خانه / تربیت فرزندان / اوتیسم / طیف اختلالات اتیسم (معرفی اختلال و درمان آن)

طیف اختلالات اتیسم (معرفی اختلال و درمان آن)

اتیسم

طیف اختلالات اتیسم

“طیف اختلالات اتیستیک” به گروهی از اختلالات اطلاق می­شود که وجه مشخصه آنها تاخیر یا انحراف در رشد مهارت‌های اجتماعی، شناختی، ارتباط کلامی و غیرکلامی است. کودکان مبتلا به اختلالات اتیستیک اغلب علاقه شدید و خاصی نسبت به برخی فعالیت‌ها دارند، در مقابل تغییرات مقاومند و حساسیت و پاسخ­دهی مناسبی نسبت به محرک­های اجتماعی یا فیزیکی از خود نشان نمی‌دهند. مهمترین این اختلالات عبارتند از:

 • اختلال اتیسم
 • نشانگان آسپرگر
 • اختلالات شبه اتیسم

در این میان، اختلال اتیسم از بقیه شناخته شده­تر است. تا جایی که این گروه اختلالات را “طیف اختلالات اتیستیک” ناميده‌اند.

 • اتیسم چیست؟

               اتیسم یک اختلال عصب­شناختی با علائم اختلالات رفتاری است. این اختلال، روند اکتساب و اجرای اعمال و فعالیت­های کودک را مختل می­کند.

               مهمترین ویژگی­های این اختلال عبارتند از:

                فقدان یا کمبود روابط اجتماعی، بی­توجهی نسبت به محرک‌های محیطی نظیر نامیدن اسم او، فقدان تماس چشمی، تمایل به تنهایی، فقدان گفتار یا داشتن کلام بدون قصد ارتباط، گفتار تکراری و تقلید طوطی­وار،  فقدان بازی­های تخیلی و اجتماعی، نارسایی جدی در فهم هیجانات دیگران یا بیان عواطف و هیجانات خود، علایق محدود (مثلاً فقط غذا­های خاصی را به سبک مشخصی می­خورد یا علاقه­ی مفرطی به اشیای خاصی دارد)، رفتارهای کلیشه­ای و حرکات تکراری (مثل بال­بال زدن یا تکان دادن انگشتان جلوی چشم­ها)، تمایل وسواس­گونه به حفظ ثبات و یکنواختی در محیط یا در اعمال روزمره، حساسیت بیش از حد و یا کمتر از حد معمول به محرک­ها، خنده و یا گریه­های نابجا، ناپختگی در مهارت­های ظریف یا درشت ­حرکتی، بیش فعالی یا کم فعالی، خیره ماندن به دست­ها یا اجزای اشیا، قشقرق­های شدید، ضربه به سر  و صورت خود یا دیگران.

البته ممکن است برخی از علایم در بعضی از  کودکان مشاهده نشوند. همچنین معمولاً علایم در طول رشد تغییر می­کنند.

نشانه های اولیه اختلالات طیف اوتیسم

 • علایم هشدار دهنده اتیسم در سنین مختلف

علائم در اولین سال زندگی: فقدان لبخند به مادر، غان و غون و بیان چهره­ای نامناسب، کمبود توجه و تبادلات اجتماعی (نظیر بی تفاوتی نسبت به حضور والدین کنار بالین و فقدان واکنش­های هیجانی یا جسمی برای در آغوش گرفته شدن) چشم پوشی از مردم، تمايل به تنهایی، فقدان تماس چشمی و بیان هیجانی، اشاره کمتر به اشیا، حس کنجکاوی ناچیز، بسیار آرام یا فوق العاده ناآرام، ترس­های عجیب و غیر قابل توضیح (مثلاً با دیدن یک گلدان شروع به گریه کرده و این کار را مادامی که گلدان پیش رویش است ادامه می‌دهد).

            علائم در سنین 5-2 سالگی: علائم اصلی این اختلال که پیشتر به آن اشاره شد در همین سنین  ظاهر می­شود. بدین صورت که یا اختلال تدریجاً شدت گرفته و مورد توجه والدین و متخصصین قرار می‌گیرد. یا این­که کودک پس از رشد طبیعی ناگهان سیر وا‌پس‌روی آغاز می‌کند و علائم پیش گفته ظاهر می‌شود.

علايم در سنین اواخر دوران کودکی (سنین مدرسه): علائم زیر باید هشداری برای والدین و معلمین محسوب گردد: اختلالات ارتباطی و ناهنجاری­های رشدی مانند تلفظ عجیب و غریب، اشاره به خود با ضمایر سوم شخص یا او، استفاده از لغات غیر معمول و استفاده محدود از زبان برای ارتباط و همچنین اختلالات اجتماعی مانند ناتوانی در ملحق شدن به بازی سایر بچه­ها، عدم توجه به هنجارهای کلاس درس، عدم انعطاف و واکنش نسبت به هرگونه تغییر، عادت و تمایلات عجیب نظیر حمل اشیای خاص با خود، شکست در برقراری ارتباط طبیعی با بزرگسالان. عدم درک دیدگاه و نظر دیگران وپافشاری مفرط برخواست یا نظر خود.

 • علائم مهم برای ارجاع کودک به متخصص

1.       عدم وجود غان و غون و تبادلات هیجانی یا اجتماعی  تا 12 ماهگی

2.        عدم وجود تک کلمه در 18 ماهگی

3.       فقدان عبارات دو کلمه­ای برای ایجاد ارتباط در 24 ماهگی

4.       هر نوع پسرفت در زبان یا مهارت­های اجتماعی در هر سنی

5.       کمبود یا فقدان تماس چشمی

6.       تمايل به تنهايي

7.       آواها، کلمات يا حرکات کلیشه­ای و تکراری

 • سن شروع اتیسم

در اکثر موارد علائم این بیماری از تولد تا 36 ماهگی ظاهر می­شود. اما ممکن است با توجه به میزان آگاهی والدین و شدت بیماری، اين اختلال تا مدتها بعد تشخیص داده نشود.

 • اتیسم چگونه تشخیص داده می شود؟

                لازم است فرزند شما توسط یک متخصص اعصاب وروان ارزیابی شود. متخصص اطفال و نیز متخصصین مغز و اعصاب، آسیب شناسان گفتار و زبان، کاردرمانگران، فیزیوتراپیست ها، و متخصصین رشد می توانند به تشخیص اتیسم کمک کنند. آسیب شناسان گفتار و زبان نقش کلیدی دارند زیرا مشکلات مهارت های اجتماعی و برقراری ارتباط اغلب نخستین نشانه های اتیسم هستند. آسیب شناسان گفتار و زبان باید در مراحل اولیه فرایند ارزیابی مورد مشورت قرار گیرند. برای ارزیابی کودکانی که مشکلات مربوط به دوران رشد دارند، آزمون ها و چک لیست های مشاهده ای متعددی وجود دارد. با این وجود مهم ترین اطلاعات از طریق والدین و مراقبینی بدست می آید که کودک را بهتر از همه می شناسند و می توانند همه چیز را در مورد رفتار های کودک به گفتار درمانگران وسایر متخصصین توضیح دهند.

 

 • درمان های موجود برای مبتلایان به اتیسم کدامند؟

                درمان شناخته شده ای برای اتیسم وجود ندارد. در برخی موارد دارودرمانی و محدودیت های غذایی می توانند به کنترل علایم کمک کنند. مداخله باید وقتی کودک کم سن است آغاز شود. مداخله زود هنگام و برنامه های پیش دبستانی بسیار مهم هستند.برای تعیین نیازهای ارتباطی و مهارت های اجتماعی، ارزیابی توسط آسیب شناس گفتار و زبان ضروری است. پس از آن باید یک برنامه درمانی مناسب که پاسخ گوی نیازهای کودک و خانواده باشد اجرا شود. درمان ممکن است جنبه های مختلف رویکرد های سنتی گفتار و زبان، روش های جایگزین یا افزوده ارتباطی (AAC) و نیز مداخلات رفتار درمانی را در بر گیرد. ضمنا ارزیابی شنوایی کودک هم مهم است تا احتمال کم شنوایی نیز در نظر گرفته شود.

تشخیص و درمان اوتیسم در کلینیک آلومینا توسط تیمی از متخصصین مغز و اعصاب،فوق تخصص اعصاب کودکان،روانشناسان و گفتار درمانگران انجام می شود.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

5 نظر

 1. ببخشید ولی در درمان اتیسم کاردرمانی حرف اول را میزند…چرا اسمی از کاردرمانی نیامده است….

  • مرکز تحقیقات کلینیک آلومینا

   سلام

   بله درست است،کار درمانی در درمان اوتیسم حائز اهمیت است .(این مقاله عمدتا از نقطه نظر گفتاردرمانی به اختلال اوتیسم پرداخته است و در مقالات آینده از جنبه های دیگر نیز اوتیسم را مورد بررسی قرار خواهیم داد).

 2. بانام خدا .سلام عرض میکنم خدمت همکاران عزیز .بی هیچ مقدمه ای بایدبگم تشخیص وشیوه های توانبخشی ودرمانهای نسبی در کودکان مبتلا به طیف اختلال اوتیسم Asd کاری بسیار خطیر وچند وجهی میباشد که مسؤلیت حرفه ای آن در آگاهی بخشی به والدین وبا صداقت کامل شکل میگیرد. البته به دلیل تخصصی بودن رشته های روانشناسی وتجربیات فراوان آموزشی وبالینی در مراکز شایسته است همکاران در رشته های موازی ,و برای تسریع در تشخیص اختلال Asd وتشابه با سایر اختلالات , والدین را به روانشناسان کودکان استثنایی(دکترا وارشد)ارجا دهید .زیرا به دلیل تمرکز روی اختلالات رشدی وصرف وقت بیشتر در وجوه افتراقی موق ودقیقتر عمل میکنند .

 3. با سلام و وقت بخیر.پسر 2 سال و نیمه ای دارم که با دیگران ارتباط چشمی زیادی برقرار نمیکند (با من که مادرشم ارتباط چشمی اش بسیار زیاد است) و وقتی صداش میزنند برخی موارد برنمیگردد و این کار بیشتر هنگام تلویزیون نگاه کردن یا نقاشی (کارهای مورد علاقه اش) اتفاق می افتد. تا یک هفته قبل هم جز چند کلمه (حدود 10 کلمه) بیشتر حرف نمیزد. اما در کنار این موارد بسیار شاد است. با آهنگهایی که دوست دارد دائم میرقصد و من را هم دعوت به این کار میکند. به شدت به برخی کارتونها مثل باب اسفنجی علاقه دارد و با هیجانهای شخصیت کارتونها هیجان زده می شود؛ اگر آنها بخندند میخندد یا اگر گریه کند با آنها گریه میکند (ادایشان را در میآورد). به اطرافش هم اشراف کامل دارد . حدود یک هفته است که شروع کرده به یادگیری کلمات (در یک هفته حدود 5 کلمه ، ازجمله بابا را یاد گرفته ) و هر چه ما میگوییم تکرار میکند و مشخص شده که قادر به فراگیری زبان است. به افراد بزرگسالی که با او بازی میکنند علاقه مند میشود. اما با هم سن و سالهای خودش خیلی ارتباط برقرار نمیکند. به نظر شما فرزند من اختلال اتیسم دارد؟؟

  • مرکز تحقیقات کلینیک آلومینا

   با این شرح حال و بدون ویزیت خود ایشان نمیتوان دقیقا اظهار نظر کرد ولی احتمال کمی برای اتیسم وجود دارد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه