خانه / تغذیه / غذاهایی برای کاهش تری گلیسیرید خون

غذاهایی برای کاهش تری گلیسیرید خون

Generic dry goods

در زمان صحبت در مورد تری گلیسیرید، رژیم غذایی و سبک زندگی اولین مسائلی هستند که دارای اهمیت می باشند. تری گلیسرید نوعی چربی است که در خون حمل می شود و زمانی که سطح آن در خون افزایش یابد، خطر بروز بیماری های قلبی را افزایش می دهد. اکثر روغن های موجود در غذای شما به شکل تری گلیسیرید هستند. به علاوه زمانی که کالری یا قند زیاد دریافت می کنید، بدن شما آن را به شکل تری گلیسیرید در سلول های چربی ذخیره می کند. انتخاب رژیم غذایی مقوی که تری گلیسیرید مفید را بالا می برد، خطر بروز بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

ماهی و اسیدهای چرب

ماهی ها سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند که می تواند تری گلیسیرید را در خون کاهش دهد. مصرف روزانه 3.4 گرم روغن ماهی پس از یک ماه تری گلیسیرید خون را به اندازه 25 تا 50 درصد کاهش می دهد. اسیدهای چرب امگا 3 با زنجیره بلند میزان تری گلیسیرید ساخته شده توسط کبد را کاهش می دهند و در نتیجه کبد می تواند از شر تری گلیسیرید اضافه رها شود.

پروتئین سویا

محققان در یک بررسی انجام شده در کانادا اثرات پروتئین سویا و ایزوفلاون – هورمون های گیاهی موجود در سویا – را بر روی سطح تری گلیسیرید خون 50 شرکت کننده مورد بررسی قرار دادند. 20 شرکت کننده با چربی خون بالا به ازای هر 1000کالری، 25 گرم پروتئین سویا، با ایزوفلاون یا بدون آن، خوردند. این رژیم را به مدت 6 هفته ادامه دادند. پس از این مدت محققان دریافتند که پروتئین سویا در مقایسه با پروتئین های حیوانی، تری گلیسیرید را تا 12 درصد کاهش داده است. ایزوفلاوین سویا تاثیری بر روی تری گلیسیرید ندارد.

افزودن آجیل به رژیم غذایی خود

از آنجایی که مصرف آجیل با کاهش خطر بیماری های قلبی و عروقی در ارتباط است، محققان تصمیم گرفتند تاثیر آجیل را بر روی چربی خون نیز مورد بررسی قرار دهند. طی یک بررسی داده هایی از بین 583 زن و مرد از 7 کشور مختلف جمع آوری شد. این افراد دارای کلسترول بالا یا طبیعی بودند. محققان دریافتند که مصرف روزانه 67 گرم آجیل تری گلیسیرید خون را به اندازه 10 درصد کاهش می دهد.

تری گلیسیرید مفید

لازم است رژیم غذایی شما حاوی انواع غذاهای سالم باشد. در مورد آجیل مصرف 67 گرم در روز کافیست. پروتئین سویا نیز به شکل های مختلفی موجود است. به علاوه توصیه می شود در هفته دو وعده ماهی مصرف کنید. در مورد مصرف مکمل های روغن ماهی نیز با پزشک مشورت کنید.

تری گلیسیرید در واقع نوعی چربی است که در خون موجود می باشد. زمانی که شما غذا می خورید، بدن شما کالری مصرف نشده را بلافاصله به تری گلیسیرید تبدیل می کند که در سلول های چربی ذخیره می شود. بین وعده های غذایی نیز هورمون ها تری گلیسیرید آزاد می کنند تا انرژی بدن را تامین کنند.

لینک منبع: اینجا کلیک کنید.

 

نگارنده: سمیه محمدی 

گروه پزشکان جایروس 

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره سمیه محمدی

گروه پزشکان آلومینا از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی آلومینا با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب در حال راه اندازی در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه