خانه / اختلالات روانپزشکی / علائم افسردگی و اختلال دو قطبی در کودکان

علائم افسردگی و اختلال دو قطبی در کودکان

  در اوایل علائم افسردگی اغلب خفیف است. این علائم ممکن است به صورت ناگهانی و به تدریج و در طول زمان بروز کنند. تشخیص این قضیه که این علائم با هم در ارتباط هستند و ممکن است کودک و یا نوجوان شما به بیماری افسردگی دچار شده باشد مشکل است.

 اختلال افسردگی و دوقطبی در کودکان

کودکان مبتلا به افسردگی، ممکن است علائم زیر را داشته باشند:

_ علائم جسمی:

♦ درد و ناراحتی های غیر قابل توضیح، مانند سردرد و یا درد معده

♦ مشکلات خواب و یا خواب بیش از اندازه

♦ تغییر  عادت های غذایی که منجر به کاهش و یا افزایش وزن کودک می شود

♦ خستگی مداوم و کمبود انرژی

♦ حرکات بدن آرام و یا بی قرار  و آشفته به نظر می رسد.

_ علائم روانی و عاطفی

♦ تحریک پذیری،کج خلقی و اوقات تلخی

♦ مشکل در فکر کردن و تصمیم گیری

♦ داشتن عزت نفس کم، خود سرزنشگری، و یا احساس اینکه دیگران نسبت به او انتقادهای ناعادلانه می کنند.

♦ احساس گناه و ناامیدی

♦ دوری از اجتماع، مثل عدم علاقه به همراهی با دوستان

♦ اضطراب، مثلا احساس نگرانی بیش از حد و یا ترس از جدایی از پدر و مادر

♦ فکر کردن به مرگ و خودکشی

خیلی مهم است که مراقب علائم فکر کردن به مرگ و خودکشی باشید.  این علائم ممکن است با افزایش سن تغییر کند. علائم هشدار دهنده ی خودکشی در کودکان و نوجوانان  می تواند شامل  اشتغال ذهنی به مرگ و یاخودکشی و یا تمام کردن یک رابطه ی دوستانه در این اواخر  باشد.

 علائم افسردگی می تواند شبیه علائم سایر بیماری ها و یا سایر شرایط روانی و عاطفی باشد که فرد تجربه می کند.

علائمی که کمتر شایع هستند:

_ افسردگی شدید در کودکان و نوجوانان می تواند موجب بروز علائمی همچون موارد زیر شود:

♦ شنیدن صداهایی که وجود ندارند (توهم). این حالت در کودکان بیش تر شایع است.

♦ اعتقاد شدید و محکم به باورهای کاذب (توهم) این حالت در نوجوانان شایع تر است.

آیا دمدمی بودن( تغییر خلق و خو) طبیعی است یا نشانه ی افسردگی محسوب می شود؟

توضیح تفاوت بین تغییر خلق و خوی طبیعی با علائم افسردگی سخت است. داشتن  احساسات گاه به گاه  از غم و اندوه و یا زودرنجی یک امر طبیعی می باشد. این حالت ها به کودک فرصت می دهد تا با فرایند مقابله با غم و اندوه آشنا شود و با چالش های زندگی کنار بیاید.

به عنوان مثال گریه کردن و سوگواری  در شرایطی مانند  از دست دادن یک فامیل، دوست و یا حتی حیوان خانگی و یا مواردی مانند جدایی والدین  یک واکنش عادی و طبیعی محسوب می شود.در مواردی  از این قبیل ممکن است کودک  برای مدتی طولانی  غمگین باقی بماند.

اما اگر این حالت بهبود پیدا نیافت و موجب بروز اختلال در زندگی روزمره ی کودک و یا نوجوان  شد، در این شرایط ممکن است کودک به درمان نیاز داشته باشد.

اختلال دو قطبی

برخی از کودکانی که برای اولین بار مبتلا به بیماری افسردگی تشخیص داده می شوند، بعدها  مبتلا به اختلال دو قطبی نیز تشخیص داده می شوند. رفتار و خلق و خوی کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال دو قطبی به شدت بین افسردگی و حمله های مانیا (انرژی بسیار بالا، اضطراب و زودرنجی) نوسان می کند.

توضیح تفاوت اختلال دو قطبی و افسردگی نیز بسیار سخت است. معمولاً کودکان و نوجوانان در ابتدا، مبتلا به بیماری افسردگی تشخیص داده شده و با بروز اولین حمله ی مانیا، بیماری آنها اختلال دوقطبی تشخیص داده می شود. اگر چه افسردگی بخشی از بیماری اختلال دو قطبی است اما روش های درمان این دو بیماری با هم متفاوت است.

مانند افسردگی، اختلال دوقطبی نیز در خانواده ها منتقل می شود و به سایر افراد خانواده نیز منتقل می شود. پس اگر سابقه ی خانوادگی ابتلا به اختلال دو قطبی را دارید حتما این قضیه را به پزشک معالج کودکتان بازگو کنید.

منبع:

webmd

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه