خانه / بیماریهای مغزواعصاب / سردرد / سردرد میگرنی چگونه است؟

سردرد میگرنی چگونه است؟

سردرد میگرنی چگونه است؟Reviewed by مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی on Feb 14Rating:

میگرن در حالت نشسته

میگرن نوعی سردرد معمولا ضرباندار می باشد که با تهوع و استفراغ ، سبکی سر ، حساسیت به نور (ترس از نور)، و سایر اختلالات بینایی نیز گاهی همراهی دارد.

هر حمله سردرد میگرنی ممکن است شامل مراحل زیر باشد:

  • مرحله اخطار قبلی : در این مرحله تغییر در خلق و خو یا رفتار رخ می دهد که ممکن است از ساعت تا چند روز قبل از سردرد رخ دهد.
  • فاز هاله (اورا): در این مرحله ممکن است نشانه های بینایی، حسی یا حرکتی رخ دهد که بلافاصله قبل از سردرد هستند. مثالهایاین حالت عبارتند از توهم بینایی، بی حسی  و گزگز، اختلال در تکلم و ضعف عضلانی .
  • فاز سردرد : دوره سردرد که معمولا بصورت درد ضرباندار در یک یا هر دو طرف سر اتفاق می افتد و با حساسیت به نور و صدا و تهوع و استفراغ نیز معمولا همراهی دارد.
  • مرحله بازگشت سردرد : درد در این مرحله کاهش می یابد ولی این مرحله ممکن است با خستگی، تحریک پذیری، و اشکال در تمرکز همراهی داشته باشد.

************************************************************

در مورد میگرن بیشتر بدانیم:

1-      چه کسانی مبتلا به میگرن می شوند؟

موسسه ی ملی سردرد تخمین می زند که بیش از 36 ملیون آمریکایی از میگرن رنج می برند. مطالعات نشان می دهند که زنان بیشتر از مردان در خطر ابتلا به میگرن قرار دارند.

میگرن در تمام سنین می تواند بروز پیدا کند ولی در سنین جوانی شایع تر است.

2-    چه عواملی باعث بروز میگرن می شوند؟

علت دقیق بروز حملات میگرن کاملا شناخته شده نیست.

با این حال برخی تغییرات عروقی در مغز و نقش وراثت به عنوان عوامل شناخته شده ی ایجاد میگرن شناخته می شوند.

برخی عوامل محرک مانند خستگی، نور و سر و صدای زیاد، مصرف برخی مواد غذایی و تغییرات آب و هوایی می توانند منجر به تشدید حملات میگرن شوند. دانشمندان معتقدند که علت اساسی بروز میگرن می تواند تغییرات عروقی در سطح مغز باشد.

هم چنینی دانشمندان امروزه عقیده دارند که علت ایجاد سردردهای میگرنی می تواند مربوط به نوعی ناهنجاری ينتیکی در قسمت های مشخصی از مغز باشد. در مغز بیماران مبتلا به میگرن منطقه ی ویژه ای تحت عنوان مرکز درد  و یا ژنراتور میگرن وجود دارد. سردرد میگرنی زمانی آغاز می شود که که سلول های عصبی بیش فعال پیام های عصبی افراطی به رگ های خونی ارسال می کنند که این منجر به ترشح بیش از اندازه ی پروستاگلاندین ها، سروتونین و دیگر مواد شیمیایی می شود که درد ضربان دارد ایجاد می کند.

3-      عوامل محرک و برانگیزاننده ی سردرد میگرنی کدامند؟

اغلب بیماران مبتلا به میگرن در صورت قرار گرفتن در معرض برخی محرک های خارجی حملات میگرن بیشتر و شدیدتری را تجربه می کنند.تحریک کننده های احتمالی میگرن عبارت اند از:

الف) استرس عاطفی- هیجانی : این یکی از شایع ترین عوامل محرک میگرن است. به طور کلی بیماران مبتلا به میگرن به شدت تحت تاثیر عوامل استرس زا قرار می گیرند. در طول وقایع استرس زا مواد شیمیایی خاصی در مغز ترشح می شوند که می توانند تغییرات عروقی را به دنبال داشته باشند.عوامل هیجانی مانند اضطراب، استرس، نگرانی و خستگی منجر به افزایش تنش های عضلانی و اتساع رگ های خونی مغز می شود که این امر تشدید سردردهای میگرنی را به دنبال خواهد داشت.

ب) حساسیت به مواد غذایی : مصرف برخی مواد غذایی مانند انواع خاصی از پنیر، مشروبات الکلی، گوشت های فراوری شده، مواد نگهدارنده ی خوراکی و … تا 30 درصد احتمال شروع حملات میگرن را افزایش می دهند.

ج) تغییرات آب و هوایی وتغییر میزان فشار هوا و ارتفاع می تواند محرکی برای شروع حملات میگرن باشد.

د) سایر عوامل مانند دوران قاعده گی در زنان، خستگی مزمن، کمبود خواب، پرخوری و یا کم خوری و … نیز می توانند منجر به تشدید حملات میگرن شوند.

4- چه بیماری هایی معمولا با میگرن همراه هستند؟

برخی شرایط و موقعیت های پزشکی وجود دارند که معمولا با علائم میگرن همراه می شوند. مانند آسم، سندرم خستگی مزمن و فشار خون بالا و اختلال رینود( باریک شدن عروق خونی و ایجاد درد و کبودی در سر انگشتان دست)، سکته ی مغزی، اختلالات خواب.

5-      آیا میگرن یک بیماری ارثی است؟

جواب مثبت است .

وراثت یکی از مهمترین عواملی است که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.

اگر یکی از والدین مبتلا به میگرن باشد فرزند آن ها 50 درصد احتمال ابتلا به این بیماری را خواهد داشت و اگر هردو والد مبتلا به این بیماری باشند احتمال بیمارشدن فرزندشان تا 75 درصد افزایش پیدا می کند. اما گاهی بدون ابتلای بارز پدر و مادر فرزندان دچار میگرن وسردرد می شوند که این حالت نیز نسبتا شایع است.

6-      مهمترین علائم تشخیص میگرن

میگرن معمولا با تنوعی از علائم و نشانه های بالینی تشخیص داده می شود . در هر فرد مبتلا به میگرن ممکن است تظاهر نشانه های متفاوت باشد.مهمترین علائم این بیماری عبارت اند سردرد کوبنده و ضربان دار که اغلب به صورت یک درد مبهم شروع می شود و گسترش پیدا می کند.فعالیت بدنی معمولا منجر به تشدید درد می شود. درد می تواند از یک طرف سر شروع شود و بعد به طرف دیگر حرکت کند. هم چنین درد می تواند در قسمت جلو  ویا پشت سر شروع شود و در کل قسمت های سر گسترش پیدا کند. حساسیت به نور و صدا و بو، تهوع و استفراغ و ناراحتی معده و دردشکم، از دست دادن اشتها، رنگ پریدگی، داغ شدن و یا احساسا سرمای زیاد در کل بدن، خستگی، اختلال خواب، تاری دید، اسهال و تب از جمله مهترین علائم تشخیص سردردهای میگرنی هستند.

7-      انواع میگرن

بیماران مبتلا به میگرن معمولا قبل از آن که یک حمله ی سردرد را تجربه کنند متوجه برخی علائم هشداردهنده ی اولیه می شوند. با توجه به علائم پیش زمینه ی بروز حملات میگرن این بیماری به دو نوع  کلی دسته بندی می شود:

الف) میگرن همراه با اورا ( میگرن کلاسیک)

ب) میگرن بدون علائم اورا ( میگرن عمومی)

کسی که اورا به عنوان نمونه یک ورزشگاه را دارد اینگونه می بیند

اورا مجموعه ای از علائم هشداردهنده ی حسی- بینایی را در بر می گیرد که معمولا 15دقیقه تا 1 ساعت پیش از شروع حمله ی میگرن بروز پیدا می کنند. تقریبا 30 درصد از کل افراد مبتلا به میگرن علائم اورا را تجربه می کنند. علائم هشداردهنده ی بینایی عبارت اند از دید ن نقاط چشمک زن نورانی، از دست داد نبخشی از میدان دید یا دید تونلی و دیدن خطوط مواج یا دندانه دار نورانی. علاوه بر علائم بینایی، اورا می تواند به صورت احساس وزوز گوش یا تغییرات در حس بویایی، چشایی و لامسه بروز پیدا کند.

برخی بیماران مبتلا به میگرن همراه با اورا ممکن است تحت شرایطی انواع نادری از پیش درآمدهای عصبی میگرن رزا تجربه کنند که عبارت اند از :

الف) همی پلژی یا فلج موقت : شروع سردرد میگرنی می تواند با بی حسی موقت در یک طرف بدن و احساس ضعف عضلانی همراه باشد. در صورت بروز این علامت لازم است تشخیص افتراقی سکته ی مغزی مورد توجه قرار بگیرد.

ب) میگرن رتینال یا شبکیه ای : به طور موقت از دست دادن بینایی نسبی یا کامل در یک چشم همراه با درد مبهم در پشت چشم که ممکن است به بقیه سر گسترش پیدا کند.

ج) میگرن شریان بازیلار: سرگیجه، گیجی و از دست دادن تعادل می توانند از جمله علائم پیش زمینه ی میگرن باشند.این علائم معمولا به صورت ناگهانی بروز پیدا می کنند و می تواند با ناتوانی در حرف زدن، احساس وزوز گوش و استفراغ همراه باشد. این نوع میگرن به شدت تحت تاثیر تغییرات هورمونی قرار دارد و عمدتا در زنان جوان بروز پیدا می کند.

د) میگرن وضعیتی: یک نوع نادر و شدید میگرن است که با تداوم درد به مدت 72 ساعت تشخیص داده می شود.درد و تهوع در این نوع میگرن تا حدی شدید است که اغلب بستری شدن در بیمارستان ضرورت پیدا می کند.

ه) میگرن همراه با درد در اطراف چشم، فلج شدن عضلات اطراف چشم، افتادگی پلک، دوبینی و تغییرات بینایی. این مورد یکی از وضعیت های اورژانسی پزشکی است و خوشبختانه بسیار نادر است.

میگرن بدون علائم هشداردهنده ی اولیه معمولا بسیار شایع است.80 تا 85 درصد از مبتلایان به میگیرن قبل از شروع حملات سردرد معمولا علائم مبهمی مانند اضطراب، افسردگی و خستگی را تجربه می کنند.

8-      درمان میگرن

متاسفانه هیچ روش درمانی قطعی برای رفع کامل این بیماری وجود ندارد.بسیاری از روش های درمانی بیشتر بر چگونگی پیشگیری از بروز حملات میگرن و کاهش دادن درد و علائم همراه با آن تاکید دارند. روش های درمانی رایج برای میگرن عبارت اند از درمان دارویی و استفاده از برخی داروهای تسکین دهنده ی درد مانند ایپوبروفن، آسپیرین، استامینوفن و کافئین. باید توجه داشت که مصرف این داروها فقط برای تسکین موقتی درد موثر است و البته مصرف بیش از اندازه ی این داروها نیز منجر به تشدید علائم میگرن می شود.

بیوفیدبک به عنوان یکی از اثربخش ترین روش های درمانی موجود برای سردردهای میگرنی مورد توجه درمانگران و بیماران مبتلا به میگرن قرار دارد.بیوفیدبک به عنوان تنها روش درمانی بدون عوارض جانبی و با اثربخشی درمانی طولانی مدت به عنوان یکی از بهترین روش های درمان انواع سردردهای میگرنی شناخته می شود.این روش درمانی به بیماران می آموزد که چگونه با کنترل میزان قطر عروق مغزی و تنش های عضلانی سرو وصورت و رفع استرس و تنش های درونی از بروز و تشدید حملات میگرن خود جلوگیری کنند.

9-      آیا میگرن قابل پیشگیری است؟

بله. شما می توانید با شناسایی عوامل محرک میگرن و اجتناب از آن ها فرکانس و شدت حملات میگرن خود را کاهش دهید. برای این کار نوشتن روزانه ی سردردهایتان می تواند مفید باشد.رعایت نکات بهداشتی روزانه مانند داشتن رژیم غذایی مناسب، ورزش منظم روزانه، خواب مناسب و استراحت کافی، رعایت نکات بهداشتی پیشگیرانه قبل از دوران قاعده گی در زنان و … می توانند در پیشگیری از تشدید علائم میگرن موثر باشند. علاوه بر این استفاده از روش های درمانی پیشگیرانه مانند بیوفیدبک، فنون آرمیدگی عضلانی و ذهنی، یوگا و مدیتیشن و آموزش تکنیک های مقابله با استرس در پیشگیری از حملات میگرن نقش به سزایی دارند.

یک جلسه بیوفیدبک

درمان بیوفیدبک برای انواع سردرد و میگرن

بیوفیدبک تکنیکی است که می تواند با فراهم کردن اطلاعاتی (بازخورد) از انقباض های عضلانی، دمای پوست، امواج مغزی و سایر فرایندهای فیزیولوژیک بدن بیماران،در جهت آموزش روش های کاهش استرس در بیماران مبتلا به انواع میگرن و سر درد موثر واقع شود.در این روش درمانی،حسگرهای کوچک فلزی که الکترود نامیده می شوند، به پوست بیمار متصل می گردند و مقادیر تنش عضلانی و یا دمای پوست بیمار را اندازه گیری می کنند. برای مثال یک پاسخ استرسی دمای پوست را به دلیل تنگ کردن رگهای خونی کاهش می دهد در حالی که یک پاسخ ریلکسیشن باعث گشاد شدن رگهای خونی و در نتیجه گرم شدن پوست می شود.

نتایج مطالعات انجام شده بسیاری نشان از تغییر جریان خون در مغز حین حمله های میگرن و دوره های محو شدن درد در بین این حملات دارد. با استفاده از تمرینات بیوفیدبک، شخص می تواند جریان خون داخل مغز خود را تحت تأثیر قرار داده و میزان درد را بهتر کنترل کند.

بسیاری از مطالعات بیوفیدبک نشان داده اند که این درمان هم در بزرگسالان و هم کودکان باعث کاهش تناوب و طول مدت حملات سردرد شده است. به طور عمومی، تأثیرات بیوفیدبک قابل مقایسه با بسیاری از داروهای استفاده شده برای سردردهای مزمن بوده است و می تواند به عنوان یک درمان با اولویت بالا برای بهبود میگرن های تکرار شونده باشد.

خدمات بیوفیدبک در درمان میگرن بصورت اختصاصی در کلینیک آلومینا در دسترس می باشد.

 

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی درمان انواع سردرد و میگرن در ایران است.

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

 دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

  مدیر دپارتمان مغز و اعصاب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

تماس با ما

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر شما نیز روانشناس یا متخصص حیطه مغز و اعصاب و روان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید ،برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

2 نظر

  1. سردرد در قسمت ملاج سر دارم و احساس غش میکنم و حالت تهوع بعضی اوقات دارم و گردن درد و تاری دید دارم و سو صدا اذیتم میکند خواب الودگی دارم حافظم دچار مشکل شده و معدم بعضی اوقات درد میکند ام ار ای دادم کیست کوچک تو سرم هست باز هم باید برم ام ار ای دکترم گفته به نظر شما من تومور دارم؟

    • مرکز تحقیقات کلینیک آلومینا

      با این اطلاعات نمیتوان در مورد ماهیت خوش خیم و یا بدهیم تومور نظر داد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه