خانه / خدمات تخصصی / مشاوره و روانشناسی / سوالات والدین،پاسخ کارشناسان کودک

سوالات والدین،پاسخ کارشناسان کودک

سوالات والدین،پاسخ کارشناسان

چرا فرزندم برای مدرسه رفتن اضطراب دارد؟

در طول دو هفته ی اخیر ، دختر 6 ساله‌ام، هر روز زمانی که می خواهد مدرسه برود بسیار مضطرب می شود. تا همین اواخر مشکلی نداشت و راحت مدرسه می رفت، ولی در حال حاضر هر صبح گریه می کند و از رفتن به مدرسه امتناع می کند، چگونه می توانم به او کمک کنم؟

والد گرامی

از آنجاکه در ابتدا به خوبی مدرسه می رفت و خود را با آن تطبیق داده بود و این بی‌میلی او مسئله‌ای جدید است، ممکن است یک اتفاق تازه مثل قلدری کردن کودکان دیگر یا مشکل با  بچه‌ها ی دیگر در مدرسه، پیش آمده باشد. هر روزدر مورد هر آنچه که اتفاق می افتد سوال کنید،  در مورد اینکه چه چیزی یاد می گیرد، چه چیزی او را عصبانی می کند و چه چیزی او را می ترساند و نگران می کند صحبت کنید.

بعلاوه می‌توانید از معلمش نیز سوال کنید که در مدرسه برای او چه اتفاقاتی می‌افتد. آیا کودک شما با تکالیف جدید مشکل دارد؟ آیا او  در دیدن تخته و شنیدن صدای معلم مشکل دارد؟ همچنین باید برخورد و رفتار او با بچه های دیگر و بزرگسالان را مورد مشاهده قرار دهید تا تغییرات در تعاملات او را بررسی کنید.

گاهی‌اوقات دلیل عدم تمایل بچه‌ها به مدرسه رفتن ارتباطی با مدرسه ندارد. خیلی‌وقت‌ها بچه‌ها اتفاق بزرگی در زندگیشان می‌افتد مثل اسباب‌کشی، تولد یک بچه تازه یا طلاق والدین، از مدرسه رفتن سر باز می‌زنند. ممکن است احساس کنند در خانه به آنها نیاز است چون یکی از والدینشان ناراحت است و یا چیزی بر زندگیشان اثر گذاشته است. اگر مشکل این باشد، باید اول آن مشکل خانوادگی را برطرف کنید.

 

کودک خود را چگونه برای رفتن به مهد کودک آماده کنم؟

پسر من حدوداً 4 سال دارد وبی وقفه در مهد کودک گریه می کند، من سعی می کنم کمی آنجا بمانم، اما بعد از رفتنم دوباره گریه می کند. ولی روزی همسر من کامل مانده بود بود ولی باز هم گریه می کرد. مربی مهد کودک فکر می کند برای او زود است که مهد بیاید و آمادگی مهد کودک آمدن را ندارد بهتر است تا سال دیگر صبر کنید. حالا می خواهم بدانم چگونه می توانیم او را برای مهد کودک آماده کنیم؟

پدر گرامی

با توجه به صحبت های مربی مهد کودک، باید بدانید که آمادگی برای مدرسه چیزی بیش از تولد و یادگیری صحبت کردن و شناخت حروف می باشد. اشک های کودک شما می گوید که هنوز هم چیزهای زیاد دیگری نیاز تا یاد بگیرد. این یادگیرهای قبل از مهد کودک و دوره مهد کودک به او کمک می کند که دوران مدرسه لذت بخشی داشته باشد.

این مراحل به شما کمک خواهد کرد تا کودک را آماده کنید:

♦ کتاب هایی در مورد رفتن به مهد کودک. کتابهایی را با موضوع رفتن به مهد کودک پیدا کنید و برای او بخوانید، سعی کنید به سوالات او در خلال داستان پاسخ دهید.

♦ او را در بازیها و فعالیت های گروهی درگیر کنید. در کتابخانه محله یا انجمن های محله، بازی نمایش گروهی، بازیها و … انجام می شود سعی کنید کودک را در این نوع فعالیت های شرکت دهید.

♦ مهارت های جدید را به او یاد دهید، در مورد برنامه های رایج مهد کودک ها تحقیق کنید و در هر زمینه با  کار کنید. یکی از دلایلی که کودکان از مهد کودک یا مدرسه ترس دارند به دلیل عدم توانایی در انجام تکالیفی است که از آنها خواسته می شود. سعی کنید به او اعتماد به نفس لازم در این زمینه را با یادگیریهای جدید بدهید.

♦ مهارت های برقراری ارتباط و بیان احساس از قبیل غم، شادی، نارحتی و … خود از طریق کلمات را به او یاد دهید و تقویت کنید. آموزش واژگان کمک می کند تا کودک به جای استفاده از گریه و کج خلقی از کلمات برای بیان احساس خود استفاده کند .

♦ به یاد داشته باشید که هیچ وقت به کودک نگویید بزرگ شده ای، ترسو ها گریه می کنند و …  یادتان باشد او 4 سال دارد، در حد سن او از او انتظار داشته باشید. به جای آن او را راهنمایی کنید احساسش را بگوید و کمک کنید با مشکل خود مقابله کند.

آیا مشکلات بینایی می‌تواند بر عملکرد مدرسه تاثیر بگذارد؟

مدتی است که پسرم  با مشکل بینایی مواجه شده است و از عینک استفاده می‌کند. عملکرد خوبی در مدرسه ندارد و به همین دلیل سوالم این است که آیا ممکن است مشکل بینایی‌اش بر عملکرد مدرسه او تاثیر گذاشته باشد؟

مادر عزیز

بله می تواند تأثیر گذار باشد، اما این مورد مربوط به زمانی است که مشکل بینایی کودک شما هنوز اصلاح نشده باشد. یعنی عملکرد ضعیف او قبل از اقدام شما برای رفع مشکل بینایی رخ داده باشد، اگر با وجود رفع مشکل هنوز هم عملکرد ضعیفی دارد باید علت را در چیزی دیگری جستجو کنید.

بااینحال، بعضی از بچه‌ها اگر شماره عینک‌شان تغییر کرده باشد اما عینک‌شان تعویض نشود، ممکن است دچار مشکل درسی شوند. به همین دلیل مطمئن شوید که بینایی فرزندتان چک شود تا اطمینان حاصل کنید که از عینک مناسب استفاده می‌کند.

اگر مشکل او بینایی نباشد، بهتر است او را نزد مشاور تحصیلی ببرید که در زمینه مشکلات یادگیری تخصص داشته باشد. چنین مشکلاتی کاملاَ متداول هستند و اگر به درستی تشخیص داده شوند، قابل بهبودی هستند.

 

 

 

 لعیا عباسی اصل- کارشناسی ارشد علوم تربیتی

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه