خانه / تغذیه / غذاهایی که سطح انرژی و خلق وخو را تقویت می کنند

غذاهایی که سطح انرژی و خلق وخو را تقویت می کنند

غذاهایی که سطح انرژی و خلق وخو را تقویت می کنندReviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Dec 6Rating:

 

غذاهایی که سطح انرژی را زیاد و خلقو خو را بهبود می دهند  آیا مواد غذایی می توانند انرژی را بیشتر کنند و خلق و خو را بهبود دهند
    گرچه بیان این مطلب که، “یک سیب در روز شما را از افسردگی مصون می‌دارد.” کمی زود است ولی محققان در حال مطالعه  ارتباط بین آنچه می‌خوریم وچه احساس می کنیم، می باشند.

   شواهدی وجود دارند، که نشان می‌دهند، هرگونه تغییر در برنامه غذایی می‌تواند سوخت و ساز بدن و مواد شیمیایی مغز را تغییر داده و در نهایت بر روی سطح انرژی و خلق و خوی افراد تأثیر  مستقیم بگذارد.

 

 

غذاهایی که سطح انرژی را زیاد و خلقو خو را بهبود می دهند   از همین حالا شروع کنید

 

مواد غذایی می‌توانند با تامین کالری، موجب افزایش سطح انرژی شوند. مواد غذایی، بدن را وادار می‌کنند تا کالری را موثر‌تر بسوزاند. برای داشتن یک روحیه‌ی بهتر، بهترین غذاها، آنهایی هستند که قند خون را ثابت نگه می‌دارند و موجب ترشح موادی شیمیایی از مغز می‌شوند که به فرد احساس خوب می‌دهد. ادامه ی مطلب را بخوانید تا غذاها و نوشیدنی هایی که به این امر کمک می کنند آشنا شوید

 

غذاهایی که سطح انرژی را زیاد و خلقو خو را بهبود می دهند 
  کربوهیدرات

ممکن است کربوهیدرات‌ها دشمن رژیم‌های غذایی تبلیغاتی باشند، اما آن‌ها برای تقویت انرژی و روحیه بسیار حیاتی هستند. آن‌ها منبع سوخت ارجح بدن هستند، بعلاوه سطح ماده شیمیایی سروتونین را که باعث داشتن احساس خوب می شود، افزایش می‌دهند. نکته مهم اجتناب از مصرف شیرینی است زیرا شیرینی و مواد مشابه آن، باعث نامنظمی (افزایش و کاهش) قند خون شده و درنتیجه موجب خستگی مفرط و نداشتن روحیه خوب می‌شوند. بهتر است به جای خوردن شیرینی از غلات کامل (سبوس‌دار) مانند نان گندم سبوس‌دار، برنج قهوه‌ای و غلات استفاده شود. بدن ما غلات سبوس‌دار را به کندی جذب می‌کند و همین موضوع موجب می‌شود تا سطح قند خون و انرژی در یک حد ثابت بماند.

 

غذاهایی که سطح انرژی را زیاد و خلقو خو را بهبود می دهند  

بادام هندی، بادام و فندق

این آجیل‌ها سرشار از پروتئین و منیزیم هستند، منیزیم، ماده معدنی است که نقش مهمی در تبدیل قند به انرژی دارد. پایین بودن منیزیم می‌تواند موجب کاهش انرژی شود.  غلات سبوس دار، برخی از ماهی ها منبع خوبی برای تأمین منیزیم می باشند.

 

 

 

غذاهایی که سطح انرژی را زیاد و خلقو خو را بهبود می دهندآجیل برزیلی
 
برای دریافت سلنیوم؛آجیل برزیلی را نیز به ترکیب خود اضافه کنید . سلنیوم، یک ماده معدنی است که می‌تواند به عنوان یک تقویت‌کننده طبیعی روحیه، استفاده شود.

مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که پایین بودن مقدار سلنیوم با ضعف روحیه و خلق و خو کاملا مرتبط است. مقادیر کمتر سلنیوم در انواع گوشت، غذاهای دریایی (از جمله ماهی هالیبوت که نوعی ماهی پهن است)، لوبیا، و غلات سبوس‌دار وجود دارد. از مصرف زیاد سلینیوم اجتناب کنید زیرا برای بدن مضر است.

 

 

غذاهایی که سطح انرژی را زیاد و خلقو خو را بهبود می دهند  گوشت‌های بدون چربی ( لخم)

 

گوشت گاو بدون چربی، مرغ بدون پوست، بوقلمون و شترمرغ، از منابع پروتئینی هستند که حاوی اسید آمینه تیروزین می باشند. تیروزین، مقدار ترشح دو ماده شیمیایی مغز(  دوپامین و نوراپی‌نفرین) را افزایش می‌دهد. افزایش این ماده موجب احساس هوشیاری و تمرکز بیشتر می‌شود. انواع گوشت همچنین حاوی ویتامین B12 هستند و می‌توانند به کاهش بی‌خوابی و افسردگی کمک کند.

 

 

 

غذاهایی که سطح انرژی را زیاد و خلقو خو را بهبود می دهندماهی‌سالمون

ماهی‌های چرب، مثل ماهی آزاد (سالمون)، سرشار از اسیدهای چرب امگا 3، هستند که می‌توانند از بدن در برابر افسردگی محافظت کرده و برای سلامت قلب مفید باشند. علاوه بر ماهی، منابع دیگر امگا 3 عبارتند از: آجیل‌ها، سبزی‌های برگ‌دار و سبزی‌هایی که برگ آن‌ها به رنگ سبز تیره هستند.

غذاهایی که سطح انرژی را زیاد و خلقو خو را بهبود می دهند  

سبزیجات برگدار

 
فولات، ماده مغذی دیگری است که می‌تواند خطر ابتلا به افسردگی را کاهش دهد. فولات در سبزیجات برگ سبز (مانند اسفناج و کاهو)، حبوبات، آجیل، و میوه‌های خانواده مرکبات یافت می‌شود.

غذاهایی که سطح انرژی را زیاد و خلقو خو را بهبود می دهند فیبر

فیبر، انرژی بدن را در طول روز ثابت نگه می‌دارد. اکثر مردم  فیبر  کافی دریافت نمی‌کنند. فیبر مورد نیاز بدن را می‌توان با خوردن انواع لوبیا، میوه کامل (میوه با پوست)، سبزیجات، و غلات سبوس‌دار تأمین کرد.

غذاهایی که سطح انرژی را زیاد و خلقو خو را بهبود می دهندآب

وجود آب کافی در بدن می‌تواند از بروز خستگی جلوگیری کند. برخی مطالعات نشان می‌دهد که حتی از دست دادن مقدار کم آب، می‌تواند سوخت و ساز بدن را کندتر کرده و انرژی را کاهش دهد. راه‌حل ساده این است که در طول روز مقدار زیادی آب یا سایر نوشیدنیهای بدون قند مصرف کنید.

غذاهایی که سطح انرژی را زیاد و خلقو خو را بهبود می دهند

میوه جات و سبزیجات تازه

راه دیگر رساندن آب کافی به بدن، و بالا بردن انرژی، خوردن میوه و سبزیجات تازه است که به طور طبیعی آبدار هستند، مثل سیب و کرفس.سایر غذاها‌یی که آب‌رسان هستند عبارتند از انواع سوپ و غذاهایی است که با جذب آب پخته می شوند.

غذاهایی که سطح انرژی را زیاد و خلقو خو را بهبود می دهند  قهوه

  یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های جهان قهوه است که حداقل برای زمان کوتاهی تأثیرگذار است. کافئین به طور موقت وارد مراحل سوخت و ساز بدن شده، و موجب تمرکز ذهنی و افزایش انرژی می‌شود. نوشیدن مکرر قهوه در وعده‌های کوچک می‌تواند فرد را برای مدت طولانی‌تر هوشیار و متمرکز نگه دارد تا نوشیدن مقدار زیاد آن در یک وعده. فقط مراقب باشید که در شب قهوه زیاد ننوشید زیرا موجب بی‌خوابی می‌شود و بی‌خوابی  تحلیل انرژی را در پی خواهد داشت.

غذاهایی که سطح انرژی را زیاد و خلقو خو را بهبود می دهند چای

شما می‌توانید کافئین را از چای دریافت نمایید. بر اساس مطالعات انجام شده روی چای، مشخص شده است که چای ممکن ست هوشیاری، زمان واکنش، و حافظه را  افزایش دهد. نوشیدن یک فنجان چای  به عنوان یک سنت، مورد احترام است، و می‌تواند تا حدودی استرس را کاهش دهد.

غذاهایی که سطح انرژی را زیاد و خلقو خو را بهبود می دهندشکلات تیره

خبر خوب به  دوستداران شکلات: مصرف مقدار کمی از شکلات تیره می‌تواند انرژی و خلق و خوی شما را افزایش دهد. زیرا در شکلات، کافئین و محرک دیگری به نام تئوبرومین وجود دارد.

غذاهایی که سطح انرژی را زیاد و خلقو خو را بهبود می دهندصبحانه

اگر بخواهید انرژی بیشتری داشته باشید، صبحانه یک منبع طلایی برای بدن محسوب می شود. مطالعات نشان می‌دهند که افرادی که هر روز صبحانه می‌خوردند، در طول روز، خلق و خوی بهتری دارند. بهترین صبحانه مواد زیر را به بدن می‌رساند: مقدار زیادی فیبر و مواد مغذی (از طریق کربوهیدرات‌های سبوس‌دار)، چربی‌های خوب، و برخی از انواع پروتئین بدون چربی. حقیقت جالب اینکه، همه مواد نامبرده، طعم خوبی هم دارند.

غذاهایی که سطح انرژی را زیاد و خلقو خو را بهبود می دهندوعده‌های غذایی مکرر

راه دیگری برای حفظ انرژی، روحیه، و ثابت نگه داشتن قند خون ، خوردن وعده‌های غذایی کوچک و میان‌وعده‌ها در هر سه تا چهار ساعت، به جای چند وعده غذای بزرگ بسیار خوب است. میان وعده های شامل : کره بادام زمینی با کراکر غلات کامل ، نصف ساندویچ بوقلمون با سالاد یا غلات و خوردن غلات با شیر.

 

 

 

غذاهایی که سطح انرژی را زیاد و خلقو خو را بهبود می دهند
مکمل‌های انرژی‌زا

آجیل مغز قهوه سودانی، عصاره چای سبز، و مکمل‌های گوارانا، در زمره مکمل‌های انرژی‌زا هستند. آن‌ها ممکن است انرژی شما را به طور موقت، افزایش دهند، اما اثر آن‌ها احتمالاً تفاوتی با نوشیدن قهوه ندارد، زیرا بسیاری از مکمل‌های انرژی‌زا، ترکیبات کافئین یا مشابه آن را دارند.

 

 

غذاهایی که سطح انرژی را زیاد و خلقو خو را بهبود می دهندنوشابه‌ها و ژل‌های انرژی‌زا

اکثر نوشابه‌ها و ژل‌های انرژی‌زا تنها چیزی که دارند، کربوهیدرات‌های ساده و به عبارت دیگر، قند است، که در بدن به سرعت می‌تواند به انرژی تبدیل شود. مصرف این نوشیدنی‌ها، یک راه مناسب برای ورزشکارانی است که فعالیت بدنی بسیار زیادی دارند، و نیاز دارند تا انرژی‌شان به طور ناگهانی افزایش یابد، اما افرادی که فعالیت بدنی کمی دارند، نیازی به مصرف این نوشیدنی‌ها ندارند. مقدار کالری در نوشابه‌های انرژی‌زا معمولا بالا و مواد مغذی آن‌ها کم است.

 

غذاهایی که سطح انرژی را زیاد و خلقو خو را بهبود می دهندورزش برای تولید انرژی

علاوه بر رژیم غذایی، ورزش یکی دیگر از راه‌ها برای تقویت انرژی و خلق و خو است. حتی یک پیاده روی 15 دقیقه‌ای می‌تواند انرژی شما را افزایش دهد،اگر شما فعال‌تر باشید،  بیشتر برایتان مفید خواهد بود،مطالعات نشان می‌دهد که ورزش منظم می‌تواند به کاهش افسردگی کمک کند و باعث تغییرات دیگری در بدن می شود تا فرد در تمام طول روز انرژی بیشتری داشته باشد.

 

 

 

 

 

منبع:

webmed

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، 

تهران -جناح ،نرسیده به فلکه دوم صادقیه ،کوچه پرویز (بین مرکز خرید گلدیس و تهرانی )پلاک 19 ساختمان سهیل (رو به روی پارکینگ طبقاتی صادقیه )واحد 12

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

شماره های تماس

02144259157 

02144287537

02144259407

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه