خانه / آموزش / ساده ترین راه برای بهبود روابط زناشویی

ساده ترین راه برای بهبود روابط زناشویی

آگاهی در لحظه

آگاهی ذهنی از اینکه چه چیزی در لحظه در حال رخ دادن است برای پاسخ انطباقی و انعطاف پذیر ضروری است. افراد اغلب خیلی در احساسات، خاطرات، حس های بدنی، نگرانی ها، و نشخوارهای ذهنی خود فرو می روند، که این اتفاق آن ها را از آنچه در لحظه در پیرامونشان در حال رخ دادن است غافل می کند. زندگی کردن “در ذهن” به جای واقعیت و پاسخ دهی به افکار خود به جای پاسخ دادن به چیزی که واقعیت بیرونی دارد دلیل اصلی این است که افراد زندگی کردن ارزش های خود را از دست می دهند.

برای مثال، سارا ترس از دست دادن همسرش را دارد. او به دنبال نشانه هایی از نارضایتی همسرش در رابطه شان است حتی زمانی که باهم صحبت می کنند. در حقیقت، او گاهی  بیش از حد بر این افکار تمرکز می کند و این کار باعث می شود از چیزی که همسرش می گوید غافل شود. فقدان توجه سارا به لحظه ی اکنون کیفیت تعاملات آن ها را ازبین می برد. افکار ترسناک سارا او را در معرض تحریک قرار می دهند، و گاهی اوقات زن و شوهر در نهایت به بحث در مورد چیزهای کوچک و بی ربط می رسند. سارا در ترسی که از از دست دادن همسرش دارد گیر افتاده است، در نتیجه، لذت بردن در رابطه از بین رفته و کیفیت رابطه، هم برای او و هم برای همسرش کاهش پیدا کرده است. در اینجا، آمیختگی ذهنی سارا با افکار ترسناکش در حال تضعیف رفتار متناسب با ارزش هاست.

تمرینات توجه آگاهی

جایگزینی برای فرو رفتن در محتوای ذهنی این است که نسبت به تجربیات در حال انجام، شامل خودپنداره و جنبه های دیگر توجه آگاه شویم. برای شروع، لازم به انجام تمرینات توجه آگاهی است. یک جلسه توجه آگاهی به طور معمول شامل توجه به حس های بدنی، افکار و آنچه که در محیط اتفاق می افتد، و تلاش برای تجربه ی ساده ی این چیزها بدون ارزیابی و قضاوت آن هاست. این کار در کل مشاهده ی بدون قضاوت تجربه ها را افزایش می دهد، “مشاهده گری” را تقویت می کند و افراد را قادر می سازد تا “کارکرد” رفتارشان را مشاهده کنند. برای اطلاعات بیشتر در مورد توجه آگاهی و تمرین های آن اینجا کلیک کنید.

تمرین توجه آگاهی درک ماهیت گذرای رویدادهای روانی را افزایش می دهد و بنابراین به افراد کمک می کند تا این رویدادها را صرفا به عنوان چیزی که هستند بپذیرند، به جای اینکه از آن ها اجتناب کنند یا به آن ها بچسبند. در روابط، پذیرش به این معنی است که به طور کامل با همه ی حس های بدنی، افکار و احساسات مرتبط بدون تلاش برای تغییر آن ها درگیر شوید. متاسفانه، آمیختگی با شبکه های کلامی شامل تجربیات عاشقانه ی هم مثبت و هم منفی می تواند مردم را از نشاط و انعطاف پذیری روانشناختی لحظه ی حاضر باز دارد.

اجازه دهید ابتدا افکار و احساسات منفی را بررسی کنیم. RFT این ها را از لحاظ دگرگونی کارکردهای هیجانی منفی از طریق شبکه های ارتباطی تفسیر می کند. تصور کنید کسی را دوست دارید، و در مورد از دست دادن این شخص فکر می کنید، در نتیجه، ترس و حس از دست دادن را تجربه می کنید. چنین احساسات گاه و بیگاهی نتیجه ی اجتناب ناپذیر یک انسان کلامی بودن است. اما، زمینه ای که در آن این احساسات را تجربه می کنید اهمیت دارد. اگر زمینه یکی از آمیختگی های ذهنی است، به احتمال زیاد شما نسبت های بیشتری را بیرون می کشید و ممکن است در یک دوره ی طولانی مدت منفی فکر کردن گرفتار شوید که ناخوشایند خواهد بود و شما را نسبت به تجربیات لحظه ی حال کمتر حساس می کند (برای مثال، امکان تعامل صمیمی با کسی که دوستش دارید). اما اگر زمینه یکی از آگاهی های ذهنی است، پس به احتمال زیاد شما از افکار فقط به عنوان یک فکر آگاه هستید و می توانید با کسی که دوستش دارید با توجه آگاهی تعامل داشته باشید.

در مورد دگرگونی کارکردهای هیجانی مثبت، آمیختگی می تواند در کوتاه مدت نسبتا لذت بخش و بی ضرر باشد، اما در طولانی مدت، مشخص شده که، یک رابطه در دوره های عاشقانه می تواند برخی اثرات منفی مشابه با آمیختگی با رویداهای منفی را داشته باشد_ به عنوان نمونه، شما کمتر نسبت به امکانات محیطی لحظه ی حاضر حساس می شوید. احساس “عاشق شدن” دگرگونی کارکردها از طریق شبکه های ارتباطی از قبیل تخیلات و داستان های عاشقانه را شامل می شود. آمیختگی با این داستان ها به اندازه ی آمیختگی با افکار منفی افراد را از تجربه ی لحظه ی حاضر باز می دارد؛ در نهایت لذت به دست آمده از داستان گذرا و مصنوعی است و می تواند لذت موجود در زندگی واقعی را که ممکن است توسط بودن با شخص دیگری همان طور که او هست داشته باشید، کاهش دهد.

محقق و مترجم: ندا مهفر_ کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

آگاهی در لحظه آگاهی ذهنی از اینکه چه چیزی در لحظه در حال رخ دادن است برای پاسخ انطباقی و انعطاف پذیر ضروری است. افراد اغلب خیلی در احساسات، خاطرات، حس های بدنی، نگرانی ها، و نشخوارهای ذهنی خود فرو می روند، که این اتفاق آن ها را از آنچه در لحظه در پیرامونشان در حال رخ دادن است غافل می کند. زندگی کردن "در ذهن" به جای واقعیت و پاسخ دهی به افکار خود به جای پاسخ دادن به چیزی که واقعیت بیرونی دارد دلیل اصلی این است که افراد زندگی کردن ارزش های خود را از دست می…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان آمده پنج ستاره بدهید.

User Rating: 4.85 ( 1 votes)

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه