خانه / تربیت فرزندان / آموزش کودکان / سازماندهی چیست؟

سازماندهی چیست؟

سازماندهی

سازماندهی یکی از مهارتهای تفکر می باشد که کمک می کند کودک برای حل مسئله، یک رویکرد سیستماتیک (از طریق ایجاد یک نظم در رفتار) اتخاذ کند. سازماندهی، یادگیری چگونگی جمع آوری موارد لازم برای تکمیل یک کار، و بررسی موارد اشتباه از طریق بازبینی مراحل انجام شده، می باشد.

برای مثال: وقتی یک کودک یادداشت های خود را براساس موارد تدریس شده مرتب کرده باشد، میتواند به هنگام مطالعه از آنها به راحتی استفاده کند و بین مطالب ارتباط دهد و بهتر مطلب را یاد بگیرد.کودک برای اینکار از مهارت سازماندهی خود بهره می گیرد.

سازماندهی چگونه عمل می کند؟

 سازماندهی برای موفقیت تحصیلی کودک یک مهارت حیاتی به شمار می رود. سازماندهی به کودک اجازه می دهد تا با آگاهی از تمامی مواردی که در حین انجام کار نیاز خواهد شد،عناصر را کنار هم با نظم خاصی بچیند تا به راحتی در هر مرحله از آنها برای تکمیل کار بهره بگیرد.

_کودکان و نوجوانانی که از مهارت سازماندهی رشد یافته ای برخوردارند:

● همیشه می دانند موارد لازم برای انجام تکلیف و مطالعه را چگونه پیدا کنند.

● کیف، لباس، و سایر لوازم را به طور منظم در جای مخصوص قرار می دهند. به طوری که همیشه می دانند چه چیزی را کجا قرار داده اند.

● قادر هستند به شیوه ای منظم یک کار را انجام دهند،مثلاً برای نوشتن مقاله ترتیب نوشتن مطالب را می دانند و بر طبق آن جلو می روند.

● وظایف خود و مسئولیت هایی که به عهده دارند را به شکلی موثر دنبال می کنند.

_ کودکان و نوجوانانی که مهارت سازمان دهی آنها رشد کافی نداشته است:

● اغلب تکلیف خود را نامنظم  انجام می دهند.

● اتاق آنها بسیار کثیف و نامنظم هست، به طوری که همیشه چیزی را گم می کنند.

● در حالی شروع به انجام تکالیف و وظایف خود می کنند که هیچ یک مواد لازم برای آن را در دست ندارند.

بهبود مهارت سازماندهی در کودکان

راهکارهایی عملی برای کمک به رشد مهارت سازماندهی در کودکان:

● با داشتن سازماندهی در کارهای خودتان الگوی مناسبی برای فرزندتان باشید. از تقویم برای مشخص کردن برنامه ها استفاده کنید، اگر قرار است کاری انجام دهید آنرا یادداشت کنید و جایی بچسبانید و یا از دیگر روشهای یادآوری استفاده کنید.

● به کودک خود کمک کنید تا کارها را به چند مرحله ی کوچکتر تقسیم کند. اکثر کودکانی که در سازماندهی مشکل دارند سخت می توانند بین کارها اولویت بندی کنند و نمی دانند از کجا باید شروع کنند.

●کودک خود را تشویق کنید تا وسایل خود را  منظم در در قفسه های مجزا  قرار دهد برای اینکار می توانید از گروه بندی ( رنگ، شکل، موارد استفاده و ….) استفاده کنید.

سازماندهی و مهارت های تحصیلی

سازماندهی برای آماده شدن بچه ها برای پروژه های بلند و پیچیده بسیار حیاتی می باشد.

_  خواندن

● برقراری ارتباط بین بخش های مختلف مطلب مورد مطالعه و دنبال کردن مطلب بر اساس توالی سر فصل ها.

● در باز گویی مطلب خوانده شده  نیز سازماندهی در برقراری ارتباط آنچه گفته می شود نیز اهمیت دارد.

_ ریاضی

●  سازماندهی به کودک کمک می کند  تا کلمات را به ترتیب کنار هم قرار دهد و با استفاده از این برقراری ارتباط میان  اطلاعات بفهمد مسئله از او چه می خواهد.

● سازماندهی کمک می کند تا  کودک در حل مسائل ریاضی، مرحله به مرحله جلو برود.

● به طور کلی سازماندهی نمادهای ریاضی به شکلی روشن بر روی کاغذ یک راه موثر برای کمک به مطالعه است.

_ نوشتن

● سازماندهی کمک می کند تا کودک با ترتیب خاصی ایده ها و افکار خود را روی کاغذ بنویسد.

● سازماندهی کمک می کند تا کودک مقاله ای را بر اساس ترتیبی که از وی خواسته شده است بنویسد.

منبع: www.learningworksforkids.com

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه