خانه / تربیت فرزندان / شناخت،پیشگیری و گزارش سوء استفاده از کودکان

شناخت،پیشگیری و گزارش سوء استفاده از کودکان

کودک آزاری

کودک آزاری و غفلت از کودک

کودک آزاری وبی توجهی عبارتند از وارد اوردن صدمه های جسمانی،وروانی،سوء استفاده جنسی،عدم رسیدگی یارسیدگی نامطلوب به افراد زیر 18 سال، توسط والدین یا افرادی که مسئولیت تامین رفاه آنان را بر عهده دارند. تخمین زده می شود که از هر 10 کودک، یک کودک مورد سو استفاده یا عدم رسیدگی قرار می گیرند و قریب به 25% موارد در کودکان زیر 2 سال رخ می دهد. نسبت درگیری در پسران و دختران مساوی بوده و سالانه بیش از یک و نیم میلیون کودک در این دسته قرار می گیرند.

حدود 70 تا 75% کودکانی که مورد سوء استفاده یا عدم رسیدگی قرار می گیرند دچار نوعی اختلال در برقراری ارتباط هستند. انتظار می رود کودکانی که مورد سوء استفاده جسمی قرار می گیرند، ارتباط منفی با مادر خود را تجربه کرده باشند.

علل:

کودک آزاری، به دلیل عدم احساس مسئولیت فردی است که وظیفه تامین رفاه کودک را بر عهده دارد.

عوامل شناخته شده زیر، غالبا به سوء استفاده از کودکان منجر می گردد:

  • ویژگی های شخصیتی والدین و از جمله فقدان محبت و گرمی که باید به فرزند خود منتقل نمایند.
  • کودک تحریک پذیر یا بیش فعال، پرتوقع یا دارای ناتوانی خاص
  • ناکافی بودن حمایت والدین
  • وقوع یک بحران و فشار روانی حاصل از آن

عدم رسیدگی به کودک در خانواده هایی دیده می شود که با مشکلات متعددی روبه رو بوده اند و سازماندهی سبک زندگی آن ها بسیار ضعیف باشد. افسردگی مادر، به همراه اعتیاد یکی از والدین یا هردوی آن ها به الکل یا مواد مخدر و ترک خانواده از سوی پدر، غالبا از دلایل عدم رسیدگی است.

مشکلات طبی مزمن یکی از والدین نیز می تواند از عواملی باشد که در وقوع این پدیده نقش دارد.

اثرات کودک آزاری

 انواع کودک آزاری و غفلت از کودک می توانند باعث زخم هایی ماندگار در تمام طول زندگی شوند.

برخی از این زخم ها ممکن است فیزیکی باشند ، اما زخم های عاطفی اثرات طولانی مدت در طول زندگی دارند ، صدمه زدن به احساس یک کودک باعث اختلال در توانایی داشتن روابط سالم ، و توانایی عملکردی در خانه،محل کار و مدرسه می شود.

برخی از آثار کودک آزاری عبارتند از:

  • فقدان اعتماد و مشکلات ارتباطی
  • احساس بی ارزش بودن و یا اجساس آسیب دیدن . اگر شما  بارها و بارها به یک کودک بگویید که تو احمق و یا خوب هستی ، ممکن است کودک آنها را به عنوان یک واقعیت تجربه کند.
  • ایجاد اختلال در تنظیم احساسات . کودکان مورد آزار قرار گرفته معمولا نمی توانند احساسات خود را بدرستی درک کنند.اضطراب غیر قابل توضیح ،افسردگی یا خشم در این کودکان شایع است . این افراد ممکن است برای حل مشکلشان به الکل یا مواد مخدر روی بیاورند.

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان  اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه