خانه / اختلالات روانپزشکی / ضد افسردگی ها(3)

ضد افسردگی ها(3)

ضد افسردگی ها(3)Reviewed by مهدی وزیریان روانشناس بالینی درمانگر افسردگی، وسواس و اختلالات اضطرابی on Jan 29Rating: 3.5دو مرحله اساسی در درمان افسردگی تک قطبی، مرحله حاد و مرحله پیشگیری استدرمان بهبود نسبی بیماری به عنوان نبود کامل علائم یا 10% یا کمتر از بار و فشار اصلی تعریف شده است. چنین افرادی، از نظر قانونی، بهبودی پیدا کرده و عملکرد طبیعی دارند.اگرچه پاسخ به درمان در طولانی مدت با 50% یا بیشتر علائم کاملاً قبول است بهبود نسبی بیماری باید هدف باشد. به بیانی دیگر،اگر بیمار اساساً پاسخ دهد، اما بعداً علائم باقی مانده داشته باشد.متخصص بالینی نباید از این مساله راضی باشد ئ باید اقداماتی را در جهت از بین بردن این علائم باقی مانده بکار گیرد.

images 15 - ضد افسردگی ها(3)

محتوای صفحه (قابل کلیک)

مراحل مقاومت به درمان:

مرحله اول: عدم پاسخ گویی به یک دوره آزمایشی کامل از یک ضد افسردگی

مرحله دوم: عدم پاسخگویی به حداقل دو دوره آزمایشی کامل از ضد افسردگی ها، به یکی از آنها از یک طبقه متفاوت است.

مرحله سوم: عدم پاسخگویی به حداقل دو دوره ازمایشی کامل از ضد افسردگی ها، که یکی از آنها یک ضد افسردگی سه حلقه ای است.

مرحله چهارم: عدم پاسخگویی به حداقل سه دوره آزمایشی کامل از ضد افسردگی ها، که یکی از آنها یک مهار کننده مونو آمین اکسیداز است.

مرحله پنجم: عدم پاسخ گویی به حداقل سه دوره آزمایشی  کامل از ضد افسردگی ها، که یکی از آنها مهار  کننده مونو آمین اکسیداز، و عدم پاسخ گویی به درمان با شوک الکتریکی است.

بهبود نسبی بیماری یا پاسخ:

توجه بسیار زیادی به این نتایج  شده است که حتی گرچه 80% از بیماران به ضد افسردگی ها پاسخ داده اند، تعداد کمتری (شاید حدود 50% یا 60%) در حد عملکرد طبیعی بهبودی یافته اند. به بیانی دیگر، اگر چه ممکن است افرادی از نظر بالینی دیگر افسرده نباشند، ولی ممکن است شغل و کار معمول، امور عادی زندگی، و روابط اجتماعی انان به روال گذشته ادامه نیابد. به رغم در دسترس بودن درمان های مناسب تر، بر طبق مطالعات بین المللی همه گیر شناسی، افسردگی از علت های بسیاری مطرح ناخوشی و مرگ و میر در جهان محسوب می گردد. چرا چنین است؟

تصور می شود که یک دلیل این باشد که پاسخ به درمان مانند بهبود نسبی بیماری نیست. در مطالعات ضد افسردگی، پاسخ به درمان به عنوان 50% یا کاهش بیشتر در نمرات مقیاس درجه بندی افسردگی تعریف شده است. این نوعی از بهبودی است که در درمان بالینی استاندارد قابل توجه می باشد. هر چند، یک بیمار ممکن است به  تجربه با تدوام 40% ، 30% ، و20%  علائم  ادامه دهد. ما این پدیده را افسردگی باقی مانده می نامیم. بعضی مطالعات پیشنهاد می کنند که افرادی با افسردگی باقی مانده در عملکردخود شدید ترین آسیب ها را تجربه می کنند.

درمان بهبود نسبی بیماری به عنوان نبود کامل علائم یا 10% یا کمتر از بار و فشار اصلی تعریف شده است. چنین افرادی، از نظر قانونی، بهبودی پیدا کرده و عملکرد طبیعی دارند.اگرچه پاسخ به درمان در طولانی مدت با 50% یا بیشتر علائم کاملاً قبول است بهبود نسبی بیماری باید هدف باشد. به بیانی دیگر،اگر بیمار اساساً پاسخ دهد، اما بعداً علائم باقی مانده داشته باشد.متخصص بالینی نباید از این مساله راضی باشد ئ باید اقداماتی را در جهت از بین بردن این علائم باقی مانده بکار گیرد. این مساله می تواند شامل تغییری در دارو یا روان درمانی های کمکی باشد ما هنوز نمی دانیم چگونه در چنین افراد بهبود نسبی بیماری را باموفقیت به دست آوریم. این هدف در درمان افسردگی مبهم و گنگ است.

دو مرحله اساسی در درمان افسردگی تک قطبی، مرحله حاد و مرحله پیشگیری است.

در مرحله حاد مهمترین هدف استفاده از دوره های آزمایشی کامل و مناسب ضد افسردگی ها و تغییر موضع دادن از یک طبقه به طبقه دیگر می باشد.

در مرحله پیشگیری ، مهم این است که در مورد استفاده طولانی مدت  ضد افسردگی بر اساس تناوب اپیزودها تصمیم گیری شود.

روان درمانی ها در مرحله حاد درمان افسردگی تک قطبی  غیر عود کننده موثرترین می باشند. به علاوه ،به علائم افسردگی باقی مانده باید توجه شود زیرا آنها با عملکرد ضعیف یا تحلیل رفته ارتباط دارند. بهبود نسبی بیماری، به جای پاسخ، هدف درمان می باشد و ممکن است بهترین منطق برای ترکیب درمان دارو شناختی و روان درمانی باشد.

https://goo.gl/g2Srzk

https://goo.gl/2DaUKe

https://goo.gl/AVE7Eq

468 - ضد افسردگی ها(3)

مهدی وزیریان

روان شناس بالینی

درمانگر افسردگی، وسواس و اختلالات اضطرابی

مولف مجموعه کتاب های آنسوی اندیشه 

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - ضد افسردگی ها(3)

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه