خانه / زندگی سالم / خواب / رویای شفاف و واضح چیست؟

رویای شفاف و واضح چیست؟

 

رویای شفاف و واضح

رویای واضح  وشفاف رویایی است که خواب بیننده نسبت به رویایش آگاه است، خواب بیننده قادر است که اعمالش را در طول دیدن رویا کنترل کند و یا شخصیت و یا طرح و مدل خواب را آگاهانه تغییر دهد وبه راحتی می تواند تشخیص دهد که این رویا واقعی نیست.

رویای شفاف و واضح لزوما به این معنا نیست که خواب بیننده کنترل کامل بر روی رویای خود دارد.

در رویاهای شفاف و واضح باآگاهی از اینکه رویای واقعی نیست آغاز می شود در اواسط دیدن رویا اغلب در هنگام خواب ، فرد خواب بینده متوجه می شود که برخی از عناصر رویا غیر محتمل است در این قسمت مردم اغلب خواب از خواب بیدار می شوند ، اما بعضی افراد ممکن است از خواب بیدار نشوند و این قدرت را داشته باشند که در حین خواب تشخیص دهند که این یک رویا است و واقعیت ندارد و کنترل قابل توجهی بر رویای خود دارند.

موارد استفاده از  رویای شفاف

رویای شفاف به طور معمول بخشی از درمان اصلی رواندرمانی نیست با این حال، خواب شفاف ورواضح  هنوز هم ممکن است  مزایایی داشته باشد :

برای افرادی که دچار کابوس درخواب  میشوند ، با بدست گرفتن کنترل زندگی در خواب می تواند به خواب آرام تر و الهام بخش واحساس کنترل  داشتن کمک کند.

در بعضی افراد ممکن است از خواب شفاف برای آماده شدن برای رویدادهای زندگی واقعی استفاده کنند ، برخی از افراد تلاش میکنند تا رویای شفاف و واضحی به طور ساده در طول زندگی شبانه خود ( خواب شب ) که برایشان جالب است بسازند و هویت متفاوتی در رویا از خود نشان دهند.

روش هایی برای رسیدن به رویای شفاف و واضح

یکی از محبوب ترین روش ها آن است که قبل از به خواب رفتن در خیال خود چیزهایی را که می خواهید  یادآوری کنید و چیزهایی را که در زندگی واقعیتان اتفاق می افتد یا اتفاق نمی افتد را یادآوری کنید.

برای دیدن رویای شفاف و واضح برنامه ریزی کنید و یک لیست تهیه کنید و خیال پردازی هایتان را بارها و بارها پیش بینی کنید و بر روی آنها تامل کنید.

منبع:

goodtherapy

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

2 نظر

  1. من چندین ساله که در حالت خواب هرکاری که میخوام انجام میشه ویا هدچیزی یا مکانی که ان لحظه یعنی در حالت خواب میخوام همون میشه این ویژگی برای من فایده یا استفاده ای داره ویا اینکه اگر این ویژگی خواب من یک ویژگی روحی یا ذهنی است چگونه ارتقاعش دهم .ممنون

    • سخت نیست…اگه هر کاری که میخوای میتونی انجام بدی که عالیه! روش های مختلفی برای بیشتر دیدنشونم هست. من خودم تازه کارم ولی با یه عالمه مطالبی که خوندم فک کنم بتونم حتی به چند نفری یاد بدم. بهترین سایت برای دیدن تکنیکاش اینه:
      http://www.world-of-lucid-dreaming.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه