری قوی برای وابستگی به مواد است. مهم نیست چه هدفی باشد،این هدف می تواند شغل، خانواده و یا سلامتی را در بر بگیرد، مهم این است که برای شما مهم باشد.

_ کارهای مناسب برای سلامتی را دنبال کنید، ورزش منظم ، خواب کافی و عادت های سالم غذایی به شما کمک می کند انرژی بیشتر و استرس کمتری داشته باشید. در نتیجه گرایش به دارو نیز در شما به مرور کاهش خواهد یافت.

غلبه بر اعتیاد به مواد

 

عود یک بخش رایج فرایند بهبودی از اعتیاد به مواد مخدر است. در عین حال که عود که بسیار دلسرد کننده و خسته کننده است، می تواند فرصتی  باشد تا از اشتباهات خود درس بیاموزید و دوره درمانی خود را اصلاح کنید.

غلبه بر اعتیاد به مواد

 

عوامل زیادی می توانند محرک گرایش مجدد به مصرف مواد شوند.علل عود می تواند در هر فردی متفاوت باشد اما برخی از این عوامل عبارتند از:

_ احساسات منفی(خشم، غمگینی،تروما، استرس)

_  ناراحتی جسمی(مانند علائم ترک و یا درد جسمانی)

_  حالات هیجانی مثبت(تمایل به یک احساس بهتر)

_ درگیری  با دیگران(دعوا با همسر یا اعضای خانواده)

_ زمان های خوب با دیگران(مثل لذت تفریح با دوستان یا خانواده)

_ فشار های اجتماعی ( قرار گرفتن در موقعیت هایی که افراد در یک جمع خوردن مشروب و مصرف مواد را مجاز بدانند).

_ وسوسه یا میل قوی (میل شدید به مصرف)

_ تست کنترل شخصی( من می توانم فقط کمی مشروب بنوشم).

به خاطر داشته باشید که عود به معنی شکست روند درمان نیست، با درمانگر خود صحبت کنید، علت گرایش دوباره به مواد را بررسی و مشخص کنید و سعی کنید راهکاریی که برای مقابله با آن ارائه می شود به کار بگیرید.

منبع:

helpguide

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

3 نظر

  1. فوق العاده بود، خیلی جامع به موضوع پرداخته بودید. مرسی

  2. مینا کرم زاده

    سلام، خیلی خوب و کامل بود، خوشحالم که با سایت شما آشنا شدم، دستتون درد نکنه

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه