خانه / روانشناسی / عزت نفس یا حرمت نفس

عزت نفس یا حرمت نفس

عزت نفس

یک احساس ،درک یا باور درونی تقریبا ثابت و پایدار مبتنی بر واقعیت نسبت به ارزش وتوانمندی خود است.حرمت نفس پایین همچون ترازو یا خط کش درونی است که با ان خود را  ارزیابی کرده و می سنجد وبر اساس ان حس ،فکر و رفتار می کند.تمامی افراد به درجاتی د ارای حرمت نفس هستند(مثبت وخوب یا منفی وبد) و یک فرد با حرمت نفس مثبت و بالا دارای ویژه گیهای زیر است:

*خود را با ارزش و دوست داشتنی می داند.-

*از زندگی لذت می برد و خود را لایق خوشبختی دانسته و در رسیدن به آن تلاش می کند و میداند که دست یافتنی است.

*همانی است که می خواهد باشد ( از آنچه هست راضی و خشنود است ولی در جهت بهتر شدن تلاش می کند).

*با خود در جنگ ستیز است نه با دیگران.

*بر اساس مقایسه ومسابقه عمل نمی کند،بلکه سعی می کند برای خود خوب باشد نه رکورد دیگران بلکه رکورد خود را بشکند.

*در حل مشکلات قابلیت و توان تفکر منطقی دارد.

*در ارتباط با دیگران راحت و بدون اضطراب است و کاری را که می داند درست است بدون ترس ودلهره وتجاوز به حقوق دیگران انجام میدهد.

*مسئولیت زندگی خویش را بدون رنجاندن و به زحمت انداختن وتوقع از دیگران ،به عهده گرفته وبدون عذر وبهانه اوردن ونالیدن با مشکلات روبرو میشود.

*در عین استقلال وعدم وابستگی ،پذیرای کمک کردن و کمک گرفتن بوده و منت گذاری نمی کندو سپاسگذار وقدردان است.

*همواره به دنبال فعالیت و چالشی نو و رو به جلو است (بر اساس عقل و منطق وبا پشتوانه احساسات وعواطف).

*به توانمندی ها وموفقیت خود می بالد و ارج می نهد ولی دچار غرور وتکبر نمیشود.

*از احقاق حق خود از هیج تلاشی گریزان نیست ولی در عین قدرت وتوانمندی بخشنده نیز هست.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه