خانه / بیماریها و اختلالات جسمی / سندروم کانال کارپ، عارضه ای در مچ دست

سندروم کانال کارپ، عارضه ای در مچ دست

سندروم کانال کارپ، عارضه ای در مچ دستReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Feb 5Rating:
سندروم کانال کارپ

سندروم کانال کارپ

سندروم کانال کارپ بروز بی حسی، ضعف، سوزن سوزن شدن و دیگر مشکلات در دست است که به دلیل فشار بر روی عصب مدیان در مچ دست بروز می کند.

عصب مدیان و چند تاندون از طریق یک فضای کوچک از ساعد تا مچ دست کشیده می شوند که تونل مچ دست نامیده می شود. عصب مدیان جنبش و حس را در انگشت شست و سه انگشت ابتدایی کنترل می کند ( اما نه در انگشت کوچک).

فشار آمدن به عصب مدیان باعث بروز سندروم تونل کارپ می شود. این فشار بر اثر التهاب یا هر عامل دیگری که کانال کارپ را کوچک تر می کند، ممکن است بروز کند. عوامل زیادی باعث بروز این التهاب می شوند، از جمله:

 • بیماری هایی مانند کم کاری تیروئید، آرتریت روماتوئید و دیابت.
 • انجام بیش از حد یک حرکت در دست، به ویژه اگر مچ دست به سمت پایین خم شود یا یک حرکت در مچ دست بیش از حد تکرار شود.
 • بارداری

سندروم تونل کارپ باعث سوزن سوزن شدن، بی حسی، ضعف یا درد در انگشتان دست و پا می شود. برخی افراد نیز ممکن است دچار درد در قسمتی بین بازو و آرنج شوند.

علائم این بیماری اغلب در انگشت شست، انگشت اشاره، میانی و بخشی از انگشت حلقه بروز می کند. اگر دیگر انگشت هایتان دچار مشکل شده اند و انگشت کوچک شما خوب است، به پزشک مراجعه کنید زیرا این می تواند نشانه سندروم کانال کارپ باشد. عصب های دیگر به انگشت کوچک حس می دهند.

معمولا علائم را در شب تجربه می کنید و با تکان دادن دست خود بهبود حاصل می شود.

پزشک در مورد دیگر شرایط پزشکی شما، از جمله آرتریت، کم کاری تیروئید یا دیابت سوالاتی خواهد پرسید. به علاوه آسیب هایی که اخیرا به مچ دست، بازو یا گردن وارد شده اند مورد بررسی قرار می گیرند.

در زمان انجام معاینات، پزشک احساس، قدرت و ظاهر گردن، شانه ها، بازوها و مچ دست را بررسی می کند. به علاوه آزمایشاتی مانند آزمایش خون یا عصب نیز انجام می شوند.

علائم خفیف این مشکل با برخی روش های درمانی در خانه بهبود پیدا می کنند. می توانید اقدامات زیر را به این منظور انجام دهید:

 • انجام فعالیت هایی که باعث بی حسی و درد می شوند را متوقف کنید. مچ دست خود را در بین انجام فعالیت ها بیشتر استراحت بدهید.
 • مچ دست های خود را به مدت 10 تا 15 دقیقه در هر 1 یا 2 ساعت با استفاده از یخ خنک کنید.
 • برای کاهش درد و بهبود التهاب از داروهای غیر استروئیدی ضدالتهاب استفاده کنید.
 • شب ها آتل مچ دست بپوشید. آتل می تواند فشار وارد شده با مدیان را کاهش دهد.

هر چه زودتر برای درمان این مشکل اقدام کنید، شانس درمان و پیشگیری از وخیم تر شدن علائم  آن بیشتر خواهد بود. جراحی یکی از گزینه های درمانی است. اما این گزینه تنها زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که علائم بیماری خیلی شدید شده باشند.

برای پیشگیری از بروز مجدد سندروم کانال کارپ بهتر است مراقب سلامت جسمی خود باشید. وزن خود را در شرایط متعادل حفظ کنید، سیگار نکشید، برای حفظ قدرت جسمی ورزش کنید. اگر دچار بیماری مزمن مانند آرتریت یا دیابت هستید، درست طیق دستورات پزشک عمل کنید و مراقب سلامت جسمی خود باشید.

به علاوه نکات زیر را در مراقبت از مچ دست خود در نظر بگیرید:

 • سعی کنید مچ دست خود را در یکarrow 10x10 - سندروم کانال کارپ، عارضه ای در مچ دست حالت خنثی نگه دارید.
 • برای نگه داشتن اشیاء از تمام دست خود استفاده کنید و نه فقط از انگشتانتان.
 • زمانی که تایپ می کنید، مچ دست خود را صاف نگه دارید و دستتان کمی بالاتر از مچarrow 10x10 - سندروم کانال کارپ، عارضه ای در مچ دست قرار گیرد.
 • اگر می توانید در هنگام انجام یک حرکت مکرر، دست های خود را عوض کنید.

لینک منبع

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - سندروم کانال کارپ، عارضه ای در مچ دست

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه