خانه / تازه های علم و تکنولوژی / زنان سیگاری و خطر سکته ی مغزی

زنان سیگاری و خطر سکته ی مغزی

سیگار

مردان و زنانی که سیگار می کشند به شکل مشابهی با خطر سکته ی مغزی روبرو هستند، اما در بین افراد سیگاری زنان بیشتر در معرض نوع کشنده تر و کمتر شایع سکته ی مغزی قرار می گیرند.

محققان داده های بیش از 80 مطالعه از سال 1996 تا 2013 را بررسی کردند و متوجه شدند که کشیدن سیگار 50% خطر ابتلا به سکته ی مغزی ایسکمیک(ischemic) در هر دو گروه مرد و زن را افزایش می دهد.

سکته ی مغزی ایسکمیک شایع ترین نوع سکته است که یک لخته جریان خون به مغز را می بندد.

اما با توجه به یافته هایی که در مجله ی سکته منتشر شده است، زنان 17 درصد بیشتر از مردان احتمال دارد از ابتلا به سکته ی مغزی هموراژیک (hemorrhagic)رنج ببرند. همچنین یافته ها شواهدی ارائه می دهند که با ترک سیگار خطر ابتلا به سکته به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

نویسندگان این مطالعه می گویند، تاثیر هورمونها و نیکوتین بر چربی خون می تواند توضیح این افزایش ابتلا به سکته ی هموراژیک در بین زنان باشد، آنها اشاره کردند، زنانی که سیگار می کشند، افزایش بیشتری ازکلسترول و تری گلیسرید در چربی خون دارند.

اگرچه محققان توانستند با این مطالعه بین سیگار کشیدن زنان و خطر ابتلا به سکته مغزی هموراژیک رابطه ای پیدا کنند، اما رابطه ی علت و معلولی آن ثابت نشده است.

منبع:

http://women.webmd.com/

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه