خانه / تربیت فرزندان / آموزش کودکان / سؤال و جواب های جنسی کودکان(2)

سؤال و جواب های جنسی کودکان(2)

سؤال و جواب های جنسی کودکان(2)Reviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Dec 17Rating:

 

وقتی کودکان دکتر بازی می کنند اگر آنها را در حال( نشان دادن عضو خصوصی به یکدیگر) مشاهده کردید، چکار خواهید کرد؟
کودکان حدود 3 تا 6 سال به احتمال زیاد دکتر بازی می کنند. بسیاری از والدین وقتی چنین رفتاری از کودکان مشاهده می کنند بیش از حد واکنش نشان می دهند. والدین نباید احساس کنند این رفتار کودکان از روی قصد و غرض می باشد. واکنش شدید در این مواقع اصلاً درست نیست، اغلب حضور یکی از والدین برای قطع شدن بازی کافی است.
سعی کنید حواس آنها را با مطرح کردن یک بیماری دیگر و یا بازی دیگر پرت کنید و بعد اگر سن آنها مناسب است، با آنها در مورد حریم خصوصی حرف بزنید. به آنها بگویید بدن هر شخص جزء حریم خصوصی آنها محسوب می شود. هیچ کس حتی یک دوست یا اعضای خانواده نباید به مناطق خصوصی کسی دست بزند. با این حال، یک استثنا برای این قاعده ی کلی وجود دارد و آن اینکه شما درد و ناراحتی در این نواحی داشته باشید در این جور مواقع پدر و مادر و پرستار و دکتری که والدین شما را پیش او می برند می تواند شما را معاینه کند تا دلیل ناراحتی مشخص شود.
کودکان باید بدانند که وقتی کسی به آنها دست زد و احساس عجیب و غریب یا بدی داشتند باید آنها را متوقف کنند و سپس به پدر و مادر خود اطلاع دهند. به کودک خود توضیح دهید که می خواهید در مورد هر چیزی که او را اذیت می کند و حس بد و ناراحت کننده ای به او می دهد بدانید.

والدین چه موقع باید کودکان خود را بنشانند و در مورد همه چیزهای مهم با او صحبت کنند؟
به عبارتی باید گفت، هيچ وقت. آموزش مسايل جنسي با هیچ چیزی نگفتن یا همه چیز را در یک جلسه گفتن صورت نمی پذیرد.کودکان باید در طول زمان آنچه در مورد مسائل جنسی نیاز دارند یاد بگیرند، صحبت درباره اين موضوع بايد تنها زماني باشد که او راجع به آن مي‌پرسد و يا راجع به آن کنجکاوي مي‌کند. در صورتي که کودکي سوالي درباره مسايل جنسي نکرد، شما این موضوع را فراموش نکنید. وقتی کودکتان حدود پنج سال داشت می توانید کتاب‌هايي با رویکرد جنسی متناسب با تکامل سنی آنها به او معرفی کنید، بسیاری از والدین اغلب در پیدا کردن واژه ها و نحوه ی بیان مشکل دارند، اما کتابها به راحتی و به شیوه ای مناسب می توانند اینکار را انجام دهند.

در چه سنی باید در مورد قاعدگی با دختران حرف زد؟
دختران ( و پسران) باید اطلاعاتی در مورد عادت ماهانه حدود 8 سالگی بدانند، دختران شدیداً راغب هستند در مورد این موضوع بدانند. مدرسه ممکن است اطلاعاتی در این مورد به دختران بدهند، کتاب های آموزشی نیز بسیار مفید می باشند. بسیاری از والدین تجربیات خودشان را برای دختر خود تعریف می کنند از جمله اینکه در چه سنی برای اولین متوجه آن شدند چه احساسی داشتند، واینکه چگونه با این موضوع مقابله کردند. مادران بهتر است سعی کنند بر حسب اینکه خودشان در چه سنی برای اولین بار پریود شدند و تخمین می زنند دختر آنها نیز در همان سن پریود شود حداقل یک سال قبل از آن اطلاعاتی در مورد قاعدگی به او بدهند و همین تجربیات خود را به او انتقال دهند.
اولین بار که دخترتان پریود شد او را ببوسید و به تبریک بگویید که بزرگ شده است اگر توانستید هدیه ای برای او تهیه کنید و خاطره ای خوب از این روز برای او بسازید.

صحبت با فرزندان
برهنگی در چه سنی باید در خانه محدود شود؟

هر خانواده‌اي استانداردها های خاص خود را براي لخت بودن در خانه دارد. و این استانداردها از هر خانواده ای به خانواده ی دیگر در سراسر جهان متفاوت است، با این همه در همه ی جوامع و خانواده ها حریم خصوصی یک ارزش است و باید مثل همه ی چیزهایی که در خانواده آموزش داده می شود احترام به آن نیز آموزش داده شود.

والدین تا چه حد باید در مورد مسائل جنسی به کودک خود آموزش دهند؟

والدین باید روند آموزش در مورد مسائل جنسی را قبل از آغاز مدارس شروع کرده باشند، آموزش‌هاي جنسي در کلاس های مدرسه بسيار متفاوت است. بسياري از مدارس در سال پنجم و ششم درباره اين مسايل به کودکان آموزش مي‌دهند که شامل اطلاعاتي درباره آناتومي بدن، بيماري‌هاي منتقله از راه جنسي و بارداري است. می توانید از مدارس در مورد برنامه آموزش مسائل جنسی سوال کنید و آن را با ارزش های خود بسنجید، کودکان در داخل مدرسه و بیرون از آن در مورد س ک س مسائلی می آموزند و سوالاتی نیز برایشان ایجاد می شود، بهتر است از آنها سوال کنید و آموزش را در خانه و بر اساس ارزش های خود ادامه دهید.
تغییرات بدن و روابط جنسی بخش بسیار مهمی از مراحل رشد انسان می باشد، اگر سوالی در مورد نحوه ی مطرح کردن این مسائل با کودک خود دارید با روانشناس مشورت کنید و پیشنهادات او را بپرسید.

منبع:

kidshealth

 

2    /      1

 

http://gyrusclinic.com/wp-content/uploads/2013/11/laya1.bmp لعیا عباسی اصل – کارشناس ارشد علوم تربیتی

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، 

تهران -جناح ،نرسیده به فلکه دوم صادقیه ،کوچه پرویز (بین مرکز خرید گلدیس و تهرانی )پلاک 19 ساختمان سهیل (رو به روی پارکینگ طبقاتی صادقیه )واحد 12

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

شماره های تماس

02144259157 

02144287537

02144259407

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه