خانه / تست ها و آزمون های روانشناسی / شخصیت خود را چگونه توصیف می کنید؟

شخصیت خود را چگونه توصیف می کنید؟

شخصیت خودرا چگونه توصیف می کنید؟

افرادی که درجستجوی کارهستند، آماده اند تا اشتباهات خود را بپوشانند اما اغلب حتی نمی دانند که ایراد کارشان کجاست. توجه کردن به این نکات اعتبارارزشهای شخصیتی راتضعیف می کند و موجب می شود که این تست مورد شک و تردید قرار بگیرد.

هرکارفرمایی می داند که تنها با دانستن خصوصیات شخصیتی پرسنل مانند کاردانی، داشتن صلاحیت، داشتن معرفی نامه معتبرو انجام مصاحبه نمی توان چگونگی انجام کار را پیش بینی کرد.

افرادی که برای گرفتن کاربه کارفرما مراجعه می کنند ممکن است ظاهری بسیارآراسته و خوب داشته باشند همچنین معرفی نامه معتبر، مدارک تحصیلی و کلی مدارک دیگرنیزبه شما نشان بدهند اما ممکن است نتوانند ازپس کاری که به آنها محول می کنید برآیند.

یکی ازعوامل مهمی که هنگام استخدام پرسنل باید درنظرگرفت شخصیت افراد است که معمولا هم این عامل نادیده گرفته می شود. ویژگیهای فردی ازقبیل طرزتفکر، احساس و عملکرد افراد درموارد مختلف به کارفرما کمک می کند تا بهترپیش بینی کند که فرد مورد نظرش آیا می تواند درمواقع خاصی مانند عدم رعایت روشهای معمول، فرصتهای از یاد رفته ، درمواقعی که استرس شدید به فرد وارد می آید، دربرخورد با شایعات و سوء استفاده از موقعیت با شرایط کنار بیاید.

سالها تحقیق نشان داده است که ویژگیهای شخصیتی می توانند نشان دهنده سلامتی، شادی، مشکلات  ذهنی، طول عمر، برقرای ارتباط با دیگران، میزان تحصیلات، نقطه نظرهای سیاسی و بسیاری چیزهای دیگرباشد.

ویژگیهای شخصیتی بطوریقین درموفقیت های کاری دخیل هستند. مطالعه وسیعی انجام شده که نشان داده است که شخصیت افراد بیش ازمقام اجتماعی اقتصادی و خصوصیات ارثی دربازده کاری آنها تأثیر دارد. تحقیقاتی که تابحال انجام شده است بخصوص نشان داده افرادی که ازسطح هوشیاری بالایی برخودارند ازخصوصیاتی چون انضباط شخصی، دقت و سخت کوشی برخوردارند و با توجه به این خصوصیات است که افراد برای استخدام شدن ارزیابی می شوند. داشتن ثبات روحی نیز به موفقیت های شغلی مرتبط است.

حال می خواهیم بدانیم که آیا ارزیابی خصوصیات شخصیتی افراد برای استخدام آنها کافی است؟  پاسخ به این سؤال سخت است چون وقتی افراد بدانند که ازآنها تست شخصیتی گرفته می شود وبه این صورت مورد ارزیابی قرارمی گیرند و جواب آن درآینده کاری آنها مؤثراست ترغیب می شوند که درباره محاسن خود اغراق کنند و عیوب خودرا پنهان کنند. این انگیزه باعث می شود که خود را فردی خوب و مثبت جا بزنند و درنتیجه ارزیابی شخصیتی ازآنها جواب درستی نخواهد داشت.

درارزیابی شخصیتی با چالشهای دیگری نیزمواجه هستیم. افرادی که شناخت درستی ازخود ندارند ممکن است نتوانند خود را همانگونه که هستند،  ببینند و یا حداقل آنقدرکه دیگران آنها را می شناسند، خود را نمی شناسند. این عدم آگاهی ازخود از روی نادانی است. بطوریقین حتی افراد انسان گریز هم می دانند که دریک تست شخصیتی چطورخود را یک ایده آلیست صمیمی نشان بدهند اما اغلب ممکن است که فاقد بینش لازم برای انجام کاری که به آنها محول شده باشند.

افرادی که درجستجوی کارهستند، آماده اند تا اشتباهات خود را بپوشانند اما اغلب حتی نمیدانند که ایراد کارشان کجاست.  توجه کردن به این نکات اعتبارارزشیابی شخصیت را تضعیف می کند و موجب می شود که این تست مورد شک و تردید قراربگیرد.

بنابراین آن کارفرمایی که تصویر کاملی ازشخصیت ساده و بی عیب پرسنلش دارد با مشکل روبرو است. البته هرروانشناسی با اندکی پشتکارمی تواند این مشکل را حل کند. روانشناسها راههای هوشمندانه ای برای پی بردن به جاروجنجالهای زیرکانه افرادی که تلاش می کنند خود را خوب جلوه دهند یافته اند و ارزیابی شخصیتی آنها را طوری انجام می دهند که متوجه پاسخهای غیرقابل قبول یک فرد دروغگو بشوند و همچنین پاسخ صادقانه من هیچوقت دروغ نمی گویم را بپذیرند. افرادی که اشتباهات خود را تکرار می کنند و پاسخهای غیرعادی می دهند انتخاب موجهی نیستند.

مشکل اشخاص خودشناس بغرنجتراست. اگر اشخاص غیرقابل اعتماد اطلاعات غلطی درمورد خودشان بدهند ممکن است ما ازافراد دیگری درمورد شخصیت حقیقی آنها سؤال کنیم. دراین باره قبلا تحقیقاتی انجام شده اما یک تحقیق جدید گام مهمی دراین راستا برداشته است. نویسنده این تحقیق 16 تحقیق دیگررا مورد بررسی قرارداد تا ارتباط بین ویژگیهای شخصیتی افراد و شغل آنها را از دید اشخاص دیگررا دریابد. این بررسیها نشانگراین بود که امتیازی که اشخاص دیگربه نحوه کارکرد و شخصیت افراد درمحل کارداده بودند بیشتراز امتیازی بود که خود کارکنان به خودشان داده بودند و آنها از دید دیگران بهتربودند. بنابراین نتیجه می گیریم که برای ارزشیابی کاری و شخصیتی افراد شاغل از نظر دیگران درمورد آنها استفاده کنیم نه از نظرخودشان و ببینیم که درمحیط کارچگونه رفتارمی کنند.

بسیارجالب است که هرکسی با توجه به شناختی که ازافکارو احساسات خود دارد، باید یشترازدیگران خود را تأیید کند.

این عقیده که فقط دیگران می توانند درمورد ما نظربدهند بی معنی است. هرچند که ازطرفی می توان گفت که شاید این امرهم امکان پذیرباشد . ممکن است کسانی که ما را ازبیرون می بینند و ازدرون ما خبرندارند بهتربتوانند ما را قضاوت کنند و درمورد ما نظر بدهند.

کسانی که در مورد ما نظرمی دهند ازانگیزه های درونی ما بیخبرند و فقط وجه آشکارشخصیت ما را می بینند . مثلا نحوه برخوردهای روزانه ما و نحوه برخورد ما با همکارانمان و درمجموع دیگران بیطرفانه و بی غرض درمورد ما نظرمی دهند.

حالا با توجه به این تفاسیر تکلیف کارفرما چیست؟ آیا کارفرما باید از مادر و یا دوستان نزدیک شخصی که می خواهد به استخدام درآورد درباره شخصیت او بپرسد چرا که آنها ممکن است بهترازخود اوبه سؤالات پاسخ دهند؟ جواب احتمالی خیراست.

نظرخود آن فردی که می خواهد درجایی شروع بکارکند قابل اطمینانتر از اطرافیان آن فرد است. شخصیت افراد درنحوه کارکرد و بازدهی آنها نقش بسیارمهمی دارد و این کار از طریق آزمونهای شخصیتی و استعدادیابی شغلی امکان پذیرمی باشد تا ازتوان و استعداد هرفرد بیشترین بهره وری و استفاده صورت گیرد.

محقق و مترجم : مینو شفیعی

 

خدمات تخصصی روانسنجی ( آزمون های شخصیت، آزمون های آسیب شناسی، آزمون های استعداد یابی، شغلی و استخدام، آزمون های خانواده و پیش از ازدواج )در شعب مختلف آلومینا ارائه می گردد

جهت اطلاعات بیشتر و گرفتن وقت قبلی به صفحه ی تماس با ما مراجعه فرمایید

 

 

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مدیر بخش توسعه و تحقیق

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه