خانه / آموزش روابط / عشق برای ایجاد یک رابطه ی پایدار کافی است؟

عشق برای ایجاد یک رابطه ی پایدار کافی است؟

فایل صوتی این مقاله به همراه توضیحات تکمیلی:

تکیه بر احساسات ممکن است روابط بی ثبات ایجاد کند

یکی از بزرگترین مشکلاتی که تکیه بر احساس “عاشق بودن” برای سلامت یا بقای یک رابطه دارد این است که این احساس ممکن است تغییر کند. برای بسیاری از افراد، عاشق شدن بسیار آسان است، و ممکن است به همان اندازه خارج شدن از این عشق نیز_زمانی که فرد جذاب تری می آید_ آسان باشد. ماهیت غیر قابل اعتماد احساسات دلیلی است که باعث می شود در تاریخ بشر، عشق یک توجیه ضعیف برای ازدواج در نظر گرفته شود. حتی درصورتی که افراد عمیقا مراقب شریک عاطفی خود باشند، به این معنی نیست که آن ها همیشه در حال تجربه ی احساسات مثبت خواهند بود؛ آن ها اغلب احساسات آزارنده، از قبیل شک، ناراحتی، آسیب، و خشم را نیز خواهند داشت. هنگامی که احساسات آزارنده غالب می شوند، می توانند احساسی مانند “شکست خوردن در عشق” را به وجود آورند. با اینکه شاید احساسات عاشقانه دوباره تکرار شوند، اما ممکن است شخصی این اتفاق را به این معنی در نظر بگیرد که دیگر نباید با طرف مقابل خود در ارتباط باشد. ما نمی گوییم که افراد باید در روابط ناخوشایند بمانند، بلکه منظورمان این است که، در روابط عاشقانه تمرکز باید بر روی چیزی غیر از احساسات مثبت قرار گیرد.

مشکل عشق نیست، اما عشق “پر کردن یک جای خالی است”

اجازه دهید روشن کنیم که ما هیچ مشکلی در عشق نمی بینیم، و ضد عشق یا ضد علاقه نیستیم. ما این ایده را ارائه می دهیم که امیدواریم افراد به جای رضایت به زندگی بدون عشق رضایت دهند، رضایت مندی، و اشتیاق شان از طریق رفتار ارزش مدار افزایش دهند. در حالی که بسیاری قبول دارند که می توانند در عاشق شدن احساس بسیار خوبی داشته باشند، خوب است این را نیز بدانیم که جستجوی بی پایان برای لذت و “احساس خوب”، به خصوص در روابط صمیمی می تواند در نهایت منجر به ناخشنودی شود. افراد وقتی به روابط عاطفی خود چه با خانواده و چه با دوستان اشاره می کنند اغلب از “نیازها” صحبت می کنند_ و دنبال کردن یک “نیاز” به عنوان انگیزه ی اصلی برای اقدام ممکن است در نتیجه باعث ناخشنودی شود. حتی تحقیقاتی وجود دارد که نشان می دهد دنبال کردن شادی به عنوان یک هدف منجر به افزایش احساس تنهایی می گردد.

تکرار می کنم که عشق به عنوان یک احساس مشکل ساز است

وقتی تعریف روشنی از “عشق” وجود ندارد، به نظر می رسد، در برخی سطوح، به معنی لذت بردن از احساس ایجاد شده به وسیله ی بودن با شخص دیگری است. وقتی عشق صرفا به عنوان یک حالت احساسی غیرمرتبط با اقداماتی که براساس ارزش های شخصی یا مشترک هستند تجربه شده باشد، روابط ممکن است شکننده تر شوند. چرا که احساسات در طول زمان تغییر می کنند، زمانی که “عاشق شدن” به سادگی اتفاق افتد، “خارج شدن از عشق” نیز می تواند نسبتا ساده باشد. از سوی دیگر، در صورتی که زوجین در راه عشق، براساس ارزش هایی که در مورد رابطه یا ارزش هایی که به صورت مشترک با شریک زندگی شان دارند عمل کنند، ممکن است مذاکره کردن در زمان های دشوار و در نا امیدی ها برایشان آسان تر شود.

تقویت کننده های روابط

احساس عشق، اشتیاق، و هیجان به شخصی به این خاطر که آن فرد دلایلی را برای احساسات خوب در شما ایجاد می کند یک تقویت کننده ی قوی است که معمولا در روابط صمیمی به عنوان مهم ترین مورد دیده می شود. خارج شدن از عشق اغلب زمانی اتفاق می افتد که احساس عشق متقابلا توسط شریک عاطفی تقویت نشده باشد. در چنین مواقعی، ممکن است منطقی به نظر برسد که یا به دنبال درمان باشید_معمولا برای تغییر جنبه هایی از شریک زندگی خود_ یا رابطه را ترک کنید. اما، علاوه بر عمل متقابل تقویت کننده های مهم دیگری نیز برای روابط وجود دارند. برای مثال، تقویت رفتار می تواند از طریق روش هایی که مطابق با ارزش های طرف مقابل هستند باشد. بر اساس ACT، افراد سلسله مراتبی از ارزش ها دارند. ارزش صمیمیت با شخصی دیگر، ممکن است برای کسی در بالای سلسله مراتب ارزش ها قرار داشته باشد(در اولویت باشد). این ارزش ممکن است صمیمیت جسمی، ارتباطات راحت و صادقانه، پیگیری فعالیت های مشترک، و بسیاری از امکانات دیگر در تعاملات روزانه را شامل شود. تعامل داشتن در روابط بر اساس ارزش ها، به جای جستجوی مستقیم شادی و احساسات خوب، ممکن است احتمال اینکه افراد در نهایت در روابط خود شادی را به دست آورند افزایش دهد.

محقق و مترجم: ندا مهفر_ کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

فایل صوتی این مقاله به همراه توضیحات تکمیلی: تکیه بر احساسات ممکن است روابط بی ثبات ایجاد کند یکی از بزرگترین مشکلاتی که تکیه بر احساس "عاشق بودن" برای سلامت یا بقای یک رابطه دارد این است که این احساس ممکن است تغییر کند. برای بسیاری از افراد، عاشق شدن بسیار آسان است، و ممکن است به همان اندازه خارج شدن از این عشق نیز_زمانی که فرد جذاب تری می آید_ آسان باشد. ماهیت غیر قابل اعتماد احساسات دلیلی است که باعث می شود در تاریخ بشر، عشق یک توجیه ضعیف برای ازدواج در نظر گرفته شود. حتی درصورتی که…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان آمده پنج ستاره بدهید.

User Rating: 4.53 ( 2 votes)

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه