خانه / تربیت فرزندان / نوجوانان / صحبت کردن با نوجوانان در مورد مصرف مشروبات الکلی

صحبت کردن با نوجوانان در مورد مصرف مشروبات الکلی

صحبت کردن با نوجوانان در مورد مصرف مشروبات الکلیReviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Oct 1Rating:

پسر با الکل

صحبت کردن با نوجوانان در مورد مصرف مشروبات الکلی

نوجوانان به والدین خود در مورد اینکه مشروب خورده اند یا سیگار کشیده اند، چیزی نمی گویند. امتحان مواد مخدر،قرص ها، مشروبات الکلی و سیگار با دوستان انجام می شود، واین یک راز بین نوجوان و دوستانش می ماند.

پدر و مادر ها هرگز نمی توانند با اطمینان بدانند که فرزندشان، مشروب، مواد مخدر و سیگار و یا دارو مصرف نمی کند. اما قطعاً می توانند با فرزند خود یک گفتگوی آزاد را شکل دهند و از این طریق از نیازهای کودک خود و دیگاه هاییش آگاه شوند و بر حسب اطلاعاتی که در این گفتگوها بدست می آورند، به کودک  و خودشان برای تصمیم گیری درست کمک کنند.

در اینجا 10 زمینه که می توانید با کودک خود در مورد مصرف مشروبات الکلی صحبت کنید آورده می شود:

1)  بفهمید که فرزندتان چه چیزهایی می داند( چه اطلاعاتی دارد). بسیاری از بچه ها فکر می کنند که نمی توانند در مورد مصرف مشروبات و مواد مخدر با والدین خود صحبت کنند، زیرا پدر و مادرها شروع می کنند به موعظه و سخنرانی. نو جوانان اغلب در مورد کارهای بزرگترها، کنجکاوی می کنند و تنها راه برای یافتن دانسته های کودک این است که روشنفکر بمانید و اجازه دهید تا آنها در مورد نگرانی ها و ایده های صحبت کنند.به این طریق شما می فهمید آنها به چیزهایی و به چه نحوی فکر می کنند و چه کارهایی انجام می دهند.

2)  به او بگوید هر زمان که خواست می تواند با شما تماس بگیرد. فرزند شما نیاز دارد تا به او بگوییدکه بی هیچ ممانعتی ویا  فکری می تواند با شما تماس بگیرد. به او بارها و بارها بگویید که « شما میتوانید به من زنگ بزنی،حتی اگر کاری کرده باشی که می دانی من آن را به هیچ وجه نمی پسندم». اجازه دهید کودکتان اگر الکل مصرف کرده است یا اگر دوستانش مشروب خورده اند و از سلامت کافی برای رانندگی برخوردار نیستند، بداندکه می تواند به شما زنگ بزند و اینکه شما خواهید آمد. اغلب این موضوع را به آنها یادآوری کنید.

مورد عینی: دختر نوجوانی پیشم آمد که ورزشکار بوده و حتی مقام کشوری داشته است، توسط دوستش وارد گروهی می شود و با آنها دوست می شود در  این گروه از او خواسته می شود تا با آنها مواد مصرف کند. نوجوان بعد از مدتی از اینکارها امتناع می کند و از این گروه بیرون می آید. اما تهدید ات این گروه که اگر وارد گروه نشوی و هر چه که ما می گوییم انجام ندهی به والدینت می گوییم که عضو این گروه بوده ای و خودت را با چاقو می زنیم. و این عاملی بود که استرس شدید در این نوجوان را به همراه داشته است به حدی که تمام ناخنهایش را میخورد و به خونریزی می افتاد اما از شدت نگرانی و استرس متوجه نبود که ناخنهایش خونریزی کرده است. نوجوان از اینکه والدینش بفهمد به شدت می ترسید و ابراز می کرد اگر پدرم بفهمد مرا می کشد و آبرویمان می رود من نمی توانم به آنها بگویم. دیگر ورزش هم نمی روم اگر مرا بیرون ببینند با چاقو مرا می کشند.

اجازه بدهید تا فرزند شما اگر کار اشتباهی کرده است با حمایت شما فرصت جبران آن را پیدا کند.

3)  صحبت با فرزند خود را ادامه دهید.آموزش در باره مصرف الکل با یک مکالمه شروع و به پایان نمی رسد.صحبت درباره ی داروها و الکل  را تا زمانی که همه ی جوانب را به طور کامل بررسی کنید باید ادامه داشته باشد. هنگام بحث کردن، به نقطه نظرات کودک خود گوش کنید .وقتی سعی می کنید افکار خود را با هم به اشتراک بگذارید، سعی نکنید که صحبت هایتان حالت سخنرانی به خودش بگیرد.با چند سوأل می توانید عقاید خودتان را نیز برای کودکتان مطرح کنید: آیا خوب است که  به بچه ها اجازه ی نوشیدن الکل داده شود؟فلسفه ی شما در مورد اینکه والدین باید به کودک اجازه مصرف الکل و مواد را بدهند چیست؟ فکر میکنی الکل روش خوبی برای رسیدن به آرامش است؟ مصرف چه مقدار الکل را زیاده روی می دانی؟نظرت در مورد مصرف الکل و رانندگی چیست؟چگونه می توانی مصرف بیش از اندازه خود و دوستانت را کنترل کنی؟ اگر زیاد مصرف کنند چه کاری برای دوستان خود می کنی؟

4)  احتمال دهید که کودکتان الکل مصرف می کند.این احتمال که کودک شما ممکن است مشروبات الکلی مصرف کند به شما اجازه می دهد تا اقدامات پیشگیرانه ی واقعی را اتخاذ کنید. اگرچه شما نمی توانید کاملاً مطمئن شوید که نوجوانتان چیزی مصرف می کند یا نه، شما می توانید نسبت به آنچه که در اطراف او می گذرد  بیشتر حساس شوید و آگاه شوید. با  توجه به سرنخ ها شما اقدام می کنید و افکار او را می فهمید و از فرایند افکار او آگاه می شوید. به این ترتیب شما می توانید نگرانی های خود را کنترل و هدایت کنید  قبل از اینکه وضعیتی پیش بیاید که دیگر پیشگیری معنایی ندارد و باید به درمان فکر کنید یا حتی درمان نیز سخت شود.

5)  بین سهل گیری محض و متکبر بودن تعادل برقرار کنید. قواعد محکمی که شما برای نوجوانان می گذارید، شما می خواهید او انتظارات شما را بداند واو نیاز دارد  تا فکر شما را درباره مسائل بداند تا یک تصمیم عاقلانه بگیرد. تعدادی سوال از کودک خود بپرسید: شما وقتی به یک مهمانی دعوت شده ای و همه ی دوستانت مشروب می خورند چکار می کنی؟ چه چیزی باعث می شود تا سمت مشروبات الکلی بروی؟ چه چیزی از مصرف الکل را دوست داری که باعث می شود سمت آن بروی؟مست کردن،حرفهای نامفهوم و بی معنی زدن،آرام شدن یا اینکه فکر می کنی این کار باعث می شود در بین دوستانت اجتماعی جلوه کنی ؟

6)  مواظب باشید تا حرفهایتان با اعمالتان یکی باشد. نوجوانان حرفهای زیادی در مورد مصرف مشروبات الکلی شنیده و یا خوانده اند.آنها نیاز ندارندکه والدین انواع پیام های راجع به الکل را برایشان تکرار کنند.آنها بیزارند از اینکه والدینشان مواد و الکل مصرف می کنند و به انها در مورد مضرات آن میگویند.اگر شما از سرکار به خانه بیایید و بگویید « واقعاً نیاز دارم که الکل بخورم» این پیغام را به کودک خود فرستاده اید که الکل یک راهی برای کاهش استرس و مشکلات می باشد.

7)  یک الگوی خوب باشید. والدین نقش مهمی به عنوان الگو برای کودکان خود دارند.مطالعات نشان می دهند که اگر والدین از الکل استفاده کنند.احتمال اینکه بچه هایشان نیز به سمت مشروبات الکلی بروند بسیار بالا خواهد بود. استفاده ی متعادل از الکل، و صحبت نکردن  با کودک در مورد داستانهایی از مصرف الکل خودتان به نحوی که مصرف الکل را یک امر شاد و مسحور کننده نشان دهد پرهیز کنید،  وقتی که در کنار دیگر سرگرمی های خود الکل به دست دارید یا در کنار غذا الکل مصرف میکنید،همه ی اینها مواردی است که مصرف الکل را امری خوب  جلوه می دهد.

8)  دوست یابی را در او تشویق کنید. و سعی کنید دوستانش را بشناسید.آیا دوستانش الکل مصرف می کنند؟ مستقیماً برای کودک خود ویژگی های یک دوست خو و واقعی را بشمارید، از قبیل: امانت داری، مهربانی، فردی با اخلاق جامعه پسند که محبوب مردم نیز باشد.با دوستان فرزندتان بیرون بروید، آنها را به خانه دعوت کنید و با آنها صحبت کنید تا از طرز فکر و دیدگاه های آنها نیز آشنا بشوید.

9)  فعالیت های مهیج را در برنامه خانواده افزایش دهید. یک دلیل اینکه بچه ها سمت الکل می روند رفع خستگی و تأثیر هیجانی آن میباشد. بنابراین فرصتهایی را فراهم کنید تا کودکتان در فعالیتهای چالش بر انگیزو مهیج شرکت کنند.

10)                      در باره ی تکنیک ها ی امتناع صحبت کنید.کمک کنید تا نوجوان شما یک بهانه محکم برای شرکت نکردن در جمع هایی که الکل یا مواد مصرف می کنند پیدا کنند. به کودکان خود بگویید که این امر بسیار خوبی است که هرگز الکل مصرف نکنید، باید شجاعت این را داشته باشی که از دیدگاه خودت دفاع کنی و از نه گفتن نباید بترسی.به او یاد دهید که می تواند به دوستش بگوید من در جاهایی با تو مشترکاتی دارم و در جاهایی نه اینکه با هم دوست هستیم دلیل بر این نمی شود که هر کاری تو می کنی خوب است و من هم باید انجام دهم.

منبع:

www.ehow.com

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، 

تهران -جناح ،نرسیده به فلکه دوم صادقیه ،کوچه پرویز (بین مرکز خرید گلدیس و تهرانی )پلاک 19 ساختمان سهیل (رو به روی پارکینگ طبقاتی صادقیه )واحد 12

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

شماره های تماس

02144259157 

02144287537

02144259407

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه