خانه / اختلالات مغزواعصاب / علائم نوروپاتی (درد و سوزش دستها و پاها)

علائم نوروپاتی (درد و سوزش دستها و پاها)

علائم درد نوروپاتی

علائم درد نوروپاتی

نوروپاتی، اختلالات و یا اختلال در عملکرد اعصاب محیطی است- اعصاب خارج از مغز و نخاع. بیماریهای ارثی، تروما، سموم، عفونت ها، داروها و بیماری های سیستمیک و خود ایمنی می توانند علت به وجود آمدن نوروپاتی باشند که در آن عملکرد حسی و حرکتی- حرکت عضلات و قدرت بدنی- دچار اختلال می شود.

احساس سوزش و سوزن سوزن شدن

نوروپاتی حسی، احساس سوزش و سوزن سوزن شدن دارد که به دلیل دخالت فیبرهای عصبی حسی کوچک است. علاوه بر این علایم، بی حسی، خارش، وضعف نیز دیده می شود. اختلالات همراه با این نوع از درد نوروپاتیک شامل نوروپاتی دیابتی، نوروپاتی مرتبط با HIV ، بیماری لایم، سارکوئیدوز، زونا، لوپوس اریتماتوی سیستمیک، کمبود نیاسین و تیامین، صدمات استرس (مانند سندرم تونل مچ دست)، اسکلروز متعدد و سندرم گیلن-باره است.

مواد سمی ایجاد کننده سوزش و یا خونریزی در درد نوروپاتی شامل الکل در مقادیر زیاد، سرب، جیوه، آرسنیک و حشره کش های آلی و حلال است. توجه کنید که کارهای تفریحی و هنری نیازمند به کار با چسب یا سایر مواد شیمیایی نیز نوروپاتی محیطی ایجاد می کنند. داروهای شیمی درمانی دارای پلاتین، فنی توئین، آمیودارون، هیدرالازین، نیتروفراتن، ایزونیازید و دیگر داروها نیز می تواند منجر به درد نوروپاتی شود.

درد معمول نوروپاتی

احساس سوزش و سوزن سوزن شدن، درد غیر معمول و یا نابجا در نوروپاتی است. درد معمول نوروپاتی، دارای ماهیتی متفاوت است، یعنی این درد کند، تیز،سیخ زننده، ضربان دار، دائمی و با فشار است. برخی بیماریها مانند دیابت، اعتیاد به الکل، مواد سمی، زونا، سارکوئیدوز و لوپوس اریتماتوی سیستمیک ایجاد کننده بیشتر درد نوروپاتی هستند.

آلوداینیا

گاهی نوروپاتی باعث ایجاد درد لمسی می شود که در شرایط عادی به هیچ عنوان درد ناک نیست که این پاسخ غیرطبیعی را “ آلوداینیا ” می نامند. حرکت هوا، پوشیدن لباس، حمام کردن و بسیاری دیگر از کارهای روزمره باعث درد می شوند.

درد عضلانی

درد عضلانی و یا مایچه درد یکی از علایم درد نوروپاتی است. مصرف تریپتوفان با دوز بالا ، فیبرومیالژی، سندرم شوگرن، پورفیری و آمیلوئیدوز باعث درد عضلانی مرتبط با درد نوروپاتی است.

درد موضعی

برخی از دردهای نوروپاتی، موضعی است. نورالژی عصب سه قلو – یا تیک دولورکس – نوروپاتی محیطی عصب سه قلوی صورت است. این اختلال باعث درد شدید اپیزودیک/دوره ایی در یک طرف صورت – معمولا در فک، گونه و یا منطقه خاص- است. آسیب های نخاعی نیز باعث درد موضعی نوروپاتی است- محل درد معمولا تحت تاثیر منطقه آسیب دیده نخاع است.

مرکز تحقیقات کلینیک مغز و اعصاب و روان آلومینا

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه