خانه / اختلالات مغزواعصاب / علائم نوروپاتی (درد و سوزش دستها و پاها)

علائم نوروپاتی (درد و سوزش دستها و پاها)

علائم نوروپاتی (درد و سوزش دستها و پاها)Reviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on May 19Rating:

علائم درد نوروپاتی

علائم درد نوروپاتی

نوروپاتی، اختلالات و یا اختلال در عملکرد اعصاب محیطی است- اعصاب خارج از مغز و نخاع. بیماریهای ارثی، تروما، سموم، عفونت ها، داروها و بیماری های سیستمیک و خود ایمنی می توانند علت به وجود آمدن نوروپاتی باشند که در آن عملکرد حسی و حرکتی- حرکت عضلات و قدرت بدنی- دچار اختلال می شود.

احساس سوزش و سوزن سوزن شدن

نوروپاتی حسی، احساس سوزش و سوزن سوزن شدن دارد که به دلیل دخالت فیبرهای عصبی حسی کوچک است. علاوه بر این علایم، بی حسی، خارش، وضعف نیز دیده می شود. اختلالات همراه با این نوع از درد نوروپاتیک شامل نوروپاتی دیابتی، نوروپاتی مرتبط با HIV ، بیماری لایم، سارکوئیدوز، زونا، لوپوس اریتماتوی سیستمیک، کمبود نیاسین و تیامین، صدمات استرس (مانند سندرم تونل مچ دست)، اسکلروز متعدد و سندرم گیلن-باره است.

مواد سمی ایجاد کننده سوزش و یا خونریزی در درد نوروپاتی شامل الکل در مقادیر زیاد، سرب، جیوه، آرسنیک و حشره کش های آلی و حلال است. توجه کنید که کارهای تفریحی و هنری نیازمند به کار با چسب یا سایر مواد شیمیایی نیز نوروپاتی محیطی ایجاد می کنند. داروهای شیمی درمانی دارای پلاتین، فنی توئین، آمیودارون، هیدرالازین، نیتروفراتن، ایزونیازید و دیگر داروها نیز می تواند منجر به درد نوروپاتی شود.

درد معمول نوروپاتی

احساس سوزش و سوزن سوزن شدن، درد غیر معمول و یا نابجا در نوروپاتی است. درد معمول نوروپاتی، دارای ماهیتی متفاوت است، یعنی این درد کند، تیز،سیخ زننده، ضربان دار، دائمی و با فشار است. برخی بیماریها مانند دیابت، اعتیاد به الکل، مواد سمی، زونا، سارکوئیدوز و لوپوس اریتماتوی سیستمیک ایجاد کننده بیشتر درد نوروپاتی هستند.

آلوداینیا

گاهی نوروپاتی باعث ایجاد درد لمسی می شود که در شرایط عادی به هیچ عنوان درد ناک نیست که این پاسخ غیرطبیعی را “ آلوداینیا ” می نامند. حرکت هوا، پوشیدن لباس، حمام کردن و بسیاری دیگر از کارهای روزمره باعث درد می شوند.

درد عضلانی

درد عضلانی و یا مایچه درد یکی از علایم درد نوروپاتی است. مصرف تریپتوفان با دوز بالا ، فیبرومیالژی، سندرم شوگرن، پورفیری و آمیلوئیدوز باعث درد عضلانی مرتبط با درد نوروپاتی است.

درد موضعی

برخی از دردهای نوروپاتی، موضعی است. نورالژی عصب سه قلو – یا تیک دولورکس – نوروپاتی محیطی عصب سه قلوی صورت است. این اختلال باعث درد شدید اپیزودیک/دوره ایی در یک طرف صورت – معمولا در فک، گونه و یا منطقه خاص- است. آسیب های نخاعی نیز باعث درد موضعی نوروپاتی است- محل درد معمولا تحت تاثیر منطقه آسیب دیده نخاع است.

مرکز تحقیقات کلینیک مغز و اعصاب و روان آلومینا

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - علائم نوروپاتی (درد و سوزش دستها و پاها)

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه