سوء مصرف مواد دارویی

سوء مصرف مواد داروییReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Dec 12Rating:

سوء مصرف دارو

 سو مصرف مواد فقط محدود به کوکائین و ماری جوانا نیست. داروهای قانونی هم می توانند مورد سو مصرف قرار بگیرند. سو مصرف دارو در زمانی رخ می دهد که توسط کسی غیر از بیمار و یا در روش و یا در دوزی غیر از دوز معمول مورد استفاده قرار بگیرد. در اینجا می خواهیم چند نمونه از داروهایی که مورد سو مصرف قرار می گیرند را با هم مرور کنیم. چون داروها به شکل های مختلقی وجود دارند، تصاویر کاملا گویا برای قرص ها و شربت ها نیست(یعنی اینکه ممکن است یک دارو قرص اش در تصویر باشد اما شکل تزریقی اش مضرتر باشد).

 باربیتورات ها

باربیتورات ها:

برای کاهش اضطراب، بهبود خواب، افسردگی تجویز میشود. باربیتورات ها یک نوع از ضد افسردگی ها هستند. فنوباربیتال ها یک نوع از باربیتورات ها هستند، بقیه باربیتورات ها Mebaral, Seconal و Nembutal هستند. باربیتورات ها اگرچه بسیار مفید هستند اما در کنارش خاصیت اعتیاد آوری نیز دارند، که اگر با برخی از داروها شامل الکل همراه شوند می تواند موجب کند شدن قلب و تنفس شود و در نهایت موجب مرگ شود.

 

بنزودیازپین ها

بنزودیازپین ها: دیازپام، زاناکس

والیوم و زاناکس نمونه هایی از بنزودیازپین هایی هستند که در درمان افسردگی ها به کار گرفته می شوند. بنزودیازپین ها ممکن است که برای درمان اضطراب، واکنش های استرس حاد، تشنج و اختلالات خواب(البته کوتاه مدت) مورد استفاده قرار بگیرند. مانند دیگر افسردگی ها ممکن است این دارو نیز مورد سو مصرف قرار بگیرد. ترک بنزودیازپین ها ممکن است که مشکل ساز باشد اما به ندرت خطر تهدید کننده جدی به همراه دارد.

 

خواب آور

داروهای خواب آور

داروهای خواب ضد افسردگی هستند. داروهای خواب آور شامل Sonata, Lunesta که غیر بنزودیازپینی نامیده می شوند. این داروها نسبت به ضدافسردگی های قدیمی تر پتانسیل کمتری برای اعتیاد آوری دارند.

 

کدئین و مورفین

کدئین و مورفین:

این دو از داروهای ضد دردی هستند که بسیار مورد سوء مصرف قرار میگیرند. نام های تجاری کدئین و مورفین شامل Avinza، Kadian, MS Contin, Oramorph, Roxanol است. به طور معمول مورفین برای دردهای شدید و کدئین برای دردهای خفیف تر تجویز می گردد.

 

OxyContin, Percocet

OxyContin, Percocet

OxyContin, Percocet, Percodan, Roxicodone و استامینوفن ها در این دسته هستند. این دسته از داروها فقط باید تحت نظر پزشک مورد استفاده قرار بگیرند.

 

Vicodin, Lortab, Lorcet

Vicodin, Lortab, Lorcet:

این داروها می توانند موجب خواب آلودگی،یبوست و کاهش تنفس شوند. که به هیچ عنوان نباید با دیگران به اشتراک گذاشته شود و فقط برای فردی که تجویز شده مناسب است.

 

آمفتامین ها

آمفتامین ها:

محرک افزایش هوش توجه و انرژی است. برای بیماری هایی نظیر اختلال خواب، بیش فعالی/کم توجهی (ADHD) و حتی افسردگی تجویز می شود. این دارو ممکن است برای افزایش شادی و سرخوشی توسط مردم عادی مورد سوء مصرف قرار بگیرد. خطرات مصرف این دارو عبارتند از: نامنظم شدن ضربان قلب، کاهش اشتها، نارسایی قلب، عصبی شدن، بی خوابی و اعتیاد.

 

متیل فنیدیت

متیل فنیدیت:

متیل فنیدیت یک داروی محرک است که در داروی ریتالین که برای کودکان بیش فعال/کمتوجه تجویز می شود وجود دارد. اسامی دیگر آن عبارتند از: MPH,” R-ball,” “Skippy”. دریافت دوز بالای آن می تواند موجب بالا رفتن زیاد درجه حرارت بدن و ضربان قلب نامنظم شود.

دکسترومتورفان 

دکسترومتورفان:

این دارو برای سرفه و سرماخوردگی در بسیاری از داروخانه ها یدون نسخه تجویز می شود. در حات کلی این دارو بی خطر گزارش شده است اما دوز بسیار بالای آن موجب شادی و سرخوشی و مختل شدن قضاوت می گردد. هم چنین موجب تهوع و استفراغ، از دست دادن هماهنگی و افزایش ضربان قلب می گردد.

 

پسودوافدرین

پسودوافدرین:

این دارو برای سرماخوردگی و بدون نسخه در داروخانه ها وجود دارد. اما می توان از آن برای ساخت متامفتامین غیر قانونی(مت) استفاده کرد. به همین دلیل قوانینی برای محدودیت خرید و فروش این دارو در داروخانه ها وجود دارد.

 

برای سوء مصرف مواد دارویی چه باید کرد؟

اگر کسی از اطرافیانتان بدون نسخه دارو زیاد مصرف می کند، ابتدا او را نسبت به خطرات سوء مصرف دارو آگاه کنید و هرچه زودتر این موضوع را به یک مرکز درمانی اطلاع دهید تا اقدامات لازم انجام شود. اگر علایم و نشانه هایی نیز در آن فرد دید بهتر است که آنها را یادداشت کنید، این کار کمک می کند که پزشک متوجه شود که چه دارویی مورد سوء مصرف قرار گرفته و در این مرحله از مشکل چه اقداماتی سازنده تر است.

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، 

تهران -جناح ،نرسیده به فلکه دوم صادقیه ،کوچه پرویز (بین مرکز خرید گلدیس و تهرانی )پلاک 19 ساختمان سهیل (رو به روی پارکینگ طبقاتی صادقیه )واحد 12

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

شماره های تماس

02144259157 

02144287537

02144259407

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه