خانه / بیماریهای مغزواعصاب / سرنخ هایی برای آپنه انسدادی خواب

سرنخ هایی برای آپنه انسدادی خواب

آپنه خواببه هم ریختگی خوابآپنه خواب

آیا شما  صبح با سردرد از خواب بیدار میشوید و به اندازه زمانی که به خواب رفتید، احساس خستگی میکنید ؟

آیا همسرتان ازگوش دادن به خروپف ، نفس نفس زدن هر شب شما خسته شده و از اتاق خواب نقل مکان کرده است ؟

اگر چنین است، شما ممکن است آپنه انسدادی خواب داشته باشید، آپنه یک وضعیتی است که در آن راه های هوایی تنفس شما بسته میشود ، قطع تنفس و محروم شدن شما از اکسیژن تا زمانی که از خواب بیدار شوید و دوباره شروع به تنفس کنید. بیش از 18 میلیون آمریکایی بالغ مبتلا به آپنه خواب هستند.

 

برخی از علائم شایع آپنه خواب عبارتند از:

 

خرخر شبانه ، نفس نفس زدن ، خواب آلودگی

 

سه علائم هشدار دهنده اصلی آپنه انسدادی خواب عبارتند از:

 

خروپف مداوم با صدای بلند

 

وقفه در تنفس، همراه با حملات نفس نفس زدن در هنگام خواب

 

خواب آلودگی بیش از حد در طول بیداری

 

 بسیاری از افرادی که خروپف می کنند آپنه خواب ندارند

 

خرخر ، بیدار شدن از خواب به علت قطع تنفس که اغلب شریک بستر شاهد این ماجرا میباشد ، قطعی ترین علامت آپنه خواب میباشد. افراد مبتلا به آپنه خواب به طور مکرر از خواب بیدار میشوند وبرای چند ثانیه نفس نفس زده و دوباره به خواب میروند. این می تواند صدها بار در طول شب در افراد مبتلا به آپنه شدید خواب رخ دهد.

 

اگر شما یک شریک بستر ندارید با ضبط نفس نفس زدن یا خروپف خود را با یک دوربین به این مشکل پی ببرید، تنها نشانه هایی که ممکن است شما متوجه آپنه خواب شوید ، سردرد صبحگاهی و خواب آلودگی شدید در طول روز است.

 

متخصصان خواب با استفاده از مقیاس خواب آلودگی می توانند آپنه خواب را تشخیص دهند ، اما خوا ب آلودگی وچرت زدن در طول روز دلیل بر آپنه خواب نیست.

 

سایر علائم آپنه خواب :

 

تنفس دهانی و تکرر ادرار بیش از حد

 

اگر شما با دهان بسیار خشک ، از خواب بیدارمی شوید ممکن است نشانه ای از این اختلال باشد. برای افراد مبتلا به آپنه خواب سخت است که از طریق بینی تنفس کنند.معمولا افرادی که آپنه انسدادی خواب دارند تمایل به خواب با دهان باز دارند.

 

علائم کمتر شایع آپنه خواب ، بیدار شدن از خواب اغلب با یک نیاز بسیار شدید به ادرار کردن ، است. هنگامی که تنفس فرد دچار اختلال است، قلب تحت فشار قرار میگیرد. این  به نوبه خود، روی هورمونی که به طور معمول تولید ادرار در کلیه ها را کنترل  می کند تاثیر می گذارد ، این تمایل درآپنه انسدادی خواب شدید رخ می دهد و با درمان آپنه این مشکل نیز برطرف میشود.

 

برخی از نشانه های دیگرمانند: کاهش آستانه درد ، تغییر خلق و خو یا تحریک پذیری، افسردگی و یا مشکلات تمرکز اغلب در آپنه انسدادی خواب دیده می شوند. اما نکات تشخیصی خوبی نیستند، چرا که آنها با بسیاری از مشکلات و شرایط دیگر در ارتباط اند.

 

منبع:

 

www. webmd.com

 

123

طیبه گیلانی

کارشناس ارشد روانشناسی (مدیردپارتمان بیوفیدبک در اختلالات مغزی)

آپنه

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه