خانه / بیماریهای مغزواعصاب / آشنایی با داروها / ویتامین ها و مکمل ها / عوارض استروئیدهای آنابولیک (در بدنسازی)

عوارض استروئیدهای آنابولیک (در بدنسازی)

استروئیدهای آنابولیک

شاید مهمترین عارضه استروئیدها در نوجوانانی است که خیلی زودهنگام شروع به مصرف این داروها کرده اند و این داروها موجب توقف رشد جسمانی شان شده است.

استفاده از استروئیدها می تواند باعث توقف رشد بلوغ اسکلتی اولیه و تغییرات دوران بلوغ شود.

برخی از عواقب خطرناک سوء استفاده از استروئید شامل اختلال کلیوی یا نارسایی کلیه، آسیب به کبد ، مشکلات قلبی و عروقی از جمله بزرگ شدن قلب ، فشار خون بالا ، افزایش کلسترول خون و در نتیجه افزایش خطر ابتلا به حمله سکته مغزی و قلبی ( حتی در افراد جوان )  می باشد.

علاوه بر این ها ، برخی از عوارض جانبی خاص جنسیتی نیز وجود دارد :

برای مردان:

کوچک شدن بیضه ، تعداد کاهش اسپرم ، ناباروری، طاسی، بزرگ شدن سینه و افزایش خطر سرطان پروستات

.
برای دختران:

رشد مو در ناحیه صورت، کچلی شبیه فرم مردانه ، تغییر یا توقف چرخه قاعدگی، بزرگ شدن کلیتوریس (خروسه) ، و تغییر صدا (بصورت صدای بم و کلفت)

***************

اثرات رفتاری استروئیدها:

استفاده از استروئیدها می تواند باعث نوسانات خلقی شدید شود که این نوسانات خلقی منجر به خشونت می شوند . دلیل این موضوع این است که استروئیدهای آنابولیک بر بخشی از مغز به نام سیستم لیمبیک اثر می کنند و باعث تغییراتی در مراکز کنترل احساس و رفتار در مغز می شوند.

استروئیدها همچنین می توانند به تغییرات دیگر در خلق و خو، مانند احساس افسردگی یا تحریک پذیری منجر شوند. افسردگی ، که می تواند حتی تهدید کننده زندگی باشد نیز  دیده می شود که در این موارد باید مصرف دارو به سرعت متوقف شود. پژوهشگران همچنین گزارش می دهند که استروئیدها ممکن است باعث بدگمانی ، حسادت ، تحریک پذیری شدید، توهم و اختلال در قضاوت (ناشی از احساس غلط شکست ناپذیری) شوند.

 

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

  • دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
  •  مدیر دپارتمان مغز و اعصاب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه