خانه / اختلالات روانپزشکی / سندروم های روانپزشکی نادر و غیر معمول!

سندروم های روانپزشکی نادر و غیر معمول!

سندروم های روانپزشکی نادر و غیر معمول!

سندروم های روانپزشکی نادر

هنگام ارزیابی بیماران مبتلا به اختلالات روانی، اغلب پزشکان بر روی یک سری تشخیص های متداول و رایج برای تشخیص افتراقی و طرح درمان قرار می گیرند. با این حال، تعدادی از سندروم های نادر روانپزشکی وجود دارد که پزشکان با آن مواجه می شوند.
بعضی از سندروم ها صرفا یک نوع خاص از روانپزشکی عمومی هستند و معمولا با تمرکز بر درمان اختلالات زیر پایه ای درمان می شوند.

سندروم کاپگراس: 

سندروم کاپگراس

این سندروم را فردی فرانسوی به نام ژان ماری کاپگراس که روانپزشک بود کشف کرد. این پزشک توهمات دو گانه را توصیف کرده است. توهم بیمار، در این سندروم به گونه ای است که وی تصور می کند همسر، دوست و یا یکی از اعضای نزدیک خانواده اش با فردی دیگر که از نظر ظاهر و رفتار به آن ها شبیه است جایگزین شده است.

سندروم کاپگراس، اغلب در بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی اتفاق می افتد. اگر چه این سندروم کاپگراس در بیماران مبتلا به زوال عقل، صرع و آسیب های مغزی هم گزارش شده است. مدیریت و درمان این بیماری شبیه مدیریت و درمان اختلالات اساسی روانپزشکی است و عموما به دارو درمانی نیاز دارند. هر چند در بیماران مبتلا به زوال عقل، درمان های پیشرفته شناختی و استراتژی های غیر فیزیولوژیکی که باعث کاهش فرسایش می شوند باید استفاده شود.

سندروم فرگولی:

سندروم فرگولی

سندروم فرگولی یا فریگولی، به این علت نام گذاری شده است که بازیگر ایتالیایی لئوپولد فرگولی باعث آن بوده است. وی توانایی منحصر به فردی در ایجاد تغییرات سریع در ظاهر خود در صحنه داشته است و معمولا بر عکس سندروم کاپگراس است و نوعی توهم اشتباه در شناسایی محسوب می شود. فرد در این بیماری تصور می کند که همه ی افراد با چهره های مختلف، در واقع یک نفر هستند که می توانند چهره های مختلف به خود گیرد.
سندروم فرگولی هم مانند سندروم کاپگراس اغلب در بیماران اسکیزوفرنی اتفاق می افتد.

سندروم کوتارد:

سندروم کوتارد

اولین بار، جولز کوتاردیک نورولوژیست فرانسوی این سندروم را توصیف کرد، فرد مبتلا تصور می کند مرده است و دیگر حیات ندارد، خونریزی دارد و یا اندام های داخلی وی از بین رفته اند، این بیماری اغلب در بیماران مبتلا به افسردگی روانی یا اسکیزوفرنی مشاهده می شود و با تمرکز بر درمان اختلالات زیر پایه ای درمان می شوند.

پارامنزی تکراری (حافظه موازی): 

پارامنزی تکراری

برای اولین بار توسط نورولوژیست به نام آرنولد پیک در سال 1903، برای توصیف یک بیماری در فرد مبتلا به آلزایمر مورد استفاده قرار گرفت. در پارامنزیا، (تحریف حافظه) فرد یادآوری می کند اما عموما این کار را به صورت اشتباه انجام می دهد. یعنی آنچه که فرد بیان می کند را قبلا انجام داده و در حافظه اش است اما زمان یا مکان آن درست نیست. اما در جعل حافظه، فرد کاملا افسانه سازی می کند یعنی اطلاعاتی که یادآوری می کند کاملا اشتباه است. در این پارامنزیای تکراری فرد تصور می کند مکان و یا فضایی دو برابر شده (تکثیر شده) و هم زمان در یک یا چند فضا قرار گرفته است و یا به مکان دیگری تغییر مکان داده است.
این اختلال مثل سندروم کاپگراس است با این تفاوت که به جای شخص، فضا و مکان مطرح است.

سندروم دست بیگانه:

سندروم دست بیگانه

سندروم دست بیگانه، نوعی دیگر از اختلالات عصبی است که در آن فرد مبتلا تصور می کند دستش برای خودش نیست و دستش غیر ارادی عمل می کند.
فرد معتقد است که دست، در حالی که هنوز به عنوان بخشی از بدن آن ها است به طور مستقل رفتار می کند و خواسته ی خود را دارد. سندروم دست بیگانه، عموما به علت سکته ی مغزی یا آسیب های مغزی دیگر به ویژه در ناحیه ی corpos callosum یا لوپ های پیشانی یا پارتیال ایجاد می شود.

سندروم آلیس در سرزمین عجایب: 

سندروم آلیس در سرزمین عجایب

جان تاد، روانپزشک انگلیسی این سندروم را نام گذاری کرد. (AIWS) این بیماری یک بیماری عصبی است که در آن، احساس تصویر بدن، فضا و زمان … تحریف شده است. در این بیماری فرد تصور می کند قسمت هایی از بدنش کوچکتر یا بزرگتر شده اند. چیزهای ثابت ممکن است در دید فرد، متحرک به نظر برسند. سندروم آلیس در سرزمین عجایب، تغییراتی در قسمت هایی از مغز ایجاد می کند که با اطلاعات حسی سروکار دارد. این تغییرات روی ادراک شما از بدن و جهان پیرامون اثر می گذارد. این بیماری گاهی با میگرن، تومورهای مغزی و یا حتی در اثر استفاده از داروهای روانگردان ایجاد می شوند و هم چنین گاهی می تواند به عنوان نشانه ی اولیه ویروس اپسیتن یا سایر عفونت ها باشد.  استراحت بهترین درمان است. اگر همراه با میگرن باشد درمان مانند همان درمانی است که در میگرن استفاده می شود. داروهای ضد انعقاد، ضد افسردگی، مسدود کننده های بتا، کانال کلسیم و…. هم استفاده می شود.

محقق و مترجم: میلاد اسد بیگی

 

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، 

تهران -جناح ،نرسیده به فلکه دوم صادقیه ،کوچه پرویز (بین مرکز خرید گلدیس و تهرانی )پلاک 19 ساختمان سهیل (رو به روی پارکینگ طبقاتی صادقیه )واحد 12

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

شماره های تماس

02144259157 

02144287537

02144259407

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره میلاد اسدبیگی

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه