خانه / زندگی سالم / سلامتی و رشد کودکان / سیر لکنت زبان از نظر سنی

سیر لکنت زبان از نظر سنی

سیر لکنت زبان از نظر سنیReviewed by مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی on Dec 10Rating:

لکنت و سن

ممکن است کودکان پیش ‏دبستانی، که لکنت دارند، درجه‏ هایی‏ از اضطراب اجتماعی داشته باشند و از مدرسه رفتن امتناع‏ کنند. در سنین بالاتر، امکان دارد دانش‏ آموز مشکلاتی از نظر ارتباط با همسالان و فعالیت‏های اجتماعی پیدا کند یا برای‏ طفره رفتن از صحبت در کلاس، با افت تحصیلی مواجه شود. در سنین بالاتراحتمال دارد با  مشکلاتی از قبیل محدودیت در انتخاب شغل و پیشرفت‏های اجتماعی مواجه شوند.

در مورد سیر این بیماری از نظر سنی،چهار مرحله تعریف‏ شده است:

1) دوره‏ ی پیش از مدرسه:
در این مرحله لکنت ، گاهی اتفاق می افتد‏ ؛ مثلا چند هفته یا چند ماه وجود دارد؛ ولی در فواصل آن‏ دوره‏ های طولانی،تکلم طبیعی می‏شود. در این دوره، درصد زیادی از بیماران، خودبه‏ خود بهبود می‏یابند.

در این دوره کودک‏ بیشتر وقتی لکنت پیدا می‏کند که هیجان‏زده یا آشفته باشد یا مطالب زیادی را بخواهد یک مرتبه بگوید یا به نوعی تحت فشار باشد.

2) سال‏های اول تحصیل ابتدایی:
معمولا لکنت، مزمن است‏ و گاه گاهی تکلم نرمال است(برعکس مرحله قبل)، در این‏ مرحله فرد از مشکل خودش آگاه است و خود را بعنوان کسی‏ که مشکل گفتاری دارد، می‏شناسد.

3)نوجوانی:
مرحله سوم بعد از سن 8 سالگی آغاز می‏شود و شامل سن نوجوانی نیز می‏گردد ، در این مرحله لکنت عمدتا در پاسخ به وضعیت‏های مختلفی که شخص در آن قرار می‏گیرد تغییر می‏کند: خواندن متن درسی در کلاس، صحبت با غریبه‏ ها، خرید از فروشگاه، صحبت با تلفن،… در این مرحله بیان بعضی از کلمات یا صداها که بسیار سخت‏ تر از بقیه است به وضوح مشخص می شوند.

4)بزرگسالی:
این مرحله شامل اواخر نوجوانی و دوره‏ بزرگسالی است و با علائمی نظیر ترس یا خجالت‏ از حضور در جمع ، دیده می‏شود.

سیر بیماری لکنت ، معمولا طولانی است و شامل مراحلی‏ از دوره‏ه ای بهبودی و تشدید(به مدت چند هفته یا چند ماه) است. تشدید لکنت عمدتا وقتی رخ می‏دهد که فرد تحت فشار و اجبار برای سخن گفتن قرار گیرد.

منبع:

The nature of stuttering

123

طیبه گیلانی

کارشناس ارشد روانشناسی (مدیرارشد دپارتمان تحقیقات روان درمانی)

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 -  سیر لکنت زبان از نظر سنی

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه