خانه / تربیت فرزندان / آموزش کودکان / سؤال و جواب های جنسی کودکان(2)

سؤال و جواب های جنسی کودکان(2)

سؤال و جواب های جنسی کودکان(2)Reviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Dec 17Rating:

 

وقتی کودکان دکتر بازی می کنند اگر آنها را در حال( نشان دادن عضو خصوصی به یکدیگر) مشاهده کردید، چکار خواهید کرد؟
کودکان حدود 3 تا 6 سال به احتمال زیاد دکتر بازی می کنند. بسیاری از والدین وقتی چنین رفتاری از کودکان مشاهده می کنند بیش از حد واکنش نشان می دهند. والدین نباید احساس کنند این رفتار کودکان از روی قصد و غرض می باشد. واکنش شدید در این مواقع اصلاً درست نیست، اغلب حضور یکی از والدین برای قطع شدن بازی کافی است.
سعی کنید حواس آنها را با مطرح کردن یک بیماری دیگر و یا بازی دیگر پرت کنید و بعد اگر سن آنها مناسب است، با آنها در مورد حریم خصوصی حرف بزنید. به آنها بگویید بدن هر شخص جزء حریم خصوصی آنها محسوب می شود. هیچ کس حتی یک دوست یا اعضای خانواده نباید به مناطق خصوصی کسی دست بزند. با این حال، یک استثنا برای این قاعده ی کلی وجود دارد و آن اینکه شما درد و ناراحتی در این نواحی داشته باشید در این جور مواقع پدر و مادر و پرستار و دکتری که والدین شما را پیش او می برند می تواند شما را معاینه کند تا دلیل ناراحتی مشخص شود.
کودکان باید بدانند که وقتی کسی به آنها دست زد و احساس عجیب و غریب یا بدی داشتند باید آنها را متوقف کنند و سپس به پدر و مادر خود اطلاع دهند. به کودک خود توضیح دهید که می خواهید در مورد هر چیزی که او را اذیت می کند و حس بد و ناراحت کننده ای به او می دهد بدانید.

والدین چه موقع باید کودکان خود را بنشانند و در مورد همه چیزهای مهم با او صحبت کنند؟
به عبارتی باید گفت، هيچ وقت. آموزش مسايل جنسي با هیچ چیزی نگفتن یا همه چیز را در یک جلسه گفتن صورت نمی پذیرد.کودکان باید در طول زمان آنچه در مورد مسائل جنسی نیاز دارند یاد بگیرند، صحبت درباره اين موضوع بايد تنها زماني باشد که او راجع به آن مي‌پرسد و يا راجع به آن کنجکاوي مي‌کند. در صورتي که کودکي سوالي درباره مسايل جنسي نکرد، شما این موضوع را فراموش نکنید. وقتی کودکتان حدود پنج سال داشت می توانید کتاب‌هايي با رویکرد جنسی متناسب با تکامل سنی آنها به او معرفی کنید، بسیاری از والدین اغلب در پیدا کردن واژه ها و نحوه ی بیان مشکل دارند، اما کتابها به راحتی و به شیوه ای مناسب می توانند اینکار را انجام دهند.

در چه سنی باید در مورد قاعدگی با دختران حرف زد؟
دختران ( و پسران) باید اطلاعاتی در مورد عادت ماهانه حدود 8 سالگی بدانند، دختران شدیداً راغب هستند در مورد این موضوع بدانند. مدرسه ممکن است اطلاعاتی در این مورد به دختران بدهند، کتاب های آموزشی نیز بسیار مفید می باشند. بسیاری از والدین تجربیات خودشان را برای دختر خود تعریف می کنند از جمله اینکه در چه سنی برای اولین متوجه آن شدند چه احساسی داشتند، واینکه چگونه با این موضوع مقابله کردند. مادران بهتر است سعی کنند بر حسب اینکه خودشان در چه سنی برای اولین بار پریود شدند و تخمین می زنند دختر آنها نیز در همان سن پریود شود حداقل یک سال قبل از آن اطلاعاتی در مورد قاعدگی به او بدهند و همین تجربیات خود را به او انتقال دهند.
اولین بار که دخترتان پریود شد او را ببوسید و به تبریک بگویید که بزرگ شده است اگر توانستید هدیه ای برای او تهیه کنید و خاطره ای خوب از این روز برای او بسازید.

صحبت با فرزندان
برهنگی در چه سنی باید در خانه محدود شود؟

هر خانواده‌اي استانداردها های خاص خود را براي لخت بودن در خانه دارد. و این استانداردها از هر خانواده ای به خانواده ی دیگر در سراسر جهان متفاوت است، با این همه در همه ی جوامع و خانواده ها حریم خصوصی یک ارزش است و باید مثل همه ی چیزهایی که در خانواده آموزش داده می شود احترام به آن نیز آموزش داده شود.

والدین تا چه حد باید در مورد مسائل جنسی به کودک خود آموزش دهند؟

والدین باید روند آموزش در مورد مسائل جنسی را قبل از آغاز مدارس شروع کرده باشند، آموزش‌هاي جنسي در کلاس های مدرسه بسيار متفاوت است. بسياري از مدارس در سال پنجم و ششم درباره اين مسايل به کودکان آموزش مي‌دهند که شامل اطلاعاتي درباره آناتومي بدن، بيماري‌هاي منتقله از راه جنسي و بارداري است. می توانید از مدارس در مورد برنامه آموزش مسائل جنسی سوال کنید و آن را با ارزش های خود بسنجید، کودکان در داخل مدرسه و بیرون از آن در مورد س ک س مسائلی می آموزند و سوالاتی نیز برایشان ایجاد می شود، بهتر است از آنها سوال کنید و آموزش را در خانه و بر اساس ارزش های خود ادامه دهید.
تغییرات بدن و روابط جنسی بخش بسیار مهمی از مراحل رشد انسان می باشد، اگر سوالی در مورد نحوه ی مطرح کردن این مسائل با کودک خود دارید با روانشناس مشورت کنید و پیشنهادات او را بپرسید.

منبع:

kidshealth

 

2    /      1

 

http://gyrusclinic.com/wp-content/uploads/2013/11/laya1.bmp لعیا عباسی اصل – کارشناس ارشد علوم تربیتی

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - سؤال و جواب های جنسی کودکان(2)

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه