خانه / خدمات تخصصی / مشاوره و روانشناسی / سوالات والدین،پاسخ کارشناسان کودک

سوالات والدین،پاسخ کارشناسان کودک

سوالات والدین،پاسخ کارشناسان کودکReviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Feb 9Rating:

سوالات والدین،پاسخ کارشناسان

چرا فرزندم برای مدرسه رفتن اضطراب دارد؟

در طول دو هفته ی اخیر ، دختر 6 ساله‌ام، هر روز زمانی که می خواهد مدرسه برود بسیار مضطرب می شود. تا همین اواخر مشکلی نداشت و راحت مدرسه می رفت، ولی در حال حاضر هر صبح گریه می کند و از رفتن به مدرسه امتناع می کند، چگونه می توانم به او کمک کنم؟

والد گرامی

از آنجاکه در ابتدا به خوبی مدرسه می رفت و خود را با آن تطبیق داده بود و این بی‌میلی او مسئله‌ای جدید است، ممکن است یک اتفاق تازه مثل قلدری کردن کودکان دیگر یا مشکل با  بچه‌ها ی دیگر در مدرسه، پیش آمده باشد. هر روزدر مورد هر آنچه که اتفاق می افتد سوال کنید،  در مورد اینکه چه چیزی یاد می گیرد، چه چیزی او را عصبانی می کند و چه چیزی او را می ترساند و نگران می کند صحبت کنید.

بعلاوه می‌توانید از معلمش نیز سوال کنید که در مدرسه برای او چه اتفاقاتی می‌افتد. آیا کودک شما با تکالیف جدید مشکل دارد؟ آیا او  در دیدن تخته و شنیدن صدای معلم مشکل دارد؟ همچنین باید برخورد و رفتار او با بچه های دیگر و بزرگسالان را مورد مشاهده قرار دهید تا تغییرات در تعاملات او را بررسی کنید.

گاهی‌اوقات دلیل عدم تمایل بچه‌ها به مدرسه رفتن ارتباطی با مدرسه ندارد. خیلی‌وقت‌ها بچه‌ها اتفاق بزرگی در زندگیشان می‌افتد مثل اسباب‌کشی، تولد یک بچه تازه یا طلاق والدین، از مدرسه رفتن سر باز می‌زنند. ممکن است احساس کنند در خانه به آنها نیاز است چون یکی از والدینشان ناراحت است و یا چیزی بر زندگیشان اثر گذاشته است. اگر مشکل این باشد، باید اول آن مشکل خانوادگی را برطرف کنید.

 

کودک خود را چگونه برای رفتن به مهد کودک آماده کنم؟

پسر من حدوداً 4 سال دارد وبی وقفه در مهد کودک گریه می کند، من سعی می کنم کمی آنجا بمانم، اما بعد از رفتنم دوباره گریه می کند. ولی روزی همسر من کامل مانده بود بود ولی باز هم گریه می کرد. مربی مهد کودک فکر می کند برای او زود است که مهد بیاید و آمادگی مهد کودک آمدن را ندارد بهتر است تا سال دیگر صبر کنید. حالا می خواهم بدانم چگونه می توانیم او را برای مهد کودک آماده کنیم؟

پدر گرامی

با توجه به صحبت های مربی مهد کودک، باید بدانید که آمادگی برای مدرسه چیزی بیش از تولد و یادگیری صحبت کردن و شناخت حروف می باشد. اشک های کودک شما می گوید که هنوز هم چیزهای زیاد دیگری نیاز تا یاد بگیرد. این یادگیرهای قبل از مهد کودک و دوره مهد کودک به او کمک می کند که دوران مدرسه لذت بخشی داشته باشد.

این مراحل به شما کمک خواهد کرد تا کودک را آماده کنید:

♦ کتاب هایی در مورد رفتن به مهد کودک. کتابهایی را با موضوع رفتن به مهد کودک پیدا کنید و برای او بخوانید، سعی کنید به سوالات او در خلال داستان پاسخ دهید.

♦ او را در بازیها و فعالیت های گروهی درگیر کنید. در کتابخانه محله یا انجمن های محله، بازی نمایش گروهی، بازیها و … انجام می شود سعی کنید کودک را در این نوع فعالیت های شرکت دهید.

♦ مهارت های جدید را به او یاد دهید، در مورد برنامه های رایج مهد کودک ها تحقیق کنید و در هر زمینه با  کار کنید. یکی از دلایلی که کودکان از مهد کودک یا مدرسه ترس دارند به دلیل عدم توانایی در انجام تکالیفی است که از آنها خواسته می شود. سعی کنید به او اعتماد به نفس لازم در این زمینه را با یادگیریهای جدید بدهید.

♦ مهارت های برقراری ارتباط و بیان احساس از قبیل غم، شادی، نارحتی و … خود از طریق کلمات را به او یاد دهید و تقویت کنید. آموزش واژگان کمک می کند تا کودک به جای استفاده از گریه و کج خلقی از کلمات برای بیان احساس خود استفاده کند .

♦ به یاد داشته باشید که هیچ وقت به کودک نگویید بزرگ شده ای، ترسو ها گریه می کنند و …  یادتان باشد او 4 سال دارد، در حد سن او از او انتظار داشته باشید. به جای آن او را راهنمایی کنید احساسش را بگوید و کمک کنید با مشکل خود مقابله کند.

آیا مشکلات بینایی می‌تواند بر عملکرد مدرسه تاثیر بگذارد؟

مدتی است که پسرم  با مشکل بینایی مواجه شده است و از عینک استفاده می‌کند. عملکرد خوبی در مدرسه ندارد و به همین دلیل سوالم این است که آیا ممکن است مشکل بینایی‌اش بر عملکرد مدرسه او تاثیر گذاشته باشد؟

مادر عزیز

بله می تواند تأثیر گذار باشد، اما این مورد مربوط به زمانی است که مشکل بینایی کودک شما هنوز اصلاح نشده باشد. یعنی عملکرد ضعیف او قبل از اقدام شما برای رفع مشکل بینایی رخ داده باشد، اگر با وجود رفع مشکل هنوز هم عملکرد ضعیفی دارد باید علت را در چیزی دیگری جستجو کنید.

بااینحال، بعضی از بچه‌ها اگر شماره عینک‌شان تغییر کرده باشد اما عینک‌شان تعویض نشود، ممکن است دچار مشکل درسی شوند. به همین دلیل مطمئن شوید که بینایی فرزندتان چک شود تا اطمینان حاصل کنید که از عینک مناسب استفاده می‌کند.

اگر مشکل او بینایی نباشد، بهتر است او را نزد مشاور تحصیلی ببرید که در زمینه مشکلات یادگیری تخصص داشته باشد. چنین مشکلاتی کاملاَ متداول هستند و اگر به درستی تشخیص داده شوند، قابل بهبودی هستند.

 

 

 

 لعیا عباسی اصل- کارشناسی ارشد علوم تربیتی

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر شما نیز روانشناس یا متخصص حیطه مغز و اعصاب و روان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید ،برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه