خانه / پاسخ به سوالات / آشنایی با روش های درمانی / رویکردهای دارویی و رفتاری برای درمان میگرن

رویکردهای دارویی و رفتاری برای درمان میگرن

%d8%b3%d8%b1%d8%af%d8%b1%d8%af%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%85%db%8c%da%af%d8%b1%d9%86%db%8c

محققان دریافته اند که برای درمان دردهای مزمن مانند میگرن، ترکیب رویکردهای دارویی و رفتاری مفیدتر از هر یک از این رویکردها به تنهایی می باشد.

مداخلات رفتاری برای کنترل میگرن مزایای زیادی دارند. این مداخلات ارزان و مقرون به صرفه هستند و می توانند به تنهایی یا در ترکیب با دارو و بدون عوارض جانبی استفاده شوند. به علاوه مداخلات رفتاری فعالیت های شخصی و خود درمانی هستند که افراد را در مدیریت بیماری تشویق می کنند.

ریلکسیشن که یکی از مهم ترین روش های رفتار درمانی است، شامل تغییر تعادل از شاخه سیستم عصبی خودکار به شاخه پاراسمپاتیک می باشد. برخی روش های مربوط به ریلکسیشن عبارتند از تکنیک های تنفس عمیق، تمدد اعصاب و آرام سازی پیشرونده عضلانی (PMR) که آرامش به بخش های مختلف عضلات قرار می گیرند و تنش موجود در گروه عضلات مورد نظر را از بین می برند. تحقیقاتی در سال 2013 نشان داد که ترکیبی از این تکنیک ها به کاهش شدت، مدت و طول سردرد کمک می کند و ناتوانی های ناشی از سردرد را در بین بزرگسالان بهبود می بخشد.

بهترین مراکز لیزر موهای زائد در سراسر کشور

کمتر هزینه کنید! خدمات بهتری بگیرید! بیشتر سود کنید!

اینجا کلیک کنید

رویکردهای روان درمانی برای کنترل درد عبارتند از شناخت رفتار درمانی (CBT) با آموزش مدیریت استرس، بیوفیدبک و آموزش آرامش در میان دیگران. این روش ها عبارتند از تغییر در الگوهای فکری ناکارآمد که احساسات، ادراک و رفتار را تحت تاثیر قرار می دهند و در نتیجه باعث تغییر در تجربه درد می شوند. به علاوه بیوفیدبک کارآیی بالایی برای بهبود اختلالات درد داشته است، به ویژه بر روی سردردهای میگرنی و تنشی. در این روش بیماران یاد می گیرند براساس وضعیت جسمانی خود واکنش خود را در مقابل حالات مختلف تغییر دهند.

برای روش های بیوفیدبک و CBT ارجاع به متخصص لازم است. متخصصان در این رویکردها به بیماران اطمینان می دهند که شرایط موجود نوعی شرایط بیولوژیکی است و فرد قرار است با یک تیم درمانی کار کند.

رفتار درمانی روش موثر و مقرون به صرفه ای است که دارای عوارض جانبی نیز نمی باشد.این روش برای خانم های باردار، شیرده و یا خانم هایی که تصمیم دارند باردار شوند، موثر است. برای مدیریت بهینه میگرن ترکیبی از روش های دارویی و غیردارویی نسبت به حالت مجزای هر یک از این  موثرتر است.

منبع:

http://www.empr.com/painweek-2016/combined-pharmacologic-and-behavioral-approach-may-improve-migraine-management/article/521138/

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس

لیزر مو

درباره سمیه محمدی

گروه پزشکان آلومینا از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی آلومینا با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب در حال راه اندازی در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه