خانه / تربیت فرزندان / سؤال و جواب های جنسی کودکان (1)

سؤال و جواب های جنسی کودکان (1)

پاسخ دادن به سوالات بچه ها در مورد رابطه جنسی یکی از مسئولیت هایی است که بسیار ی از والدین از آن وحشت دارند. پدر و مادرها در اين‌گونه موارد از اعتماد به نفس لازم برای پاسخ‌گويي به پرسش‌هاي کودکان برخوردار نیستند گویا زبان‌شان بسته مي‌شود و از پاسخگویی عاجز می شوند.
اما نباید از رویارویی با این موقعیت اجتناب کرد، والدين با پاسخگویی به سوالات جنسی کودکان می توانند احساسات سالم تری در مورد س ک س متناسب با سن در او پرورش دهند.

سوال و جواب های جنسی کودکان1

کودکان کی شروع به کنجکاوی در مورد بدن خود می کنند؟
در اوایل کودکی، آن زمان که آنها متوجه تفاوت دختر و پسر می شوند شروع به کنجکاوی در مورد بدن خود می کنند. کودکان نوپا زماني که لخت و برهنه هستند بيشتر بدن خود را لمس مي‌کنند. آنها زماني که به حمام مي‌روند، يا هنگام تعويض لباس به بدنشان نگاه مي‌کنند. در اين مرحله از تکامل، آنها از لخت بودن خود هيچ شرم و حيايي ندارند.
بنابراین، هنگامی که کودک به بدن خود دست می زند چه کار باید کرد؟ هر خانواده بر اساس ارزش های خود واکنش های متفاوتی در این شرایط نشان می دهد. در اين مرحله تكاملي بچه ها به هيچ وجه شرم و حيا ندارند و نميدانند كه لمس آلت تناسلي و يا كنجكاوي در مورد آن در مقابل ديگران كار صحيحي نيست. اجازه دهید کودکان بدن خود را بشناسند اما آنها را متوجه کنید که بعضی از بخش های بدن جزء حریم خصوصی او محسوب می شود و او نیز مثل بزرگترها حریم خصوصی دارد و نباید در حضور دیگران به آلت تناسلی خود نگاه کند یا لمس کند. اگر کودک را بدرستی متوجه حریم خصوصی خودش کنید به حریم خصوصی دیگران نیز احترام خواهد گذاشت و در مورد بدن آنها نیز کنجکاوی نمی کند.

آیا این درست است که از اسامی مستعار برای اعضای خصوصی استفاده کنید؟

زماني که کودک سه ساله مي‌شود، والدين مي‌توانند از کلمات واقعي و صحيح استفاده کنند. هيچ دليلي ندارد زماني که کودکان قادر به بيان صحيح کلمات هستند، از سوي والدين به اين کار تشويق نشوند. والدین می توانند از عنوان ” آلت” برای پسران و ” مهبل” برای دختران استفاده کنند.در اين صورت کودکان ياد مي‌گيرند که از بيان اين کلمات بدون اينکه خجالت بکشند، استفاده کنند. طبق نظر سنجی موسسه گالوپ، 67 درصد والدين براي اشاره به بخش‌هاي بدن زنانه و مردانه، از نام‌هاي واقعي آن استفاده مي‌کنند.
کودکتان می پرسد، بچه ها از کجا می آیند، جوابتان چیست؟
بسته به اينکه کودک چند ساله است، مي‌توانيد به او بگوييد که کودک از يک تخم‌ کوچک در شکم مادر رشد مي‌کند ” به شکم خود اشاره کنيد” و سپس از يک جاي مخصوصي بيرون مي‌آيد که اسم آن واژن است. لزومي ندارد ديگر براي کودک رفتارهاي جنسي را توضيح بدهيد چون فهم آن براي بسياري از کودکان قابل درک نيست. مي‌توانيد بگوييد وقتي يک زن و مرد همديگر را دوست دارند، با هم زندگي مي‌کنند. اسپرم مرد با تخمک زن مخلوط مي‌شود و بعد بچه شروع به رشد مي‌کند. بسياري از کودکان زير شش سال اين جواب را مي‌پذيرند. بسياري از کتاب‌هايي که مناسب سن کودکان است، به شما کمک مي‌کند. به پرسش‌هاي کودکان به طور آشکار پاسخ دهيد. در اين صورت خواهيد ديد که کودکان خيلي زود با اطلاعات کم در يک زمان قانع و راضي مي‌شوند.

 

2     /     1

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه