خانه / تغذیه / شما هم احساس خستگی می کنید؟ فکر می کنید علت آن چه باشد؟

شما هم احساس خستگی می کنید؟ فکر می کنید علت آن چه باشد؟

 

خسته

امروزه در کلینیک با هر کسی که صحبت می کنم دم از خستگی های مفرط میزندو می گویند که با وجود تغذیه مناسب و خواب کافی با هم روز بعد بسیار احساس خستگی می کندبا بررسی هایی که انجام دادیم متوجه شدیم که عوامل زیر از علل اصلی خستگی در میان افراد می باشد که انها عبارتند از :

 عدم خواب کافی

خواب کم می تواند علت خستگی  در ما باشد و توجه وتمرکز ما را کاهش دهد افراد بزرگسال باید در طول شبانه روز روز حداقل 8-7 ساعت بخوابند، گاهی خواب ما کافی است پس چرا باز هم خسته ایم؟ این در گزینه بعدی گنجانده شده است.

آپنه خواب

بعضی افراد در حین خواب دچار وقفه های تنفسی میشوند وهمین مسئله باعث بیدار شدن های مکرر در طول شب میشود

برای رفع این مشکل،اگر دارای اضافه وزن هستید بهتر است از وزن خود بکاهید،سیگار نکشید ودر موقع خواب شب راهی برای عبور ومرور هوا در اتاق داشته باشید.

عدم تغذیه کافی ومناسب

خوردن غذای کم ویا غذاهای ناسالم مانند چربی های زیاد ، غذاهای آماده یا رژیم های غذایی نامناسب می تواند باعث افت قند خون وهمین امر احساس خستگی و رخوت در ما ایجاد می کند، با خوردن صبحانه کامل و گنجاندن پروتئین در وعده های غذایی خود این مشکل را تا حدی می توان کنترل کرد.

کم خونی

کم خونی درخانم ها  یکی از دلایل اصلی خستگی وبی حالی است،از دست دادن خون ناشی از عادت ماهیانه باعث از دست دادن آهن در آنها شده که می تواند آنها را در معرض خطر قرار دهد.

اگر علت کم خونی فقر آهن است می توان با دارو ویا غذاهایی سرشار از آهن مانند: صدف،جگر،حبوبات،گوشت،لوبیا سبز استفاده کنید.

افسردگی

ازعلائم افسردگی ، لذت نبردن از چیزهایی که قبلا احساس لذت می کردید ودیگر علائم آن احساس خستگی است اگر مدتها است این علائم را در خود احساس می کیند بهتر است به یک متخصص اعصاب وروان مراجعه کنید.

 

تیروئید

تیروئید غده کوچکی است که در زیر گردن وجود دارد وکار متابولیسم بر عهده این غده می باشد اگر فعالیت این غده کاهش یابد و یا سرعت عملکرد متابولیسم کم شود منجر به افزایش وزن واحساس خستگی میشود.

مصرف زیاد کافئین

کافئین اگر به اندازه مصرف شود منجر به بالا بردن توجه وتمرکز و گوش به زنگی میشود اما زیاد از حد مصرف کردن آن منجر به بالارفتن فشار خون،کج خلقی وتپش قلب میشود البته در یکسری تحقیقات نشان داده است که مصرف زیاد قهوه در بعضی افراد منجر به خستگی مزمن هم میشود.

عفونت ادراری پنهان

بعید میدونم تا حالا شنیده باشید که گاهی اوقات عفونت ادراری باعث میشود احساس خستگی کنید وبا آزمایش ادرار سریع مشخص میشود.

دیابت

در افرادی که سطح قند خون به جای اینکه درون سول های بدن( جایی که تبدیل به انرژی میشود) باشد ،در جریان خون به طور غیر طبیعی بالاست ودر نتیجه باعث خوردن بیش از اندازه در فرد میشود وبه مرور منجر به خستگی میشود.

درمان برای افراد دیابتی برای رفع خستگی می تواند شامل تغییر شرایط زندگی از جمله: رژیم غذایی ،ورزش،درمان با انسولین،دارو درمانی برای کمک به تنظیم فرآیند قند در بدن می باشد.

کم آبی بدن

یکی از علت های خستگی در شما ممکن است به علت کم شدن آب بدن باشد.

برای این کار بهتر است آب زیاد بنوشید مخصوصا زمانی که فعالیتهای فیزیکی انجام می دهید.

بیماری قلبی

زمانی که در انجام فعالیتهای روزانه ، مانند تمیز کردن خانه یا حیاط  هر روز خیلی خسته میشوید وبه سختی می توانید آن را به اتمام برسانید می تواند یکی از نشانه های بیماری قلبی باشد

در چنین شرایطی باید به پزشک مراجعه کرد و با تغییر روند زندگی ، دارو درمانی وکسب انرژی به خودتان می توانید کمک کنید.

غذاهای آلرژی زا

تعدادی از پزشکان قبول دارند که برخی از مواد غذایی حساسیت زا هستند ومی تواند منجر به خواب آلودگی در ما شود

بعضی از غذاها باعث خارش وعطسه میشوند وبعضی دیگر منجر به خستگی میشوند.شما می توانید از پزشک درخواست آزمایش مخصوص در زمینه غذاهای آلرژی زا بکنید.

فیبرومیالژی یا خستگی مزمن

اگر بعد از گذشت 6 ماه شما هنوز احساس خستگی می کنید ویا اینکه نمی توانید فعالیتهای روزانه خود را مدیریت کنید ممکن است فیبرومیالژی یا خستگی مزمن داشته باشید که نشانه های متنوعی دارد که خستگی یکی از مهم ترین آنهاست

بهترین روش درمان ، تغییر برنامه روزانه شما است ، باید عادتهای درست خوابیدن وبهداشت خواب را یاد بگیرید ویک برنامه منظم ورزشی برای خود داشته باشید.

کلیه درمان های روانشناختی و دارویی در مرکز مغز واعصاب و روان آلومینا انجام می گیرد

با آرزوی رفع تمام خستگی در شما

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه