خانه / بیماریهای مغزواعصاب / فراموشی و آلزایمر / زوال عقل و رفتارهای پر خطر در افراد مسن

زوال عقل و رفتارهای پر خطر در افراد مسن

زوال عقل

افراد مسن که دارای علائم زوال عقل هستند، اما این مشکل به طور رسمی در آنها تشخیص داده نشده است، فعالیت هایی مانند رانندگی، آشپزی و مدیریت بیماری یا شرایط اقتصادی خود را می کنند، میزان این فعالیت ها در افرادی که زوال عقل در آنها تشخیص داده شده است، زیاد نیست.

محققان در این مورد می گویند: تشخیص بیماری زوال عقل در افراد لزوما به معنای این نیست که این افراد به تنهایی نمی توانند این فعالیت ها را انجام دهند، بلکه در این شرایط خانواده و پزشکان حمایت هایی را برای فرد در نظر می گیرند.

محققان اطلاعات و داده های مربوط به 7600 شرکت کننده بالای 65 سال را در سال 2011 مورد بررسی قرار دادند. شرکت کنندگان با افزایش سن مورد معاینات جسمی و شناختی دوره ای و ارزیابی های سلامت جسمی قرار گرفتند.

بهترین مراکز لیزر موهای زائد در سراسر کشور

کمتر هزینه کنید! خدمات بهتری بگیرید! بیشتر سود کنید!

اینجا کلیک کنید

بر اساس عملکرد افراد در آزمایش های شناختی، حدود 1000 شرکت کننده مبتلا به زوال عقل احتمالی بودند که در 457 نفر آنها رسما مشکل زوال عقل تشخیص داده شد.

به احتمال زیاد بیماری در برخی از آنها در مراحل اولیه خود بود که علائم آن تشخیص داده نمی شده. اما می دانیم که تشخیص زوال عقل سخت است.

سخت بودن آن به این دلیل است که فرد بیماری خود را انکار می کند، یا از علائم خود ناآگاه است یا پزشکان تمایلی به تشخیص شرایطی بدون هیچ راه درمانی، ندارند.

زوال عقل0

در مقایسه با افرادی که مشکلات شناختی نداشتند، افراد مبتلا به زوال عقل – چه تشخیص داده شده باشد و چه نه – کمتر در فعالیت های خطرناک شرکت می کردند. اما 28 درصد افرادی که زوال عقل در آنها تشخیص داده نشده بود رانندگی می کردند، در حالیکه این رقم در افرادی که بیماری در آنها تشخیص داده شده بود، 17 درصد می باشد.

تقریبا 30 درصد افراد مبتلا به زوال عقل تشخیص داده نشده هنوز مدیریت امور مالی خود را برعده دارند و 40 درصد آنها برای خود آشپزی می کنند. در حالیکه درصد این فعالیت ها در افراد مبتلا به زوال عقل تشخیص داده شده به ترتیب 12 و 17 درصد می باشد.

در نهایت اینکه افراد مبتلا به زوال عقل قادر نخواهند بود که این فعالیت ها را کامل کنند. اقداماتی وجود دارد که خانواده ها می توانند برای یک فرد نیمه مستقل انجام دهند. از جمله استفاده از دوربین برای نظارت بر اتفاقاتی که در خانه رخ می دهد یا خاموش شدن خودکار اجاق گاز.

تشخیص سریعتر این بیماری به خانواده زمان می دهد تا ایمنی فرد را آماده کرده و در زمان بحران تصمیم گیری بهتری داشته باشند. این یک شرایط مورد به مورد است که می توان در مورد کارهایی که فرد می تواند یا نمی تواند انجام دهد، صحبت کرد.

منبع:

http://www.foxnews.com/health/2016/06/06/older-adults-with-probable-dementia-often-take-part-in-unsafe-activities.html

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس

لیزر مو

درباره سمیه محمدی

گروه پزشکان آلومینا از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی آلومینا با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب در حال راه اندازی در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه