خانه / روانپزشکی / اختلالات یادگیری / سندرم گرشتمن(Gerstmann Syndrome) یا اختلال ریاضیات

سندرم گرشتمن(Gerstmann Syndrome) یا اختلال ریاضیات

یادگیری

برخی از کودکان با اشکالات ویژه یادگیری، دشواریهایی در درک مسائل ریاضیات دارند. کودکان دچار اختلال ریاضیات در یادگیری و یادآوری اعداد مشکل دارند،نمی توانند واقعیات پایه مربوط به اعداد را به خاطر بسپارند و در محاسبه کند و غیر دقیق هستند.این گروه از کودکان در درک روابط فضایی دچار مشکل شدید هستند.در اختلال ریاضیات نقایصی در چهار گروه مهارتها شناسایی شده است: (1)مهارتهای زبانی «مهارتهایی که مربوط درک اصطلاحات ریاضی و تبدیل مسائل نوشتاری به نمادهای ریاضی است».(2)مهارتهای ادراکی«توانایی شناسایی و درک نمادها و مرتب کردن مجموعه ی اعداد» (3)مهارتهای ریاضی «جمع،تفریق،ضرب،تقسیم و توانایی های چهار عمل اصلی فوق» و (4) مهارتهای توجهی«کپی کردن صحیح اشکال و مشاهده ی درست نمادهای عملیاتی».

این اختلال اساساً ناتوانی در انجام مهارتهای حسابی مورد انتظار بر حسب توانایی هوشی و سطح آموزشی کودک است که با آزمونهای انفرادی و استاندارد شده ارزیابی می شود.

در حال حاضر صاحب نظران معتقدند که علت این اختلال چند عاملی است و عوامل بالیدگی، شناختی، هیجانی،آموزشی و اجتماعی- اقتصادی به درجات مختلف در ترکیب های متفاوت در اختلال ریاضی نقش دارند.به نظر می رسد توانایی های حساب بیش از توانایی های خواندن به حجم و کیفیت آموزش بستگی دارد.

تشخیص اختلال ریاضیات هنگامی مطرح می شود که مهارتهای ریاضی کودک به میزان چشمگیری کمتر از حد مورد انتظار بر حسب سن،توانایی هوشی و سطح تحصیلات او باشد.پیش از تأیید تشخیص اختلال ریاضی،اختلال نافذ رشد و کم توانی ذهنی باید رد شود.

برای دستیابی به مهارتهای ریاضی، مهارتهای مختلف زیادی مورد نیاز است که عبارتند از مهارتهای زبانی،مهارتهای مفهومی و مهارتهای محاسبه.

مهارتهای زبانی به توانایی درک اصطلاحات ریاضی،درک مسأله های انشایی و ترجمه آنها به فرایند مناسب ریاضی اطلاق می شود.

مهارتهای مفهومی شامل  شناسایی نمادهای ریاضی و توانایی استفاده مناسب از علایم ریاضی است.

مهارتهای محاسبه عبارتند از  توانایی مرتب کردن درست اعداد و پیروی از قواعد عملیات ریاضی.

ازآزمون کی مت،آزمون تشخیصی استنفورد میتوان برای تشخیص مشکلات ریاضی استفاده کرد. هدف از ترمیم ناتوانی در ریاضیات تقویت مهارت در به کارگیری روابط کمی است. این برنامه اغلب از آموزش اصول کمی مانند: ترتیب، اندازه، فضا و فاصله با استفاده ازمواد قابل لمس و کلام شروع می شود و در نهایت برای ایجاد و تقویت قوه استدلال و تفکر منطقی از معما ها و صفحات سوراخ دار که با فرو کردن میله های پلاستیکی در آنها می توان طرحهای مختلف را ایجاد کرد،سود برده می شود. می توان از تکالیف پیاژه در جهت پایایی ذهنی در زمینه های عدد، مایع، ماده، وزن و حجم به گونه ای که کودک در آنها تبحر یابد نیز سود برد.

منابع:

خلاصه روانپزشکی کاپلان و سادوک،ترجمه دکتر فرزین رضایی،انتشارات ارجمند1385

اختلالات یادگیری،دانیل هالاهان-جان و.لوید،جیمز م .کافمن،ترجمه علیزاده و همکاران،انتشارات ارسباران1390

اختلالات یادگیری،دکتر مریم سیف نراقی- عزت الله نادری ،انتشارات امیرکبیر1381

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه