خانه / روانپزشکی / بیش فعالی و کمبود توجه / رژیم غذایی برای بزرگسالان مبتلا به ADHD

رژیم غذایی برای بزرگسالان مبتلا به ADHD

رژیم غذایی افردا مبتلا به ADHD
کودکان و همچنین بزرگسالان مبتلا به اختلال بیش فعالی- کمبود توجه، حواس پرت هستند  و برای انجام فعالیت های روزانه ( کارهای خانه، محل کار و درس) قادر به تمرکز لازم نمی باشند. این وضعیت بر روابط میان فردی و اعتماد به نفس آنها  به دلیل مشکل در کنترل رفتار تکانشی  و … تأثیر سو می گذارد.
اگر چه نشانه های اختلال بیش فعالی- کمبود توجه در سنین پایین و کودکی قابل تشخیص است اما برخی از افراد بزرگسال نیز این نشانه ها را دارند.
پزشکان اغلب از روشها داروئی و غیر داروئی برای درمان این افراد استفاده می کنند اما باید دانست که داشتن رژیم غذایی برای بزرگسالان مبتلا به ADHD،  می تواندعلائم رفتاری مربوط به این اختلال را مدیریت کند.

♦ اجتناب از غذاهای حاوی مواد افزودنی
نیاز است که در رژیم غذایی بزرگسالان مبتلا به ADHD، غذاهای حاوی مواد افزودنی مانند رنگ های مصنوعی،طعم دهنده ها، شیرین کننده های مصنوعی و مواد نگهدارنده حذف شوند.
مطالعات در مورد رژیم غذایی افراد مبتلا به ADHD در سال 1960 توسط دکتر بن اف فین گلد، متخصص اطفال، نشان می دهد که برنامه ی غذایی مناسب بر روند درمان افراد مبتلا به اختلال بیش فعالی- نقص توجه تأثیر می گذارد.او دریافت که در افراد مبتلا به ADHD حساسیت به مواد افزودنی افزایش می یابد و بر رفتار و توانایی یادگیری فرد تأثیر می گذارد.
با این حال تحقیقات در  مورد تأثیرات مواد افزودنی بر اختلال بیش فعالی – نقص توجه کودکان و بزرگسالان هنوز ادامه دارد.

♦ کاهش مصرف قند
داشتن رژیم غذایی حاوی قند زیاد، علائم رفتاری اختلال ADHD را افززایش می دهد. افراد بزرگسال باید در مصرف مواد حاوی قند، کافئین، الکل، غلات تصفیه شده محتاط باشند. آنها باید یادبگیرند که برچسب مواد غذایی که نشان دهنده ی مقدار انرژی و کالری و انواع مختلف قندها مانند: فروکتوز،سوکروز،دکستروز و مالتوز …  را بخوانند.

♦ خوردن غذاهای سالم
از آنجا که برای بزرگسالان مبتلا به ADHD غذاهای حاوی مواد افزودنی و قندها حذف می شوند آنها باید از جای دیگری مواد لازم را دریافت و جبران کنند، به همین دلیل انتخاب میوه ها و سبزیجات، غلات کامل و حبوبات می تواند کمک کننده باشد. توصیه می شود این افراد از دریافت غذا از دستگاه های سکه ای خود داری کنند.

منبع:

www.ehow.com

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه