خانه / پاسخ به سوالات / آشنایی با روش های درمانی / رویکردهای دارویی و رفتاری برای درمان میگرن

رویکردهای دارویی و رفتاری برای درمان میگرن

رویکردهای دارویی و رفتاری برای درمان میگرنReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Oct 18Rating:

%d8%b3%d8%b1%d8%af%d8%b1%d8%af%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%85%db%8c%da%af%d8%b1%d9%86%db%8c

محققان دریافته اند که برای درمان دردهای مزمن مانند میگرن، ترکیب رویکردهای دارویی و رفتاری مفیدتر از هر یک از این رویکردها به تنهایی می باشد.

مداخلات رفتاری برای کنترل میگرن مزایای زیادی دارند. این مداخلات ارزان و مقرون به صرفه هستند و می توانند به تنهایی یا در ترکیب با دارو و بدون عوارض جانبی استفاده شوند. به علاوه مداخلات رفتاری فعالیت های شخصی و خود درمانی هستند که افراد را در مدیریت بیماری تشویق می کنند.

ریلکسیشن که یکی از مهم ترین روش های رفتار درمانی است، شامل تغییر تعادل از شاخه سیستم عصبی خودکار به شاخه پاراسمپاتیک می باشد. برخی روش های مربوط به ریلکسیشن عبارتند از تکنیک های تنفس عمیق، تمدد اعصاب و آرام سازی پیشرونده عضلانی (PMR) که آرامش به بخش های مختلف عضلات قرار می گیرند و تنش موجود در گروه عضلات مورد نظر را از بین می برند. تحقیقاتی در سال 2013 نشان داد که ترکیبی از این تکنیک ها به کاهش شدت، مدت و طول سردرد کمک می کند و ناتوانی های ناشی از سردرد را در بین بزرگسالان بهبود می بخشد.

رویکردهای روان درمانی برای کنترل درد عبارتند از شناخت رفتار درمانی (CBT) با آموزش مدیریت استرس، بیوفیدبک و آموزش آرامش در میان دیگران. این روش ها عبارتند از تغییر در الگوهای فکری ناکارآمد که احساسات، ادراک و رفتار را تحت تاثیر قرار می دهند و در نتیجه باعث تغییر در تجربه درد می شوند. به علاوه بیوفیدبک کارآیی بالایی برای بهبود اختلالات درد داشته است، به ویژه بر روی سردردهای میگرنی و تنشی. در این روش بیماران یاد می گیرند براساس وضعیت جسمانی خود واکنش خود را در مقابل حالات مختلف تغییر دهند.

برای روش های بیوفیدبک و CBT ارجاع به متخصص لازم است. متخصصان در این رویکردها به بیماران اطمینان می دهند که شرایط موجود نوعی شرایط بیولوژیکی است و فرد قرار است با یک تیم درمانی کار کند.

رفتار درمانی روش موثر و مقرون به صرفه ای است که دارای عوارض جانبی نیز نمی باشد.این روش برای خانم های باردار، شیرده و یا خانم هایی که تصمیم دارند باردار شوند، موثر است. برای مدیریت بهینه میگرن ترکیبی از روش های دارویی و غیردارویی نسبت به حالت مجزای هر یک از این  موثرتر است.

منبع:

http://www.empr.com/painweek-2016/combined-pharmacologic-and-behavioral-approach-may-improve-migraine-management/article/521138/

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - رویکردهای دارویی و رفتاری برای درمان میگرن

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه