خانه / آموزش روابط / شما جزو کدام دسته از والدین هستید؟

شما جزو کدام دسته از والدین هستید؟

 

از عواملی که می تواند بر رشد کودک تاثیر گذارد خانواده است،در واقع خانواده اولین اجتماعی است که کودک با آن آشنا میشود و در آن شکل می گیرد.

دایانا بام ریند ،روانشناس رشد شیوه های دخالت والدین در تربیت فرزندان را به 3 سبک تقسیم کرده است:

سبک قدرت طلبانه ( مستبدانه)والدین قدرت طلب

والدین قدرت طلب سعی می کنند بر اساس ارزش ها و معیارهای سنتی و مطلق ، رفتار فرزند خود را شکل دهند، کنترل و ارزشیابی کنند و از آنها انتظارهای بالا داشته باشند.

والدینی که این سبک را دارند ، معمولا بر نیازهای خود متمرکز میشوند تا نیازهای کودک ،این والدین بر اطاعت تاکید دارند و وجود اختلاف نظر با فرزندان خود را نمی توانند بپذیرند . برای برقراری مقررات به تنبیه متوسل میشوند.

والدینی که از روش مستبدانه استفاده می کنند باعث میشوند که فرزندان آنها نوعی مطلق گرا باشند و همه چیز را بر اساس آنچه دیگران می گویند ،ببینند و عمل کنند.

سبک مقتدر والدین مقتدر

در این سبک،والدین مجموعه فعالیت های فرزند خود را هدایت می کنند اما برای او نیز در داخل محدودیت های منطقی قایل میشوند .این والدین به نیازهای کودک و توانایی های او توجه میکنند و کنترل آنها انعطاف ناپذیر ،اجباری ، مزاحم و بیهوده نیست.

در اینجا والدین علت قوانین را توضیح می دهند و داد ستد کلامی در زمینه مقررات و قوانین بین کودک و والدین برقرار است.

این سبک تربیتی ،معمولا کودکان خود مختار ،مسلط بر خود،کنجکاو وراضی به بار می آورند.

والدین سهل گیرسبک سهل گیر

در این سبک ،یک نوع اغماض در مقابل خطاهای کودک وجود دارد،این والدین انتظارات زیادی از بچه ها ندارند و به نیازهای کودک ،بدون آنکه او را تحت فشار قرار دهند توجه زیادی می کنند .

فرزندان چنین خانواده هایی خودمختار،کنجکاو و تسلط بر خود ضعیف تری نشان میدهند وتا حدودی از نظر اجتماعی بی مسئولیت بار می آیند و استقلال آنها پائین است.

” برای شناخت بهتر سبک تربیتی خود می توانید از متخصص تعلیم وتربیت مرکز تخصصی آلومینا کمک بگیرید”

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه