خانه / اختلالات روانپزشکی / چرا دچار وسواس می شویم؟

چرا دچار وسواس می شویم؟

چرا دچار وسواس می شویم؟Reviewed by وسواس on Nov 11Rating: 3.5چرا دچار وسواس می شویم؟در مقالات قبلی به معرفی انواع وسواس جنسی، خرافی، مذهبی و صدمه و اسیب و چک کردن پرداختیم، در این یادداشت و یادداشت بعدی به علت وسواس می پردازیم سپس وارد مقوله درمان ان می شویم.

آقای حمید ضرابی، روانشناس، در مورد علت وسواس توضیحاتی را ارائه می دهند که در فایل صوتی زیر می شنوید.


در مقالات قبلی به معرفی انواع وسواس جنسی، خرافی، مذهبی و صدمه و اسیب و چک کردن پرداختیم، در این یادداشت و یادداشت بعدی به علت وسواس می پردازیم سپس وارد مقوله درمان ان می شویم.
دو رویکرد غالب برای تبیین علت وسواس وجود دارد یک شناختی و دیگری زیستی. در این مقاله وسواس را از منظر شناختی بررسی می کنیم و در مقاله بعدی از منظر زیست شناختی.

همه ما روزانه حدود 4000 فکر از ذهن ما می گذرد این افکار محتوای گوناگونی دارند، این افکار اینقدر تند و سریع از ذهن ما می گذرند که ما نمی توانیم به همه انها دقت کنیم. بخشی از این افکار که بین همه انسان ها مشترک است و روزانه از ذهن همه رد می شود شامل افکار صدمه و آسیب است اینکه نکنه بلایی سر خودم یا خانواده ام بیاورم یا بیاد، افکار جنسی درباره تجاوز جنسی یا همجنس گرایی، افکار الودگی و بیماری که اینجا تمییز هست یا نه و …که به صورت کلی به این افکار ناخواسته می گوییم چون شرایط زندگی امروزه جوریه که به احتمال کمتر انها را تجربه می کنیم ولی مدام به ذهن ما می ایند و خطری را یاداوری می کنند در حالیکه واقعا بندرت ممکن است اتفاق بیفتند به همین علت به آنها ناخواسته می گوییم. ریشه این افکارناخواسته با توجه به رویکرد تکاملی بهتر قابل پیگیری است. در زمان انسان های اولیه زندگی پر از خطر بود و هر لحظه ممکن بود خطری نصیب انسان ها شود و زندگی و طبیعت برای انها قابل پیش بینی نبود و برای همین باید هر لحظه در مقابل خطرات اماده می بودند و هر ان انتظار خطری را داشتند و مدام ذهن آنها مشغول چک کردن خطری احتمالی بود مثل حمله حیوانات یا اتش سوزی یا سل و زلزله و یا….از همین می توان به ریشه انها پی برد که چون طی سالیان سال تکرار شده اند جزئی از روند تکاملی ما ماندند. اما چطور می شود که با وجود اینکه این افکار را همه ما تجربه می کنیم  حدود ده درصد جمعیت ( افراد دچار وسواس) با این افکار نمی توانند کنار بیایند و به صورت ازاردهنده انرا تجربه می کنند و سعی به شکل های مختلف از شر انها خلاص شوند و برای همین درگیر وسواس ها می شوند.

مهم ترین علت وسواس

علت وسواس

در واقع افراد دچار وسواس ارزیابی خاصی از این افکارناخواسته دارند و موارد زیر را بیش از حد براورد می کنند: 1- احتمال وقوع وقایع منفی 2- زیان و ضرری که از وقوع وقایع حاصل می شود. 3- درجه مسئولیت پذیری که آنها در این وقایع تحمل می کنند 4- پیامدهای این مسئولیت پذیری. به عبارت دیگر افراد دچار وسواس طرحواره های بیش از حد فعالی از  خطر و مسئولیت پذیری دارند. به عبارت دیگر وقتی که این افکار ناخواسته شامل افکار جنسی، صدمه و اسیب و الودگی و…(که همه افراد انها را تجربه می کنند) بخواهد از ذهن افراد دچار وسواس بگذرد افکار زیربنایی تر( همان طرحواره هایی که اشاره شد) انها را به صورت خطر برداشت می کنند و همین باعث می شود که افراد دچار ترس و اضطراب شوند و برای اینکه این ترس و اضطراب را از بین ببرند به رفتارهای وسواسی مثل چک کردن، شستشو، دعا خواندن یا اجتناب روی می اورند. می بینیم که این افکار هر رزوه دارند تکرار میشوند و برای از رهایی از انها دست به رفتارهای تکراری میزنیم و اینطور در یک چرخه معیوب قرار می گیریم که باید مدام وسواس ها را تکرار کنیم. در یادداشت بعد به راههای کنار آمدن و رهایی ازاین چرخه به صورت مفصل اشاره خواهم کرد.

حمید ضرابی -روانشناس بالینی
متخصص در حوزه وسواس، افسردگی، اختلالات اضطرابی و شکست عشقی( جدایی)

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر شما نیز روانشناس یا متخصص حیطه مغز و اعصاب و روان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید ،برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

آقای حمید ضرابی، روانشناس، در مورد علت وسواس توضیحاتی را ارائه می دهند که در فایل صوتی زیر می شنوید. در مقالات قبلی به معرفی انواع وسواس جنسی، خرافی، مذهبی و صدمه و اسیب و چک کردن پرداختیم، در این یادداشت و یادداشت بعدی به علت وسواس می پردازیم سپس وارد مقوله درمان ان می شویم. دو رویکرد غالب برای تبیین علت وسواس وجود دارد یک شناختی و دیگری زیستی. در این مقاله وسواس را از منظر شناختی بررسی می کنیم و در مقاله بعدی از منظر زیست شناختی. همه ما روزانه حدود 4000 فکر از ذهن ما می گذرد…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان آمده 5 ستاره بدهید.

User Rating: 4.7 ( 2 votes)
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه