خانه / روانشناسی / چرا دچار وسواس می شویم؟

چرا دچار وسواس می شویم؟

چرا دچار وسواس می شویم؟Reviewed by علت وسواس on Nov 29Rating: 3.5چرا دچار وسواس می شویم؟در چهار ساختار وجود دارد که نقش عمده ای در وسواس درند. آنها عبارتند از جسم مخطط، آمیگدال، هیپوکامپ و کورتکس اوربیتوفرونتال. در صورتیکه به کورتکس اوربیتوفرونتال به درستی اموزش داده شده باشدف به شما کمک می کند تا هیجان هایتان را کنترل کنید.
مهم ترین علت وسواس چیست؟

علت وسواس چیست؟

در یادداشت قبلی علت وسواس را از منظر شناختی بررسی کردیم در این مقاله می خواهیم به بررسی علل ان از بعد زیست شناختی بپردازیم.

تبیین علت وسواس براساس علل زیست شناختی

در چهار ساختار وجود دارد که نقش عمده ای در وسواس درند. آنها عبارتند از جسم مخطط، آمیگدال، هیپوکامپ و کورتکس اوربیتوفرونتال. در صورتیکه به کورتکس اوربیتوفرونتال به درستی اموزش داده شده باشدف به شما کمک می کند تا هیجان هایتان را کنترل کنید. در حین ابتلا به وسواس کورتکس اوربیتوفرونتال غرق اطلاعات می شود، انگار که دروازه آن باز مانده است. باعث می شود شما بین آنچه که می دانید درست است، یا طبیعی است یا کاری که باید انجام دهید و انچه که برای انجام ان احساس اجبار می کنید یعنی پرداختن به به رفتارهای بی اختیار به منظور درست انجام دادن کارها دچار سردرگمی می شوید. همچنین، کورتکس اوربیتوفرونتال شما می تواند توسط آمیگدال شما ازمسیر منحرف شود.

اما بخش دیگر دخیل در وسواس امیگدال است. امیگدال مرکز ترس است و به نظر می رسد در افرادی که مبتلا به اختلال های اضطرابی نظیر وسواس هستند، دارای حساسیت بیش از حد باشد. آمیگدال در برگیرنده حافظه هیجانی است و به طور ناهشیار به رویدادها و موقعت هایی که احساس می کند واکنش نشان می دهد. آمیگدال بخش اصلی مدار ترس مغز شما را تشکیل می دهد و باعث راه اندازی پاسخ جنگ یا گریز از طریق محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-ادرنال می شود. توضیح این محور در این حد بگوییم که انیگدال به این مسیر دستور می دهد طی فرایندی هورمونی ترشح کند که باعث یکی فعال شدن اعصاب سپاتیک می شود و همچنین هورمون دیگری که باعث وقوع ترس و اضطراب در ما می شود اسم این هورمون کورتیزول است پس امیگدال به صورت ناهشیار به بعضی موقعیت های استرس اور واکنش نشان می دهد و باعث ترشح هورمونی می شود که ترس را در ما بکار می اندازد. به این شکل است که یک مدار ترس در ما راه اندازی می شود( وقتی امیگدال حساسیت بیش از حد داشته باشد هر محرکی را ببیند فورا ترس را بکار می اندازد). متاسفانه افراد دچار وسواس و بسیاری از افرادی که از فوبیا رنج می برند نمی توانند این مدار ترسی که امیگدال راه اندازی کرده غیرفعال کنند بخاطر اینکه ما همیشه سعی کردیم از این محرک های ترسناک فرار کنیم یا اجتناب کنیم یا رفتارهای وسواسی بکار ببریم و این رفتارها باعث راه اندازی راحتتر شبکه یا ندار ترس می شود(کمی جلوتر بیشتر توضیح می دهم).

خوشبختانه کورتکس اوربیتوفرونتال می تواند این حساسیت بیش از حد امیگدال را که باعث می شود از هر چیزی بترسد را کنترل کند. وقتی شما یاد میگیرید به جای مضطرب شدن، ریلکس یا آرام شوید و چگونه اشتغال به رفتارهای وسواسی را را متوقفب کنید، ارتباط های اتصال میان قطعه اوربیتوفرونتال و آمیگدال تقویت می شوند. سایر بخش های مغز شما به قطعه اوربیتوفرونتال کمک می کند تا چیرگی خود روی شبکه ترس را مجددا بدست بیاورید. هیپوکامپ ( بخشی از نغز که در حافظه نقش دارد) این زمینه را ایجاد می کند و به شما کمک می کند تا به خاطر بیاورید که چه چیزی ارزش ترسیدن را دارد و چه چیزی ارزش ترسیدن ندارد.

قسمت دیگری که با فعال شدن مدار عصبی تحریک می شود بخش سمپاتیک است که در نتیجه فعال شدن این قسمت ما شاهد افزایش تعداد ضربان قلب، تنگ شدن عروق خونی، افزایش فشارخون، سطحی شدن تنفسف انقباض عضلات، ترشح ادرنالین و کورتیزول خواهیم بود.

هنگامی که در این چرخه فعال شده وسواس قرار می گیریم نسبت به چیزی (به عنوان مثال میکروب های روی پیشخوان اشپزخانه)، نگران می شوید؛ مغزتان این مدار ترس را فعال می کند. وقتی سناریوی ترسناکی در ذهن شما شکل می گیردف پاسخ جنگ یا گریز نیز ایجاد می شود. دستگاههای مغزی-بدنی شما کاملا پیچیده هستند. انا قطعه های پیشانی تان( قسمتی که در تفکر و ویژگی های شخصیتی نقش اساسی دارد) نیرو و قدرت ضعیف روی و جسم مخطط اعمال می کند. لازم است که شما تمرین کنید تا اتصال میان قطعه های پیشانی را با انها قوی تر و خودکارتر کنید تا وقتی که خواهان کنترل وسواس هستید کارکردهای این اتصال ها بهرت از انچه در حال حاضر هست عمل کند. هیپوکامپ می تواند به به فعالیت زدایی آمیگدال کمک کند. از آنجا که افکار ترس اور باعث فعالیت امیگدال می وندف افکار ارام کننده و واقع گرایانه می توانند به فعالیت ردایی آنها کمک کنند. می توانید به خودتان یاداوری کنید که افکار وسواسی عبارتند از هشدارهای اشتباهی که توسط امیگدال راه اندازی شده اند و این اخرین بار که این کار را انجام ندادم اتفاقی نیفتاد . با بارها و بارها نادیده گرفتن هشدارهای اشتباه مغز ما می توانیم به تقویت ارتباط بین کورتکس اوربیتوفرونتال و امیگدال بپردازیم. این مباحثی که مطرح شد خیلی علمی بودند منتها در مقاله بعدی به صورت خیلی دقیق تر اشاره خواهم کرد که چطور می توانیم این ساختارهای مغزی را تغییر دهیم.
حمید ضرابی –روانشناس بالینی
متخصص در حوزه وسواسف افسردگیف اختلالت اضطرابی و شکست عشقی(جدایی)

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

در یادداشت قبلی علت وسواس را از منظر شناختی بررسی کردیم در این مقاله می خواهیم به بررسی علل ان از بعد زیست شناختی بپردازیم. تبیین علت وسواس براساس علل زیست شناختی در چهار ساختار وجود دارد که نقش عمده ای در وسواس درند. آنها عبارتند از جسم مخطط، آمیگدال، هیپوکامپ و کورتکس اوربیتوفرونتال. در صورتیکه به کورتکس اوربیتوفرونتال به درستی اموزش داده شده باشدف به شما کمک می کند تا هیجان هایتان را کنترل کنید. در حین ابتلا به وسواس کورتکس اوربیتوفرونتال غرق اطلاعات می شود، انگار که دروازه آن باز مانده…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان آمده 5 ستاره بدهید.

User Rating: Be the first one !

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه