خانه / بیماریهای مغزواعصاب / سردرد / سردرد مزمن روزانه در اثر مصرف داروی مسکن!

سردرد مزمن روزانه در اثر مصرف داروی مسکن!

سردرد

در ایران مصرف خودسرانه دارو تقریبا از همه جای دنیا بیشتر است و این موضوع شاید بیش از هرچیزی باعث مزمن شدن دردهای بدنی و سردرد شود. این موضوع که مصرف داروهای مسکن خود می تواند عامل بروز سردرد باشد سالهاست که شناخته شده است اما متاسفانه در ایران حتی در میان قشر پزشکان نیز این موضوع تاحد زیادی ناشناخته مانده است. لذا برای افزایش آگاهی عمومی مردم و پزشکان محترم این مقاله نگاشته شد.

سردرد ناشی از مسکن ها به سردردی گفته می شود که به دنبال مصرف مسکن برای 15 روز یا بیشتر در ماه برای حداقل 3 ماه و بیشتر شروع شود و ادامه پیدا کند. معمولا این نوع  سردرد به دنبال مسکن های ساده،ارگوتامین،تریپتان ها (مثل سوماتریپتان) و…دیده می شود. ممکن است با مصرف مسکن به مدت 10 روز در ماه نیز این نوع سردرد ها آغاز شود ولی در مصرف مسکن به میزان کمتر از 10 روز درماه این نوع سردرد معمولا دیده نمی شود.

سردرد دارویی سومین علت شایع سردرد بعد از میگرن و سردرد تنشی است . این نوع سردرد بسیار شایع است و در 1 نفر از هر 50 نفر در جامعه دیده می شود و در میان زنان سن بین 30 تا 40 سال شایعتر است.

سردرد ناشی از مسکن به دلیل یک دور باطل بوجود می آید. دور باطل  “سردرد-دارو-سردرد-دارو” باعث می شود که پس از مدتی اثر دارو در کنترل سردرد کمتر و کمتر شود و شما برای کنترل درد نیاز به داروی بیشتری داشته باشید و این موضوع نیز به مرور به دلیل ایجاد تغییراتی در بیوشیمی مغزی باعث ایجاد نوع جدیدی از سردرد  علاوه بر سردرد های قبلی شود.

مسکن هایی که باعث این نوع سردرد می شوند:

  • ترکیبات حاوی کدئین معمولا در راس علل قرار دارند و در بیشتر موارد مقصر اصلی این نوع سردردها هستند.
  •  آسپیرین ، ایبوپروفن، ناپروکسن ، دیکلوفناک ، و غیره
  • تریپتان ها مانند  ناراتریپتان ، ریزاتریپتان rizatriptan ، سوماتریپتان، و زولمی تریپتان
  • ارگوتامین ها مانند ارگوتامین سی

 درمان سردردهای ناشی از دارو

مرحله اول در درمان این مشکل شناخت این نوع سردرد است. پزشک شما ممکن است استفاده از داروهای مسکن را کاملا قطع نماید تا پس از حدود 1 ماه تشخیص دهد که آیا سردرد شما ناشی از مسکن ها بوده است یا میگرن شما مزمن شده است.

پس از قطع بسیاری از مسکن ها علائم ترک مسکن شامل سردرد، احساس بیماری ، اضطراب، یا خواب بد ممکن است ظاهر شود که این علائم معمولا پس از مدت کوتاهی از بین می روند.

در نهایت توصیه می کنم در صورتی که برای سردرد هایتان نیاز به مصرف بیش از 10 روز مسکن در ماه دارید جهت بررسی سردرد دارویی به پزشک مراجعه نمایید.

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

 دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

  مدیر دپارتمان مغز و اعصاب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

تماس با ما

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه